Pielęgnacja delikatnej skóry dziecka – podstawowe zasady
Skóra pełni szereg ważnych funkcji w naszym organizmie: chroni nas przed drobnoustrojami, bierze udział w oddychaniu, odpowiada za termoregulację i gospodarkę wodną oraz dostarcza informacji o otaczającym nas środowisku. Tymczasem u niemowląt i małych dzieci skóra nie jest w pełni dojrzała, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji, by spełniać prawidłowo swoje zadania. Zapoznanie się z poniższymi wskazówkami pomoże Ci w lepszym zrozumieniu potrzeb maluszka, co bezpośrednio przełoży się na jego komfort i samopoczucie.
Charakterystyka skóry dzieci
Skóra niemowląt i małych dzieci jest cieńsza i delikatniejsza od skóry osób dorosłych, a przez to bardziej narażona na uszkodzenia i podrażnienia. Mechanizmy chroniące skórę we wczesnym etapie życia są mniej rozwinięte, co czyni ją także bardziej narażoną na działanie czynników środowiskowych. Z tego powodu dzieci są bardziej podatne na przegrzanie lub wychłodzenie ciała. Skóra dzieci w porównaniu do osoby dojrzałej jest przy tym gorzej unaczyniona, zawiera mniej gruczołów potowych i nie ma dobrze wykształconej bariery naskórkowej. Wszystkie te czynniki sprawiają, że małe dzieci, w tym niemowlęta, są bardziej podatne na kontakt z substancjami zawartymi w lekach i kosmetykach.
Czym się kierować przy wyborze kosmetyków?
Do głównych zadań kosmetyków przeznaczonych dla małych dzieci należą: minimalizowanie podrażnień i utrzymanie integralności bariery naskórkowej. Przygotowując wyprawkę dla swojej pociechy, zwróć uwagę, by kupione kosmetyki:
- Były odpowiednie do wieku dziecka – informacja o tym, czy dany produkt można stosować od pierwszego dnia życia, powinna się znaleźć na jego opakowaniu.
- Posiadały właściwe atesty (Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny).
- Miały właściwy skład – przede wszystkim powinny znaleźć się w kosmetykach składniki o działaniu łagodzącym podrażnienia. Wystrzegaj się za to: parabenów, konserwantów, silikonów, detergentów i glikoli.
Jakie kosmetyki kupić?
Właściwa pielęgnacja skóry niemowlaka i nieco starszego dziecka, nie wymaga zbyt wielu produktów kosmetycznych. Do pielęgnacji maluszka przydają się:
- jałowe gaziki,
- płatki kosmetyczne,
- szampony – w pierwszych dniach życia możesz myć główkę dziecka wyłącznie wodą i delikatnym mydłem. Pamiętaj, że niemowlę ma inne potrzeby niż starsze dziecko, dlatego zwróć uwagę, czy wybrany produkt jest przeznaczony dla dzieci od pierwszych dni życia.
- krem na odparzenia – krem dla dzieci i niemowląt Linomag chroni delikatną skórę dziecka przed odparzeniami i podrażnieniami.
- płyn myjący – przyjemny zapach i delikatne działanie sprawi, że kąpiel będzie prawdziwą przyjemnością dla maluszka. Na rynku dostępne są szampony i płyny myjące w jednym.
- krem do twarzy – chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promienie słoneczne. Zimą należy stosować kremy głęboko natłuszczające. Krem do twarzy dla dzieci i niemowląt powinien być tak opracowany, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.
- oliwka dla dzieci – dzięki niej skóra jest miękka i gładka. Przydatna jest zwłaszcza w przypadku przesuszonej i łuszczącej się skóry noworodka.
- mydło – najlepiej, by miało obojętne pH.
- mleczko – stosowanie mleczka po kąpieli nawilży delikatną skórę maluszka.
- chusteczki nawilżające – przydają się podczas przewijania noworodków, jak również, gdy zaistnieje potrzeba wyczyszczenia skóry z zabrudzeń.
Co dla skóry z problemami?
W przypadku atopowego lub kontaktowego zapalenia skóry lub gdy dziecko ma suchą i szorstką skórę, warto sięgnąć po dermokosmetyki, które przeznaczone są do skóry z problemami dermatologicznymi i alergicznymi. Dermokosmetyki są delikatniejsze niż dostępne w drogeriach produkty, a przy tym skuteczniej odbudowują i utrzymują barierę lipidową skóry. W aptekach dostępne są emolienty, czyli preparaty bezzapachowe, bez barwników i mydła. Kluczowe jest stosowanie wysokiej jakości i o bezpiecznym składzie preparatów dostosowanych do wyjątkowych potrzeb skóry maluszka.
Dodatkowe wskazówki pielęgnacyjne
Na stan skóry niemowlęcia ma duży wpływ właściwa kąpiel. Z kosmetyków wystarczy tylko delikatne i niealergizujące mydełko o lekko kwaśnym odczynie (Ph - 5,5). Zwróć szczególną uwagę na temperaturę wody (nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza). Sama kąpiel nie powinna być długa, a do mycia wykorzystaj myjkę. Maluszek nie musi być kąpany codziennie (może być co drugi dzień), ale bezwzględnie przy każdym przewijaniu należy przemyć pupę i narządy płciowe. Nie łącz pudrów i zasypek z tłustymi kosmetykami (np. oliwką), ponieważ może to podrażnić delikatną skórę Twojej pociechy. Aby uniknąć odparzeń, po przewijaniu pozwól dziecku na raczkowanie lub poleżenie przez chwilę bez pieluszki. Zimą smaruj ciało dziecka tłustym kremem z mineralnym filtrem UV, który zabezpieczy je przed mrozem i promieniami słonecznymi.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]