Kiedy zacząć obcinać paznokcie u noworodka i jak to poprawnie zrobić?
Świeżo upieczonym rodzicom pielęgnacja noworodka często wydaje się dość trudna i skomplikowana. Na szczęście wszystkiego można się stopniowo nauczyć – zarówno sprawnego zmieniania pieluch, ubierania, kąpania, jak i obcinania malutkich paznokci. Szczególnie pomocne są różnego rodzaju artykuły niemowlęce, takie jak nawilżane chusteczki, miękkie myjki, czy lekko zaokrąglone, specjalne nożyczki, przeznaczone do skracania paznokci u noworodków.
Obcinanie paznokci u noworodka to jedna z najbardziej stresujących czynności, które po nabraniu wprawy, zmieniają się w rutynowe i wykonywane automatycznie. Choć ostry przedmiot w pobliżu maleńkich dłoni, czy stópek może budzić niepokój, to jednak długie paznokcie niemowlaka należy skracać, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo. Sprawdź, jak zabrać się do pierwszego obcinania paznokci u noworodka i dowiedz się, jak często powinno się to robić.
Z artykułu dowiesz się:
Kiedy obciąć paznokcie noworodkowi?
Czy wiesz, że płytka paznokciowa pojawia się na palcach u płodu już na początku drugiego trymestru ciąży? Potem stopniowo kształtuje się i wydłuża, dlatego niektóre dzieci rodzą się z dość długimi paznokciami. Jeszcze do niedawna w takich sytuacjach zalecano zakładanie noworodkom specjalnych bawełnianych rękawiczek bez palców, tzw. niedrapek. Obecnie odchodzi się od tego, ponieważ kontakt maluszka z własnym ciałem oraz skórą mamy jest niezwykle ważny. W niedrapkach dziecko nie może ssać rączek, ani dotykać swojej twarzy, co jest naturalną techniką samouspokajania.
Warto wiedzieć, że choć cieniutkie paznokcie noworodka są bardzo ostre i powodują zadrapania, to jednak ranki te są płytkie, a skóra małego dziecka bardzo szybko się regeneruje. Nie musisz więc się nimi martwić, ponieważ nie stanowią zagrożenia dla dziecka.
Położne oraz lekarze neonatolodzy radzą, by pierwsze obcinanie paznokci u noworodka odbyło się nie wcześniej, niż 2-3 tygodnie po urodzeniu. U większości maluszków płytka paznokcia jest zrośnięta z opuszkami palców, dlatego próby jej skrócenia mogą skutkować zranieniami i niepotrzebnym bólem.
Paznokcie noworodka są bardzo kruche i w pierwszych tygodniach często się łamią, dlatego jeśli zauważysz, że efektem złamania płytki jest ostra krawędź, delikatnie odetnij ją nożyczkami dla niemowląt.
Dlaczego obcinanie paznokci noworodkowi jest konieczne?
Obcinanie paznokci u noworodka jest ważne nie tylko z uwagi na możliwe zadrapania. Pod długą płytką zbiera się brud i drobnoustroje, których nadmierny rozwój może być niebezpieczny dla zdrowia maluszka. Niemowlęta bardzo często biorą rączki do ust, a w ten sposób wirusy i bakterie spod paznokci przedostają się do organizmu. Żeby temu zapobiec, należy regularnie skracać płytkę paznokcia.
Jak obcinać paznokcie noworodkowi?
Żeby bezpiecznie obciąć paznokcie noworodkowi, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad, związanych z higieną, a także zachować odpowiednią ostrożność. Z naszymi wskazówkami skracanie delikatnej płytki paznokciowej u maluszków będzie znacznie łatwiejsze – sprawdź, od czego zacząć:
1. Zadbaj o higienę
Wszelkie czynności pielęgnacyjne przy noworodku należy wykonywać czystymi dłońmi. Niezależnie od tego, czy planujesz właśnie zmienić pieluchę, przemyć kikut pępowiny, posmarować skórę dziecka kremem, czy obciąć mu paznokcie, zawsze wcześniej dokładnie umyj ręce. Dzięki temu nie przeniesiesz na jego ciało niebezpiecznych drobnoustrojów. Warto również zdezynfekować nożyczki – to pozwoli uniknąć zakażenia, gdyby doszło do zranienia maluszka w czasie obcinania paznokci.
2. Do pielęgnacji paznokci używaj zaokrąglonych nożyczek
W aptece możesz kupić specjalne nożyczki do obcinania paznokci niemowlęciu. Mają zaokrąglone końce, co znacznie zmniejsza ryzyko skaleczenia w czasie skracania płytki paznokciowej. Są również mniejsze, niż nożyczki dla dorosłych, dlatego lepiej sobie radzą z maleńkimi paznokciami.
