Espumisan lek wskazany jest do stosowania u dzieci w wieku powyżej 6. roku życia, młodzieży oraz dorosłych. Przeznaczony jest w leczeniu objawowym dolegliwości żołądkowo-jelitowych oraz pomocniczo w badaniach diagnostycznych.
Wskazania
Espumisan stosuje się:
- w leczeniu objawowym dolegliwości żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, np. wzdęcia
- w przypadku wzmożonego powstawania gazów w okresie pooperacyjnym
- w przygotowaniu pacjentów do badań radiologicznych i ultrasonograficznych jamy brzusznej oraz gastroskopii
Działanie
Substancja czynna leku - symetykon powoduje pękanie pęcherzyków gazu zawartych w masie pokarmowej i w śluzie przewodu pokarmowego. Gazy uwolnione w tym procesie mogą być następnie wchłaniane przez ścianę jelita i usuwane w wyniku ruchów jelit.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Espumisan:
- jeśli pacjent ma uczulenie na symetykon, żółcień pomarańczową FCF (E 110), parahydroksybenzoesan metylu (E 218) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
DawkowanieZalecana dawka:
W zaburzeniach żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów, np. wzdęcia, w tym, w przypadku wzmożonego powstawania gazów w okresie pooperacyjnym:
- dzieci powyżej 6 lat, młodzież i dorośli - 2 kapsułki (co odpowiada 80 mg symetykonu) 3 do 4 razy na dobę
Interakcje
Nie są znane interakcje z innymi lekami.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ze względu na działanie symetykonu i brak jego wchłaniania z przewodu pokarmowego do organizmu, nie są spodziewane szkodliwe skutki stosowania leku Espumisan w okresie ciąży i karmienia piersią.
Brak danych klinicznych dotyczących stosowania leku Espumisan u kobiet w ciąży.
Działania niepożądane
Dotychczas nie stwierdzono występowania działań niepożądanych związanych ze stosowaniem leku Espumisan.
Żółcień pomarańczowa FCF (E 110) może powodować reakcje alergiczne.
Parahydroksybenzoesan metylu (E 218) może powodować reakcje nadwrażliwości (prawdopodobnie opóźnione).
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30ºC.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze lub etykiecie oraz pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Składniki
Substancją czynną leku Espumisan jest Symetykon. Każda kapsułka zawiera 40 mg Symetykonu.
Pozostałe składniki to: Metylu parahydroksybenzoesan, Żelatyna, Glicerol 85%, Żółcień pomarańczowa FCF (E 110), Żółcień chinolinowa (E 104).
Czytaj więcej
Najczęściej zadawane pytania dotyczące Espumisan
Na co pomaga lek Espumisan?
Espumisan to lek, który stosuje się w przypadku:
- leczenia objawowego dolegliwości żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, np. wzdęcia
- wzmożonego powstawanie gazów w okresie pooperacyjnym
- pomocniczo w przygotowaniu pacjentów do badań diagnostycznych takich jak radiologiczne i ultrasonograficzne badania jamy brzusznej oraz gastroskopia
Kiedy najlepiej brać Espumisan?
Espumisan najlepiej przyjmować w ciągu dnia - 3 do 4 razy na dobę po 2 kapsułki w przypadku dzieci powyżej 6. roku życia, młodzieży i osób dorosłych. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Z czym nie łączyć Espumisanu?
Nie stwierdzono interakcji leku Espumisan z innymi lekami. Jednak w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Czy Espumisan jest dobry na jelita?
Tak, Espumisan jest dobry na jelita – pomaga w leczeniu dolegliwości związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym. Symetykon, czyli substancja czynna leku, zmniejsza napięcie powierzchniowe śluzu i pęcherzyków gazowych, które gromadzą się w jelitach. W wyniku takiego działania pęcherzyki gazowe pękają i są usuwane przez ruchy perystaltyczne jelit lub wchłaniane przez ściany jelita. To sprawia, że lek z symetykonem jest dobry na jelita i przynosi ulgę w przypadku nadmiernego nagromadzenia gazów w przewodzie pokarmowym.
Po jakim czasie działa Espumisan?
Espumisan zaczyna działać zazwyczaj w ciągu kilku godzin od przyjęcia, łagodząc objawy związane z nadmiernym gromadzeniem się gazów, takie jak wzdęcia i uczucie pełności w brzuchu. Jednak czas działania może różnić się w zależności od indywidualnych reakcji organizmu.
Czy Espumisan można brać na noc?
Espumisan można przyjmować także na noc, zwłaszcza jeśli występują problemy ze wzdęciami, które utrzymują się także w nocy.
Czy można brać Espumisan codziennie?
Espumisan można stosować codziennie w przypadku uporczywych dolegliwości związanych z gazami i wzdęciami, np. w wyniku spożywania pokarmów, które powodują takie objawy. Jeśli dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę i dostosować leczenie.
Zwiń opis
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.