Immunoterapia podjęzykowa – czym jest i jakie są jej zalety?
Ponad 40 proc. Polaków cierpi na choroby alergiczne górnych i dolnych dróg oddechowych, przy czym ok. 10 proc. stanowią ciężkie jej postacie. Ze względu na szybki wzrost liczby chorych na alergię często określa się ją mianem epidemii XXI wieku, a według WHO choroby alergiczne już w tej chwili stanowią trzecią pozycję na liście najczęstszych chorób przewlekłych. Jednyną metodą, która może wyleczyć pacjenta z alergii, jest immunoterapia alergenowa, popularnie nazywana odczulaniem.
Do tej pory w Polsce immunoterapia kojarzyła się przede wszystkim z podawaniem iniekcji. Pacjent musiał regularnie przychodzić na wizyty w poradni lub szpitalu, by przyjąć zastrzyk. Od 1 lipca 2023 na liście leków refundowanych po raz pierwszy znalazła się immunoterapia alergenowa na roztocza kurzu domowego w formie liofilizatu do stosowania podjęzykowo w warunkach domowych dla pacjentów w wieku 12–17 lat. Co należy wiedzieć o podjęzykowej formie odczulania? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Z artykułu dowiesz się:
Na czym polega odczulanie?
Odczulanie to popularna nazwa immunoterapii alergenowej (ang. allergen immunotherapy – AIT). Zwalcza ono przyczynę choroby zamiast jedynie łagodzić objawy alergii. Działanie immunoterapii polega w uproszczeniu na podawaniu pacjentowi niewielkich, bezpiecznych dawek alergenów, na które organizm uzyskuje tolerancję. Co istotne, zastosowanie immunoterapii zapobiega rozwojowi astmy oskrzelowej i ciężkich postaci innych chorób alergicznych. Leczenie alergii, czyli odczulanie immunoterapią alergenową, trwa od 3 do 5 lat.
Alergenowe preparaty odczulające są obecnie jednymi z podstawowych leków stosowanych u pacjentów z alergią. Kandydatem do odczulania może być chory na alergiczny nieżyt nosa i spojówek, astmę alergiczną lub alergie na jad owadów błonkoskrzydłych.
Procedura immunoterapii alergenowej wymaga od pacjenta dyscypliny, systematyczności i wytrwałości. Systematyczne przyjmowanie kolejnych dawek prowadzi do coraz większej i trwalszej tolerancji na alergen. Leczenie alergii to proces długofalowy, dlatego konieczna jest współpraca pacjenta z alergologiem, by dokonać wyboru takiego rodzaju AIT, w którym będzie mógł wytrwać przez okres od 3 do 5 lat, gdyż tylko wtedy uzyska wszystkie korzyści płynące z odczulania.
Główne metody przeprowadzania odczulania
Obecnie dostępnymi sposobami odczulania jest immunoterapia w zastrzyku – podskórna (ang. subcutaneous immunotherapy – SCIT) oraz immunoterapia podjęzykowa (ang. sublingual immunotherapy – SLIT). Ekstrakt, który jest stosowany do AIT (bez względu na formę: zastrzyki, tabletki, krople podjęzykowe), jest bardzo bezpieczny. Jednakże niewłaściwie jego zastosowanie może wywołać silne, nawet zagrażające życiu reakcje. Dlatego ekstrakt powinien być zalecany przez doświadczonego alergologa, który również kontroluje przebieg leczenia przy współpracy doświadczonego personelu medycznego.
Immunoterapia podjęzykowa – na czym polega?
Odczulanie doustne to alternatywa, kiedy chory nie ma możliwości przychodzić regularnie do przychodni, np. ze względu na liczne wyjazdy, lub obawia się kontaktu ze strzykawką. Przy immunoterapii podjęzykowej jedynie pierwsze podanie alergenu ma miejsce w gabinecie lekarza. Podczas tej wizyty chory na alergię ćwiczy sposób podawania preparatu zawierającego ekstrakt alergenowy i przyjmuje pierwszą dawkę. Poznaje też szczegółowe zasady stosowania kolejnych dawek. Następne dawki może zaś samodzielnie przyjmować w domu.
W przypadku SLIT ekstrakt alergenowy może być podawany w kroplach lub tabletkach podjęzykowych. Jest chodzi o krople, pacjent może wraz z lekarzem wybrać dogodny schemat podawania, np. tak dostosować dawkę, aby przyjmować ją jedynie w niektóre dni tygodnia. Stosowanie kropli wymaga jednak zwracania uwagi na dawkowanie, które chory musi kontrolować. Podawanie tabletek podjęzykowych jest łatwiejsze, gdyż eliminuje problem konieczności odmierzenia odpowiedniej dawki ekstraktu. Tabletki zawierają dokładnie określoną ilość alergenu.
Immunoterapia podjęzykowa – zalety metody
Główną zaletą immunoterapii podjęzykowej jest jej nieinwazyjność. Inne korzyści ze stosowania SLIT to m.in. to, że:
- nie wymaga regularnych, stresujących szczególnie dla dzieci iniekcji,
- jest metodą bezpieczniejszą i bardziej nowoczesną niż immunoterapia podskórna,
- zapewnia komfort leczenia w domu,
- nie ogranicza codziennych aktywności i obowiązków,
- oszczędza czas i koszty związane z koniecznymi w przypadku terapii podskórnej częstymi dojazdami do gabinetu.
