Jakie choroby wywołują pasożyty?
Zakażenie pasożytem jest niebezpieczne dla zdrowia ze względu na poważne choroby, które w dłuższej perspektywie mogą znacząco osłabić organizm. Do najczęstszych chorób pasożytniczych występujących w naszym kraju można zaliczyć m.in.:
- owsicę: może objawiać się przez świąd odbytu, który nasila się w nocy, a w ciężkich przypadkach również brakiem łaknienia, stanem zapalnym skóry i jej bladością, u dzieci zaś pogorszeniem procesu rozwojowego;
- giardiozę (lambliozę): mogą jej towarzyszyć biegunki, alergie, żółtaczka lub niedokrwistość, choć zdarza się, że przebiega bezobjawowo; nieleczona, prowadzi do wyniszczenia organizmu, a w przypadku dzieci do opóźnienia ich rozwoju;
- świerzb: do typowych objawów należą świąd, a także różowe grudki, pęcherzyki i widoczne na skórze korytarze w kolorze szaroczarnym;
- wszawicę: głównym objawem jest dokuczliwy świąd skóry głowy, na której dodatkowo mogą pojawić się drobne czerwone plamki, zadrapania, zmiany wypryskowe i ropne.
Robaki bytują nie tylko w układzie pokarmowym, ale również pod naskórkiem (świerzbowce), a larwy potrafią zawędrować nawet do płuc. Każdą chorobę wywołaną pasożytami należy bezwzględnie leczyć.
Jaki lek bez recepty na pasożyty?
Leki na pasożyty ludzkie bez recepty najnowszej generacji dostępne są w ofercie naszej apteki internetowej.
Ich działanie zależy zarówno od zastosowanej substancji czynnej, jak i rodzaju pasożytów. Niektóre substancje czynne zakłócają przemianę materii pasożyta, co uniemożliwia mu wchłanianie glukozy i powoduje jego śmierć. Istotne jest przy tym, aby wyeliminować nie tylko dorosłe osobniki, ale również larwy i ich jaja, które mogą bytować np. w jelicie cienkim.
Są też leki na pasożyty, które mają na celu porażenie układu nerwowo-mięśniowego robaka, co prowadzi do jego uruchomienia. Tego typu substancje działają wyłącznie na osobniki dorosłe, jednak wykazują skuteczność w przypadku chorób wywołanych przez m.in. owsiki, glistę ludzką, tęgoryjca dwunastnicy, tasiemca uzbrojonego, tasiemca nieuzbrojonego.
Leczenie chorób pasożytniczych powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem. Tego typu środki nie są obojętne dla organizmu. Mogą powodować skutki uboczne poprzez wyjaławianie naturalnego środowiska przewodu pokarmowego. Nie należy stosować ich bez powodu. Postać leku przeciwpasożytniczego może być różna. Oprócz tabletek występują też one w formie zawiesiny doustnej lub syropu.
Preparaty ziołowe na pasożyty
Przy odrobaczaniu organizmu można wspierać się stosowaniem preparatów ziołowych. Wykazują one działanie wspomagające, chociaż zaleca się, aby przed ich użyciem skonsultować się z lekarzem. Dlaczego? Podczas picia naparów ziołowych istnieje możliwość przemieszczenia się pasożyta z układu pokarmowego w inne miejsce, co stanowi zagrożenie dla zdrowia. Warto więc uwzględnić ewentualne działania niepożądane.
W odrobaczaniu znajdują zastosowanie np. napar z ziela piołunu, przyprawy o gorzkim i ostrym smaku (np. oregano, goździk), pestki dyni, sok z kapusty. Niektóre pasożyty, np. tasiemca ludzkiego, można wyeliminować przez duże ilości białka, które pobudza enzymy trawienne do działania, co skutkuje śmiercią pasożyta.
Alternatywą jest suplement diety w postaci tabletek, który zawiera składniki pochodzenia roślinnego. Warto jednak podkreślić, że suplementy wykazują również działanie wyłącznie wspomagające.
Profilaktyka chorób pasożytniczych u ludzi – co jest najważniejsze?
- Unikanie jedzenia surowego mięsa i odpowiednie przygotowywanie żywności: nie należy spożywać surowego mięsa, szczególnie niewiadomego pochodzenia. Istotne jest też mycie owoców i warzyw przed spożyciem.
- Odrobaczanie zwierząt domowych: duże znaczenie ma regularne odrobaczanie zwierząt, szczególnie jeśli przebywają one wraz z małymi dziećmi.
- Przestrzeganie podstawowych zasad higieny: kluczowe znaczenie ma mycie rąk przed każdym posiłkiem. Nie należy wkładać brudnych rąk czy przedmiotów do ust (dotyczy to w szczególności dzieci).
Pasożyty u dzieci
U najmłodszych najczęściej można zaobserować obecność owsików lub wszy. Owsica u dzieci to problem najczęściej pociech w wieku przedszkolnym. Aby kuracja na owsicę była skuteczna, konieczna jest konsekwencja działania i terapia całej rodziny, która korzysta ze wspólnej łazienki czy kuchni. Leki należy przyjmować według ścisłych wskazań lekarza lub producenta, a po zakończonej kuracji obserwować, czy nie wystąpił nawrót pasożytów.
Wszy są często popularne wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które szybko przenoszą je między sobą, zarażając całe rodziny. Obecnie leki na tego typu pasożyty są już niezwykle skuteczne i nie tak uciążliwe w kuracji, jak były dawniej, jednak wciąż wymagają przede wszystkim konsekwencji w stosowaniu i kontroli po zakończonej kuracji.
Leki na pasożyty dostępne w naszej aptece internetowej i inne preparaty
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Ziko Apteki, w której znajdziesz leki, suplementy diety i inne preparaty na pasożyty, które są przechowywane oraz przesyłane z uwzględnieniem obowiązujących norm, tym samym zachowując najwyższą jakość. Warto również sprawdzić produkty z powiązanych kategorii, takich jak Układ pokarmowy, Brak apetytu, Nietolerancje pokarmowe, Trawienie, Zespół jelita drażliwego, Świąd skóry, pokrzywka, Alergia, Wszawica.