3. Wybierz najlepszy moment
Nigdy nie obcinaj paznokci niespokojnemu niemowlęciu – jeśli dziecko wyrywa się i cofa rączkę, należy je najpierw uspokoić. Dobrym momentem na wykonanie tej czynności jest drzemka maluszka. Większość noworodków przesypia dużą część doby, a ich sen jest dość twardy, dlatego śmiało możesz wtedy skrócić paznokcie swojemu dziecku. Śpiący maluch nie będzie się wyrywał, co pozwoli uniknąć zranienia.
4. Obcinaj paznokcie odpowiednią techniką
Jeżeli zamierzasz obcinać paznokcie niemowlakowi, nie nakładaj wcześniej kremu na jego, ani Twoje dłonie. Tłusta skóra utrudnia utrzymanie nożyczek lub rączki dziecka w odpowiedniej pozycji. Delikatnie dociśnij z góry opuszkę palca maleństwa, by odsłonić wystającą część, a następnie ją odetnij. Pamiętaj, żeby nie obcinać paznokci noworodkowi zbyt głęboko, a ponadto należy pozostawić po bokach sterczące kąciki, aby nie dopuścić do wrastania płytki. Wrastające paznokcie powodują obrzęk, ból i prowadzą do infekcji, dlatego często niezbędna jest interwencja lekarza.
Kieruj się zasadą – u stóp na prosto, u rąk – półokrągło. Właśnie tak powinno się obcinać paznokcie niemowlakowi, by odpowiednio rosły i nie wrastały w delikatną skórę.
Kiedy poprosić o pomoc położną?
Jeśli mimo wskazówek i porad, bardzo stresujesz się tym, że masz skrócić delikatną płytkę paznokciową u dziecka, poproś o pomoc swoją położną środowiskową. Przeprowadzi na miejscu instruktaż i pokaże Ci, jak to robić, żeby nie zranić maluszka. Przy okazji udzieli wskazówek odnośnie do innych czynności pielęgnacyjnych, karmienia oraz wszelkich ważnych kwestii związanych z opieką nad noworodkiem.
Jak często obcinać paznokcie noworodkowi?
To, jak szybko rośnie płytka paznokciowa, jest kwestią indywidualną każdego organizmu. Przyjmuje się, że paznokcie niemowląt powinno się przycinać nie rzadziej, niż raz na tydzień u rąk i co ok. 2 tygodnie u stóp. Najlepiej, jeśli częstotliwość pielęgnacji paznokci dopasowana jest do tempa wzrostu płytki – niektóre dzieci będą potrzebowały tego częściej, a inne rzadziej.
Zacięcie przy obcinaniu paznokci – jak opatrzyć ranę?
Zranienia i zacięcia przy obcinaniu paznokci niemowlęciu zdarzają się nawet doświadczonym rodzicom. Jeśli, mimo zachowania wszelkich środków ostrożności, dojdzie do skaleczenia dziecka, należy zachować spokój i nie panikować. Krwawienie z niewielkiego zacięcia nie powinno być obfite, dlatego zastosuj preparat odkażający, najlepiej ten sam, po który sięgasz przy pielęgnacji kikuta pępowiny i zatamuj wypływ krwi jałowym gazikiem. Nie zakładaj żadnych opatrunków, ani plastrów – jeśli dziecko przez przypadek je połknie, może się zadławić. Malutkie ranki nie wymagają stosowania maści, ani preparatów, przyspieszających gojenie – skóra noworodka regeneruje się samoistnie w bardzo krótkim czasie.
Podsumowanie
Obcinanie paznokci u noworodka to czynność pielęgnacyjna, która jest niezbędna, by zadbać o higienę i bezpieczeństwo dziecka. Ostre, cienkie paznokcie mogą drapać delikatną skórę maleństwa lub powodować małe ranki w jamie ustnej, gdy noworodek ślini rączki. Również naskórek na piersi i dekolcie mamy może ucierpieć, dlatego należy skracać paznokcie niemowlęcia co ok. 2 tygodnie. Nie powinno się robić tego pilniczkiem, ani cążkami – najlepsze są specjalne nożyczki z zaokrąglonymi końcami, które kupisz w aptece. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zgłoś się po pomoc do swojej położnej środowiskowej. Doświadczona położna pokaże Ci prawidłową technikę obcinania paznokci u noworodka, a dodatkowo udzieli innych porad pielęgnacyjnych.
Źródła:
- M. Dąbrowski, Kiedy obciąć paznokcie noworodkowi po raz pierwszy? Pielęgnacja paznokci maluszka, https://www.niezbednikmlodejmamy.pl/jestem-mama/kiedy-obciac-paznokcie-noworodkowi-po-raz-pierwszy-pielegnacja-paznokci-maluszka (dostęp 21.07.2023 r.).
- M. Kotowski, A. Niedzielski, M. Czarnecka-Operacz i in., Higiena uszu, noska i paznokci, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52306,higiena-uszu-noska-i-paznokci (dostęp 21.07.2023 r.).
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]