Rodzaje testów ciążowych
Test ciążowy płytkowy
Płytkowy test ciążowy bywa nazywany także testem kasetkowym. Ten rodzaj testu cieszy się dużą popularnością wśród kobiet. Zazwyczaj w opakowaniu testu znajduje się: pipetka do pobrania próbki moczu, kasetka z testem i instrukcja obsługi. Aby wykonać test płytkowy, należy pobrać próbkę moczu do pojemnika, a następnie za pomocą dołączonej pipety trzeba umieścić w wyznaczonym miejscu okienka testowego określoną ilość moczu.
Test ciążowy strumieniowy
Ten test diagnostyczny bywa nazywany "flamastrem", ponieważ przypomina go swoim kształtem. Aby go wykonać, wystarczy zdjąć nakładkę i bezpośrednio na końcówkę absorbującą oddać mocz. Niektóre z tego rodzaju testów mogą wskazać nie tylko wynik dodatni w przypadku ciąży, ale także określić, w którym tygodniu ciąży znajduje się kobieta.
Test ciążowy paskowy
Paskowy test ciążowy ma postać specjalnego paska z właściwymi oznaczeniami (C,T). Do jego wykonania niezbędna jest pobrana próbka moczu, w której zanurza się pasek.
Test ciążowy z krwi
Test ciążowy z krwi także wykrywa obecność hormonu hCG. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo wysoka czułość - zazwyczaj większa niż w przypadku testów z moczu. Testy z krwi przeważnie wykonywane są w szpitalach i laboratoriach, jednak w niektórych aptekach można kupić taki test do zrobienia w warunkach domowych.
W aptece internetowej Ziko dostępne są testy ciążowe każdego rodzaju.
Wiarygodność testów ciążowych
Testy ciążowe cechują się wysoką skutecznością i dokładnością. Jeśli badanie zostanie wykonane zgodnie z instrukcją i w odpowiednim czasie, można założyć, że jego wynik jest na 99% prawidłowy.
Na testach ciążowych dostępnych w aptece eZiko znaleźć można informacje o ich czułości - poszczególne typy testów różnią się pod tym względem, dlatego należy zwrócić na to uwagę podczas zakupów. Czułość diagnostyczna testu ciążowego wyrażana jest w jednostkach IU na litr (IU/l) lub w milijednostkach na mililitr (mlU/ ml). Im mniejsza liczba widnieje na opakowaniu, tym większą czułość ma test.
Ze względu na czułość można wyróżnić:
- ultraczuły test ciążowy 10ml/ml (10 IU/l) - test bardzo czuły, który może wykryć ciążę już 2-4 dni po spodziewanym zapłodnieniu,
- test ciążowy o czułości 25 mlU/ml (25 IU/l) - to test o wysokiej czułości, jednak nie powinno się go wykonywać wcześniej niż 7-10 dni od daty stosunku,
- test ciążowy o czułości 30 mlU/ml (30 IU/l) - wiarygodny wynik można uzyskać w dniu spodziewanej miesiączki.
Jeśli chcesz, by wynik testu był jak najbardziej wiarygodny, dobierz go do momentu cyklu, w którym się znajdujesz. Chociaż wiele z testów może wykryć ciążę na wczesnym etapie, to większość producentów zaleca ich wykonywanie w terminie przewidywanej miesiączki. Dla wiarygodności testu ciążowego nie bez znaczenia jest także pora dnia, w której pobrana została próbka.
Kiedy wykonać test ciążowy?
Domowe testy ciążowe mogą wykryć stężenie hormonu hCG już 7 dni po zapłodnieniu, jednak większość producentów zaleca poczekać z wykonaniem testu do pierwszego dnia spodziewanej miesiączki.
Test ciążowy najlepiej wykonywać z porannej próbki moczu, ponieważ wówczas stężenie hCG jest największe. W przypadku bardziej zaawansowanej ciąży pozytywny wynik testu pojawi się o każdej porze dnia. Warto jednak pamiętać, że picie dużej ilości płynów rozcieńcza mocz, a jego stężenie może mieć wpływ na prawidłowy wynik testu.
Kobiece cykle nie zawsze są regularne, dlatego czasem trudno wskazać dokładny dzień, w którym doszło do zapłodnienia. W związku z tym, jeśli test wskazał wynik negatywny, jednak inne objawy wskazują na ciążę, należy powtórzyć test za kilka dni lub przeprowadzić test ciążowy z krwi.
Jak zrobić test ciążowy?
Schemat badania zależy od rodzaju testu. Paskowy test ciążowy i test kasetkowy wymagają użycia dodatkowego pojemnika na mocz, z kolei test strumieniowy nie wymaga zastosowania żadnych dodatkowych elementów.
Aby wykonać strumieniowy test ciążowy, wystarczy zdjąć nakładkę i końcówkę podłożyć pod strumień moczu. Jeśli chodzi o test paskowy najpierw należy przygotować próbkę moczu, a później zanurzyć w niej pasek testowy. Do testu płytkowego także niezbędna jest pobrana próbka moczu, z której za pomocą dołączonej do opakowania pipety należy pobrać kilka kropel moczu, a następnie umieścić je w wyznaczonym okienku testowym płytki.
Zawsze przed przeprowadzeniem badania zapoznaj się z instrukcją obsługi testu, która krok po kroku wyjaśnia, jak go wykonać. Ponadto dzięki temu będziesz mieć pewność, że dokonana interpretacja wyników testu jest właściwa.
Jak interpretować wynik testu ciążowego?
Na każdym teście ciążowym można znaleźć dwa oznaczenia - C (control) i T (test). Pierwszy wskazuje obszar kontrolny, drugi - wynik testu. Aby odczytać wynik testu ciążowego, odczekaj zalecany w instrukcji czas.
- wynik pozytywny - świadczą o nim dwie kreski, zarówno w polu C, jak i T;
- wynik negatywny - świadczy o nim kreska tylko w polu C, która informuje o prawidłowym wykonaniu badania i wskazuje na brak ciąży;
- wynik nieważny - świadczy o nim kreska jedynie w polu T, w takiej sytuacji należy powtórzyć badanie.
W e-Ziko Aptece znajdziesz szeroki wybór testów diagnostycznych. Sprawdź ofertę testów na covid, testów owulacyjnych i płodności oraz innych testów.