Cholesterol to określenie na obecne we krwi substancje lipidowe. Wyróżnia się:
Jest on potrzebny organizmowi do prawidłowego przebiegu różnego rodzaju reakcji biochemicznych (m.in. syntezy witaminy D). Wpływa także na funkcjonowanie synaps w układzie nerwowym. Dzięki niemu mogą formować się błony komórkowe. Problematyczny jest wysoki poziom złego cholesterolu, który przyczynia się do powstawania chorób układu krążenia.
Jak zbadać poziom cholesterolu we krwi?
Poziom cholesterolu całkowitego i poszczególnych jego frakcji można zbadać przy pomocy badań laboratoryjnych krwi. Polegają one na pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły łokciowej i poddaniu jej szczegółowej analizie. Wyniki są dostępne na następny dzień roboczy. Zawsze powinien ocenić je lekarz i na ich podstawie zadecydować, czy potrzebne są leki obniżające cholesterol.
Jakie są skutki podwyższonego cholesterolu?
Wysokie stężenie cholesterolu jest groźne dla zdrowia. Zaburzenia gospodarki lipidowej są główną przyczyną powstawania miażdżycy. Jest to choroba charakteryzująca się tworzeniem złogów w naczyniach krwionośnych. Utrudniają one lub uniemożliwiają prawidłowy przepływ krwi. W efekcie dochodzi do rozwoju chorób układu krążenia, udaru niedokrwiennego mózgu lub zawału serca.
Jakie leki na cholesterol bez recepty?
Leczenie jest konieczne, gdy zostanie stwierdzony podwyższony cholesterol. Leki na jego obniżenie może przepisać lekarz pierwszego kontaktu. Niektóre preparaty mają w składzie statynę, której zadaniem jest ograniczenie wydzielania cholesterolu. Leki na cholesterol przyjmuje się razem z preparatami na choroby współwystępujące, np. na nadciśnienie.
Podwyższony poziom cholesterolu mogą obniżyć także leki na cholesterol bez recepty. Takie suplementy diety zawierają m.in.: witaminy (E, B6,B12), kwas foliowy, czosnek, monakolinę K, chrom, ekstrakt z ziela karczocha, kwasy omega-3. Tego typu tabletki i kapsułki mają za zadanie utrzymać w dobrej formie naczynia krwionośne i prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. W naszej aptece dostępne są m.in. takie preparaty jak: LipiActive CH wzbogacony o koenzym Q10 oraz Profichol Forte, który usprawnia metabolizm homocysteiny w organizmie. Na uwagę zasługuje też LipiForma plus zawierający monakolinę K z czerwonych drożdży ryżu.
Leki na cholesterol to tabletki lub kapsułki. Trzeba je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. W razie wątpliwości należy skonsultować się ze specjalistą.
Cholesterol obniżają nie tylko kapsułki, lecz także zdrowe nawyki.
Dieta i aktywność fizyczna niezbędne do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu
Najważniejszym czynnikiem w walce ze „złym cholesterolem” jest eliminacja z diety produktów, które w niego obfitują, a zastąpienie ich pokarmem, który przyczyni się do wzrostu tzw. dobrego cholesterolu. Przede wszystkim należy wystrzegać się nadmiaru jajek i tłuszczów zwierzęcych. Na ich miejsce wprowadź warzywa, owoce, ryby, pełnoziarniste pieczywo i produkty bogate w sterole oraz stanole. Dieta powinna być ustalana i koordynowana przez dietetyka.
Nie można zapomnieć o codziennej aktywności fizycznej. Pozwala ona nie tylko utrzymać cholesterol na odpowiednim poziomie, lecz także ma wpływ na całe zdrowie i stan organizmu. Ćwiczenia powinny być dostosowane do możliwości. Warto wykonywać je na świeżym powietrzu. Osoby, które nie powinny podejmować wysiłku fizycznego, mogą chodzić na spacery lub wykonywać lekką gimnastykę w domu.
Zwiń opis