Objawy niepożądane związane ze stosowaniem odczulania doustnego w zdecydowanej większości dotyczą miejscowych reakcji w obrębie jamy ustnej i gardła pod postacią świądu, uczucia niewielkiego obrzęku i podrażnienia. W zależności od badania klinicznego częstość występowania objawów miejscowych waha się od 5 do 80 proc., jednak w praktyce dotyczą one niewielkiej grupy pacjentów. Objawy miejscowe są przejściowe, nie wymagają leczenia farmakologicznego i ustępują zazwyczaj po kilku lub kilkunastu kolejnych dawkach. Nie są też przeciwwskazaniem do kontynuacji SLIT i w wyjątkowych przypadkach wymagają modyfikacji dawkowania.
Jak przeprowadzać odczulanie doustne w warunkach domowych
Szczepionkę alergenową należy przyjmować, trzymając roztwór lub tabletkę w okolicy podjęzykowej przez około 1-2 minuty, po czym preparat należy połknąć. Szczepionka nie musi być przyjmowana na czczo, ale nie w trakcie jedzenia. Po przyjęciu szczepionki posiłek można spożyć najwcześniej po 5 minutach. W przypadku roztworu podjęzykowego przez pojedynczą dawkę należy rozumieć objętość szczepionki uzyskaną poprzez jednokrotne, mocne naciśnięcie pompki dozującej (kropla nie jest miarą dawkowania i nie jest równoważna dawce).
Immunoterapia alergenowa w formie podjęzykowej – przeciwwskazania
Istnieje kilka przyczyn, kiedy szczepionki podjęzykowej nie można podawać. Są to m.in.:
- źle kontrolowana astma (do czasu uzyskania kontroli w wyniku leczenia zleconego przez lekarza),
- zmiany zapalne lub uraz w obrębie jamy ustnej,
- bycie bezpośrednio po zabiegu stomatologicznym,
- bycie bezpośrednio po założeniu aparatu ortodontycznego,
- każda ostra choroba infekcyjna do czasu konsultacji z lekarzem,
- bycie po szczepieniu ochronnym (należy odczekać 1 dzień).
Podsumowanie
Immunoterapia podjęzykowa jest alternatywną i równorzędną, zastępującą iniekcje, metodą leczenia w przypadku alergii. Niewątpliwą zaletą metody podjęzykowej w leczeniu alergii jest wygoda jej stosowania i nieinwazyjność. Kluczowa do skutecznej, bezpiecznej i odpowiednio długiej doustnej immunoterapii alergenowej jest edukacja pacjenta oraz jego świadomość współodpowiedzialności za efekty leczenia.
Odczulanie podjęzykowe można stosować w przypadku astmy czy alergicznego nieżytu nosa wywołanych uczuleniem na roztocza kurzu domowego, a także w przypadku alergii sezonowych wywołanych okresem pylenia roślin. W przypadku alergii na jady owadów błonkoskrzydłych metoda podjęzykowa jest obecnie niedostępna, istnieje jedynie możliwość podskórnego podania ekstraktu alergenowego.
Przyczynowym leczeniem chorób alergicznych zajmuje się lekarz alergolog i to z nim zawsze należy ustalać najlepszy dla siebie sposób leczenia, aby jak najbardziej zminimalizować działania niepożądane odczulania.
Źródła:
- B. Panaszek, Innowacyjna podjęzykowa immunoterapia alergenowa u chorych uczulonych na pyłki traw, „Alergia” 2017, nr 4, s. 11-14.
- Ł. Błażowski, Praktyczne aspekty prowadzenia immunoterapii podjęzykowej. Rekomendacje, zalecenia, praktyczne wskazówki, „Alergia” 2019, nr 4, s. 35-40.
- Miłkowski: dzieci z alergią na roztocza kurzu domowego będą mogły się odczulać w domu, Rynek Zdrowia, https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Milkowski-dzieci-z-alergia-na-roztocza-kurzu-domowego-beda-mogly-sie-odczulac-w-domu,247976,8.html (dostęp: 21.07.2023).
- Odczulanie – immunoterapia alergenowa „w pigułce”. Poradnik dla pacjenta, red. M. Jutel, Warszawa 2022.
- Ważna zmiana w leczeniu alergii od lipca 2023. Do refundacji weszła podjęzykowa immunoterapia, Rynek Zdrowia, https://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Wazna-zmiana-w-leczeniu-alergii-od-lipca-2023-Do-refundacji-weszla-podjezykowa-immunoterapia,247412,6.html (dostęp: 21.07.2023).
Autorka
Magdalena Merchut – specjalistka ds. rozwoju treści, absolwentka kierunków edytorstwo i zarządzanie informacją na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przywiązuje dużą wagę do utrzymania wysokiej jakości zarówno merytorycznej, jak i stylistycznej przygotowywanych tekstów. Miłośniczka kawy, zdrowego stylu życia i długich spacerów.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]