Bisacodyl 5 mg lek przeznaczony jest do stosowania w zaparciach różnego pochodzenia. Preparat nasila skurcze jelit pobudzając ruchy perystaltyczne oraz zwiększa ilość niewchłoniętej wody w jelicie grubym.
Bisacodyl VP i Fenolax są różnymi nazwami handlowymi tego samego leku.
Wskazania
Zaparcia różnego pochodzenia (nawykowe i przewlekłe zaparcia u obłożnie chorych, nawykowe zaparcia w podeszłym wieku, zaparcia po zmianie diety, zaparcia w okresie pooperacyjnym i inne).
Opróżnienia jelita przed badaniami diagnostycznymi i zabiegami chirurgicznymi (np. rektoskopią, cholecystografią, urografią, rentgenodiagnostyką jamy brzusznej, zdjęciami radiologicznymi odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa).
Działanie
Działa na jelito grube poprzez:
nasilenie skurczu jelit i pobudzenie ruchów perystaltycznych
zwiększenie ilości niewchłoniętej wody i elektrolitów w jelicie grubym
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Bisacodyl VP
Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na bisakodyl lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Jeśli u pacjenta stwierdzono ostrą chorobę jamy brzusznej wymagającą interwencji chirurga (między innymi niedrożność jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego).
Jeśli u pacjenta występuje choroba Leśniowskiego–Crohna.
Jeśli u pacjenta występuje wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Jeśli u pacjenta występuje krwawienie z przewodu pokarmowego.
Jeśli u pacjenta stwierdzono ciężkie odwodnienie.
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zazwyczaj stosowana dawka to:
Krótkotrwałe leczenie zaparć:
Dorośli i dzieci powyżej 10 lat:
Doustnie, 5 mg do 10 mg (1 do 2 tabletek) 1 raz na dobę (zwykle na noc).
Dzieci w wieku od 4 do 10 lat:
Doustnie, 5 mg (1 tabletkę) 1 raz na dobę (zwykle na noc).
Opróżnienie jelita przed badaniami diagnostycznymi i zabiegami chirurgicznymi:
Lek należy stosować pod nadzorem lekarza.
Dorośli i dzieci powyżej 10 lat:
Doustnie, 10 mg (2 tabletki) rano oraz 10 mg (2 tabletki) wieczorem w przeddzień badania lub zabiegu. Zwykle w dniu zabiegu wskazane jest dodatkowe zastosowanie bisakodylu doodbytniczo w postaci czopka.
Dzieci w wieku od 4 do 10 lat:
Doustnie, 5 mg (1 tabletka) wieczorem w przeddzień badania lub zabiegu. Zwykle w dniu zabiegu wskazane jest dodatkowe zastosowanie bisakodylu doodbytniczo w postaci czopka.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Jednoczesne stosowanie Bisacodylu VP z:
lekami zobojętniającymi sok żołądkowy zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnienia błony śluzowej żołądka. Bisacodyl VP należy przyjmować po upływie co najmniej 1 godziny od przyjęcia leku zobojętniającego sok żołądkowy,
glikozydami naparstnicy, może nasilać ich działanie poprzez zaburzanie równowagi wodnoelektrolitowej, szczególnie jeśli stosowany jest w dużych dawkach,
lekami moczopędnymi lub kortykosteroidami zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, jednak zaburzenia te obserwuje się głównie wówczas, gdy Bisacodyl VP stosowany jest w dawkach większych niż zalecane.
Informacje zawarte w tej ulotce mogą także dotyczyć leków stosowanych w przeszłości lub tych, które będą stosowane w przyszłości.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku Bisacodyl VP nie należy stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów):
reakcje alergiczne włącznie z pojedynczymi przypadkami obrzęku naczynioruchowego i reakcjami anafilaktoidalnymi.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
bóle brzucha i biegunka.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku po „EXP”. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Składniki
Substancją czynną leku jest Bisakodyl.
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: Skrobia ziemniaczana, Laktoza jednowodna, Talk, Magnezu stearynian, Żelatyna
Otoczka: Kwasu metakrylowego i Etylu akrylanu kopolimer (1:1), Sodu wodorotlenek, Trietylu cytrynian, Polisorbat 20, Talk, Tytanu dwutlenek (E171), Czerwień koszenilowa (E 124) Lak, Symetykon
Zobacz kategorie
To jest lek . Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.