Problemy związane ze zdrowiem oraz kondycją płytki paznokcia mogą wystąpić u osób w każdym wieku, niezależnie od płci. Najczęstszymi z nich są wrastające paznokcie, zanokcica, czy zastrzały. Choć nie są to zwykle poważne schorzenia, to jednak mogą skutecznie uprzykrzyć życie i sprawiać ból zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Wrastające paznokcie to stan, gdy krawędź paznokcia wrasta w miękkie tkanki wokół niego. Dotyczy to zazwyczaj paznokci u nóg, szczególnie na paluchu, jednak zdarza się, że w skórę wrasta także płytka na palcach dłoni. Dolegliwość ta powoduje ból, zaczerwienienie, obrzęk i może być źródłem wielu infekcji. Sprawdź, co jest główną przyczyną wrastania paznokci, jak sobie z tym radzić domowymi sposobami oraz w jaki sposób można pomóc dzieciom z wrastającymi paznokciami.
Wrastający paznokieć – co jest tego przyczyną?
Problem wrastających paznokci może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, jednak częściej zdarza się mężczyznom, niż kobietom. Może to wynikać z nieprawidłowego sposobu pielęgnacji, szczególnie niewłaściwego obcinania. Jeśli paznokcie skracane są zbyt krótko, a brzegi wycinane głęboko, rosnący paznokieć wrasta w skórę.
Podobnie wygląda sytuacja, gdy po bokach płytki paznokciowej zostaną pozostawione krótkie, ale ostre krawędzie. W miarę wzrostu paznokcia i wbijania się w tkankę skórną pojawia się coraz większy ból i opuchlizna. Jest tym intensywniejszy, im grubsze i twardsze są paznokcie, dlatego wrastanie jest najbardziej dokuczliwe u seniorów. Do tego dochodzą problemy z pielęgnacją, ze względu na ograniczenia fizyczne u starszych osób.
Jednak nie tylko sposób skracania paznokci ma wpływ na ich wrastanie. Podolodzy (specjaliści od łagodzenia i leczenia dolegliwości w obrębie stóp) wskazują również na:
- noszenie źle dopasowanego obuwia, które uciska palce i płytkę paznokciową u stóp,
- różnego rodzaju urazy mechaniczne (u sportowców oraz osób aktywnych fizycznie),
- budowę stóp – dość długie palce, paznokcie rurkowate, płaskostopie oraz inne deformacje,
- nieprawidłową postawę ciała i sposób chodzenia,
- nadwagę i otyłość,
- nagłe zwiększenie masy ciała, np. u pań w okresie ciąży,
- cukrzycę,
- choroby układu krążenia.
Żeby ocenić stadium wrastającego paznokcia, podolodzy oraz lekarze posługują się klasyfikacją Heifetza, która prezentuje się następująco:
- I stadium: ból przy ucisku, stan zapalny, opuchlizna,
- II stadium: ból, opuchlizna, stan zapalny, ziarninowanie,
- III stadium: ból, opuchlizna, stwardniała ziarnina i wał paznokciowy, zakażenie, sącząca się ropa.
Klasyfikacja pomaga ocenić stopień nasilenia dolegliwości i zaplanować odpowiednie postępowanie z wrastającym paznokciem. W większości sytuacji, objawy nie są zbyt intensywne, dlatego wystarczy zadbać o płytkę paznokcia domowymi sposobami. Przy bardzo zaawansowanych dolegliwościach i zmianach może być konieczne chirurgiczne usunięcie całej płytki paznokcia. W przypadku nawracających problemów z wrastającymi paznokciami, ratunkiem bywa także plastyka wałów paznokciowych.
Poznaj domowe sposoby na wrastające paznokcie
Na szczęście istnieją proste sposoby na to, aby poradzić sobie z bolesnym problemem i zapobiec ponownemu wrastaniu paznokcia. Można je stosować, jeśli brzeg paznokcia jest zaczerwieniony, obrzęknięty i bolesny. Jeśli jednak dolegliwościom towarzyszy ropny stan zapalny lub w okolicy znajdują się otwarte rany, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem lub podologiem.
Oto 3 sprawdzone sposoby na to, by zmiękczyć skórę, zmniejszyć obrzęk i wyrównać brzegi paznokcia:
- Solna kąpiel stóp
Kąpiele w wodzie z dodatkiem soli leczniczych od dekad cenione są ze względu na właściwości pielęgnacyjne i łagodzące różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Mogą okazać się pomocne także przy wrastających paznokciach. Żeby przygotować solną kąpiel, nalej ciepłą wodę do dużej miski i dodaj kilka łyżek soli – może być zarówno lecznicza, jak i kuchenna. Następnie mocz stopę z wrastającym paznokciem przez ok. 15-20 minut. Taki zabieg możesz powtarzać przez kilka dni, aż do złagodzenia lub ustąpienia dolegliwości. Woda z solą zmiękcza twardą skórę, zmniejsza opuchliznę i stan zapalny, co przynosi ulgę w bólu oraz ułatwia pielęgnację paznokci.
- Moczenie stopy w wodzie z płatkami mydlanymi
To również bardzo popularny sposób, stosowany, gdy płytka paznokcia zaczyna wrastać w skórę. Jeśli nie masz płatków mydlanych, możesz zetrzeć na tarce szare mydło i 2 łyżki gotowych wiórków rozpuścić w ciepłej wodzie. Moczenie stóp w tak przygotowanej kąpieli pozwoli nie tylko zmiękczyć skórę, ale również pomaga pozbyć się bakterii, które mogłyby wywoływać infekcje. Po ok. 20 minutach osusz stopę, zdezynfekuj okolice brzegów i fałdu paznokcia. Zmiękczona tkanka umożliwi oddzielenie paznokcia od naskórka – pomiędzy nie możesz włożyć niewielki kawałek czystej waty. Paznokieć delikatnie się podniesie, a dolegliwości bólowe staną się mniej uciążliwe. Mocz stopę i zmieniaj watę codziennie, aż paznokieć podrośnie i zacznie wystawać. Wówczas go przytnij, pozostawiając proste, równe brzegi.
- Lodowe okłady na wrastający paznokieć
Jeśli samo moczenie stóp w kąpieli z solą lub płatkami mydlanymi to za mało, możesz wypróbować okłady z lodu po zakończeniu wodnego zabiegu. Niska temperatura zmniejsza obrzęk, co ułatwia dostęp do wrastającego paznokcia. Przyłóż lód na ok. 3 minuty, a gdy paluch lekko zdrętwieje i opuchlizna się zmniejszy, wytnij wrastający paznokieć przy pomocy sterylnych narzędzi (cążków lub nożyczek). Na koniec zdezynfekuj palec i załóż opatrunek, jeśli jest taka potrzeba. Pamiętaj, że nie może być zbyt ciasny – płytka paznokciowa nie powinna być ściśnięta, ponieważ znów zacznie boleśnie wrastać w skórę.
Domowe sposoby mogą być bardzo pomocne w radzeniu sobie z wrastającymi paznokciami na wczesnym etapie. Moczenie stóp w wodzie z solą lub szarym mydłem to również skuteczna metoda zapobiegania wrastaniu i relaksujący zabieg. Z kąpieli stóp możesz korzystać niezależnie od tego, czy występują u Ciebie dolegliwości.
W aptece znajdziesz także różnego rodzaju kosmetyki i preparaty zmiękczające skórę oraz rurki i klamry, zapobiegające wrastaniu paznokci. Korzystają z nich głównie osoby, u których problem ma charakter nawracający.