Blue Monday w 2023 roku wypada 16 stycznia w poniedziałek. Wydarzenie to zyskało niechlubne miano najbardziej depresyjnego dnia w roku. Jego historię zapoczątkował Cliff Arnall, który opracował specjalny algorytm sytuujący to wydarzenie w trzeci poniedziałek stycznia. Pierwszy dzień tygodnia z reguły należy do ciężkich dni, ponieważ jest to czas ponownego wdrożenia do obowiązków po powrocie z weekendu. Duże tempo pracy, ciągły stres oraz coraz szybszy rozwój często przyczyniają się do wypalenia zawodowego, co powoduje depresje i stany lękowe. Do czynników potęgujących złe samopoczucie Cliff Arnall zaliczył także złą pogodę występującą w tym okresie, przygnębiający okres poświąteczny, związany z nim powrót do codziennych obowiązków, a także niezrealizowane postanowienia noworoczne.
Brytyjski psycholog wyznaczył Blue Monday w trzeci poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia w styczniu, biorąc pod uwagę wiele zmiennych. Uwzględnił w nich czynniki meteorologiczne, społeczne i psychologiczne. Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest Blue Monday oraz jak walczyć z objawami depresji, koniecznie zapoznaj się z całym artykułem.
Blue Monday – na czym polega “niebieski poniedziałek”?
Termin "Blue Monday" został wprowadzony przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla jako definicja najbardziej depresyjnego dnia w roku. Wydarzenie to wypada w trzeci poniedziałek stycznia. Autor ustalił datę najbardziej depresyjnego dnia w roku za pomocą wzoru matematycznego, który uwzględnia czynniki meteorologiczne takie jak krótki dzień, niskie nasłonecznienie i szara, styczniowa pogoda.
Dodatkowo badacz zawarł we wzorze czynniki psychologiczne, które dotyczą niespełnionych obietnic noworocznych, stresu w pracy powiązanego z nowymi wyzwaniami i niezamkniętymi terminami z zeszłego roku oraz ogólnym znużeniem po świętach Bożego Narodzenia. Według psychologa na złe samopoczucie składają się także zbliżające się terminy płatności kredytów i pożyczek zaciągniętych w ubiegłym roku.
Z początkiem roku wiele osób narzuca sobie zbyt wiele zadań i nowych postanowień, które trudno im zrealizować w dłuższej perspektywie. Świadomość niedotrzymania postawionych sobie obietnic także przyczynia się do pogłębienia stanu zniechęcenia, które kumuluje się w okresie Blue Monday.
Brytyjski psycholog Cliff Arnall zebrał wszystkie czynniki meteorologiczne oraz psychologiczne i opracował algorytm, według którego trzeci poniedziałek stycznia to najbardziej depresyjny dzień w roku. Nadał mu nazwę Blue Monday, czyli “przygnębiający poniedziałek”. Obecnie dyskutuje się nad poprawnością wzoru i wiarygodnością samego wydarzenia. Zastanawiające jest, czy rzeczywiście najbardziej przygnębiający dzień w roku przypada na trzeci poniedziałek stycznia?
Depresja nie tylko w Blue Monday
Blue Monday może statystycznie być jednym z cięższych dni w roku, ale nie jest to jedyny dzień, kiedy to depresja oraz złe samopoczucie dotykają nas najmocniej. Często pierwsze obawy depresji i problemy natury psychologicznej nie są zauważalne. Wiele osób usprawiedliwia je chwilową niedyspozycją, brakiem snu, złą aurą za oknem czy przejściową chorobą.
Pierwsze objawy depresji, na które warto zwrócić uwagę:
- długotrwałe i przedłużające się złe samopoczucie,
- brak motywacji, niechęć, a nawet strach przed podejmowaniem nowych wyzwań,
- utrzymywanie się depresyjnych, negatywnych myśli,
- izolacja społeczna,
- problemy ze snem, jedzeniem,
- tłumienie w sobie negatywnych emocji,
- niska samoocena.
Jeśli zauważasz u siebie lub u najbliższych powyższe objawy, warto zasięgnąć porady specjalisty. Łączenie depresji z najbardziej depresyjnym dniem, jakim jest Blue Monday, często jest mylące, zwłaszcza w okresie zimowym. Depresja to poważna choroba, często jednak bagatelizowana społecznie, i wymaga leczenia.