Alergia skórna u dzieci – poznaj jej przyczyny
Małe dzieci są podatne na działanie alergenów, zwłaszcza pokarmowych oraz kontaktowych. Z dużą ostrożnością trzeba stosować nowe kosmetyki oraz wprowadzać nowe produkty spożywcze do diety, ponieważ są to główne przyczyny alergii skórnych u niemowlaka i dziecka. Oto co jako rodzice powinniście wiedzieć o alergiach objawiających się zmianami na skórze.
Z artykułu dowiesz się:
Jak powstaje alergia skórna?
Alergia jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na pewne substancje, błędnie rozpoznane jako zagrożenie dla organizmu. Limfocyty T odpowiedzialne za komórkową odpowiedź immunologiczną, mobilizują układ odpornościowy do produkcji przeciwciał, mających zneutralizować wirusy, bakterie i inne patogeny wnikające do organizmu. U niektórych osób limfocyty T rozpoznają alergeny jako zagrożenie i uruchamiana jest produkcja przeciwciał IgE.
Za objawy alergii skórnych odpowiedzialne są reakcje IgE-zależne (anafilaksja, ostra pokrzywka, zespół alergii jamy ustnej). Nawet, gdy zagrożenie zostanie już zneutralizowane, przeciwciała IgE pozostają w organizmie i w przypadku ponownego kontaktu z alergenem cała reakcja uruchamiana jest ponownie.
Alergie mogą ulegać nasileniu, a częsty kontakt z alergenami powoduje stan zapalny w organizmie. Nie należy ich bagatelizować, alergia skórna u niemowlaka powinna być poddana leczeniu, a już z pewnością należy wyeliminować alergeny. Trzeba mieć świadomość, że w określonych sytuacjach alergia skórna może eskalować. Z czasem pojawiają się dodatkowe objawy ze strony układu pokarmowego i oddechowego, czyli marsz alergiczny – przechodzenie jednej alergii w drugą. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy dziecko jest źle leczone i ma częsty kontakt z substancjami uczulającymi. Alergia skórna u dzieci jest więc stanem, którego zdecydowanie nie wolno bagatelizować.
Alergia skórna u niemowlaka – objawy i przyczyny
Najczęstszą przyczyną alergii skórnych u niemowlaków są alergeny pokarmowe oraz kontaktowe. Do produktów mogących wywoływać zmiany skórne należą zwłaszcza: banany, cytrusy, pomidory, kakao, czekolada, sery dojrzewające, wędzone ryby, ostre przyprawy. Z kolei najczęstszymi alergenami kontaktowymi uczulającymi dzieci (dającymi objawy skórne) są: nikiel, tiomersal, substancje zapachowe, chrom, kobalt, neomycyna, składniki gumy, kalafonia, a także kosmetyki, mydła, balsamy do ciała i perfumy.
Warto pamiętać, że niektóre alergeny dające objawy ze strony układu pokarmowego lub oddechowego mogą ujawniać odczyny skórne. Do takich należą na przykład: alergia skórna na mleko, jaja kurze czy orzeszki ziemne. Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym artykule.
Typowe objawy, jakie daje alergia skórna to: wysypka, wyprysk, zaczerwienienie skóry, pokrzywka na niewielkim lub rozległym obszarze skóry, czasami również obrzęki i łuszczenie się naskórka przypominające łuszczycę.
Kontaktowa alergia skórna u dzieci zaczyna się od świądu, a na ciele tworzą się zaczerwienienia, pokrzywka, grudki i pęcherzyki. Mogą występować w miejscu kontaktu z alergenem, ale też na całej powierzchni ciała. W łagodnym przebiegu zmiana ustępuje po pewnym czasie, jednak w alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry i przewlekłym wyprysku mogą tworzyć się długo utrzymujące się rumienie, skóra staje się pogrubiała, sucha i łuszcząca.
Ostra alergia skórna dzieli się na 5 faz:
- Faza rumieniowo-obrzękowa – zaczerwienienie i obrzęk skóry.
- Faza wysiękowa – powstają grudki wysiękowe, z których sączy się wydzielina surowicza.
- Faza strupienia – ranki goją się, a wydzielina z nadżerek zasycha i tworzą się strupy.
- Faza złuszczania – dochodzi do naturalnego oczyszczania naskórka poprzez złuszczanie się uszkodzonych warstw.
- Faza gojenia – w miejscu ostrych zmian zapalnych utrzymuje się rumień, który po pewnym czasie zanika. Jeżeli kontakt z uczulającą substancją jest długi lub powtarzający się, może ro-zwinąć się przewlekły stan zapalny.
Alergia skórna – jak leczyć?
Przede wszystkim należy uniemożliwić lub ograniczyć kontakt dziecka z alergenem. Alergia skórna u niemowlaka jest stosunkowo łatwa do kontrolowania, gdyż zazwyczaj można wychwycić co powoduje reakcję. Nie należy dziecka „przyzwyczajać” do alergenu, ponieważ w ten sposób można jedynie pogorszyć alergię. Z uczuleniem trzeba udać się do alergologa lub dermatologa, który zapisze odpowiednie leczenie alergii skórnej, a w przyszłości, jeżeli będzie to konieczne można rozważać odczulanie, jednak dziecko musi skończyć 5 lat.
Aby leczenie alergii skórnej było skuteczne, należy stosować się do zaleceń lekarza. W zależności od nasilenia przypisywane są leki przeciwhistaminowe lub kortykosteroidy w postaci emulsji, kremów, roztworów lub żelów, a w przypadku pojawiających się nadkażeń konieczne jest leczenie antybiotykami lub roztworami antyseptycznymi. Wszelkie domowe sposoby na alergię skórną powinny być konsultowane z lekarzem i nie mogą zastępować ustalonej terapii. Na suchą i wrażliwą skórę polecamy emolienty, czyli kosmetyki o właściwościach nawilżających, natłuszczających oraz regeneracyjnych.
Źródła:
- Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska, Alergia kontaktowa - co nas uczula?, zdrowie.pap.pl (16.02.2018).
- Jutel M., Postępowanie w chorobach alergicznych w podstawowej opiece zdrowotnej: podsumowanie zaleceń grupy ekspertów European Academy of Allergy and Clinical Immunology 2014. Med. Prakt., 2014; 7-8: 60–68.
- Urszula Jedynak-Wąsowicz, Alergia pokarmowa u dzieci, portal mp.pl dla pacjentów (23.11.2016).
- Barbara Rogala, Immunoterapia alergenowa (odczulanie), portal mp.pl dla pacjentów (17.10.2012).
- Marta Kieć-Świerczyńska, Beata Kręcisz, Dominika Świerczyńska-Machura, Uczulenie kontaktowe na środki konserwujące zawarte w kosmetykach. Medycyna Pracy, 2006 r.
Autor:
Jerzy A. Kozłowski – lic. ratownik medyczny, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Ratownik medyczny z wieloletnią praktyką, copywriter, autor artykułów na tematy związane z medycyną, zdrowiem i zdrowym stylem życia. Prywatnie amator biegania, miłośnik gór, astronomii i literatury SF.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [18.09.2024]