Powiedz stop Blue Monday. Jak walczyć z depresją?
Blue Monday w 2023 roku wypada 16 stycznia w poniedziałek. Wydarzenie to zyskało niechlubne miano najbardziej depresyjnego dnia w roku. Jego historię zapoczątkował Cliff Arnall, który opracował specjalny algorytm sytuujący to wydarzenie w trzeci poniedziałek stycznia. Pierwszy dzień tygodnia z reguły należy do ciężkich dni, ponieważ jest to czas ponownego wdrożenia do obowiązków po powrocie z weekendu. Duże tempo pracy, ciągły stres oraz coraz szybszy rozwój często przyczyniają się do wypalenia zawodowego, co powoduje depresje i stany lękowe. Do czynników potęgujących złe samopoczucie Cliff Arnall zaliczył także złą pogodę występującą w tym okresie, przygnębiający okres poświąteczny, związany z nim powrót do codziennych obowiązków, a także niezrealizowane postanowienia noworoczne.
Brytyjski psycholog wyznaczył Blue Monday w trzeci poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia w styczniu, biorąc pod uwagę wiele zmiennych. Uwzględnił w nich czynniki meteorologiczne, społeczne i psychologiczne. Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest Blue Monday oraz jak walczyć z objawami depresji, koniecznie zapoznaj się z całym artykułem.
Z artykułu dowiesz się:
Blue Monday – na czym polega “niebieski poniedziałek”?
Termin "Blue Monday" został wprowadzony przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla jako definicja najbardziej depresyjnego dnia w roku. Wydarzenie to wypada w trzeci poniedziałek stycznia. Autor ustalił datę najbardziej depresyjnego dnia w roku za pomocą wzoru matematycznego, który uwzględnia czynniki meteorologiczne takie jak krótki dzień, niskie nasłonecznienie i szara, styczniowa pogoda.
Dodatkowo badacz zawarł we wzorze czynniki psychologiczne, które dotyczą niespełnionych obietnic noworocznych, stresu w pracy powiązanego z nowymi wyzwaniami i niezamkniętymi terminami z zeszłego roku oraz ogólnym znużeniem po świętach Bożego Narodzenia. Według psychologa na złe samopoczucie składają się także zbliżające się terminy płatności kredytów i pożyczek zaciągniętych w ubiegłym roku.
Z początkiem roku wiele osób narzuca sobie zbyt wiele zadań i nowych postanowień, które trudno im zrealizować w dłuższej perspektywie. Świadomość niedotrzymania postawionych sobie obietnic także przyczynia się do pogłębienia stanu zniechęcenia, które kumuluje się w okresie Blue Monday.
Brytyjski psycholog Cliff Arnall zebrał wszystkie czynniki meteorologiczne oraz psychologiczne i opracował algorytm, według którego trzeci poniedziałek stycznia to najbardziej depresyjny dzień w roku. Nadał mu nazwę Blue Monday, czyli “przygnębiający poniedziałek”. Obecnie dyskutuje się nad poprawnością wzoru i wiarygodnością samego wydarzenia. Zastanawiające jest, czy rzeczywiście najbardziej przygnębiający dzień w roku przypada na trzeci poniedziałek stycznia?
Depresja nie tylko w Blue Monday
Blue Monday może statystycznie być jednym z cięższych dni w roku, ale nie jest to jedyny dzień, kiedy to depresja oraz złe samopoczucie dotykają nas najmocniej. Często pierwsze obawy depresji i problemy natury psychologicznej nie są zauważalne. Wiele osób usprawiedliwia je chwilową niedyspozycją, brakiem snu, złą aurą za oknem czy przejściową chorobą.
Pierwsze objawy depresji, na które warto zwrócić uwagę:
- długotrwałe i przedłużające się złe samopoczucie,
- brak motywacji, niechęć, a nawet strach przed podejmowaniem nowych wyzwań,
- utrzymywanie się depresyjnych, negatywnych myśli,
- izolacja społeczna,
- problemy ze snem, jedzeniem,
- tłumienie w sobie negatywnych emocji,
- niska samoocena.
Jeśli zauważasz u siebie lub u najbliższych powyższe objawy, warto zasięgnąć porady specjalisty. Łączenie depresji z najbardziej depresyjnym dniem, jakim jest Blue Monday, często jest mylące, zwłaszcza w okresie zimowym. Depresja to poważna choroba, często jednak bagatelizowana społecznie, i wymaga leczenia.
Jak walczyć z objawami depresji?
Depresję należy zwalczać na każdym jej poziomie. Warto pamiętać, że depresja to choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. Jest to także jedna z przyczyn powstawania wielu innych zaburzeń ze strony układu pokarmowego, nerwowego czy sercowo-naczyniowego.
Wykorzystaj najbardziej depresyjny dzień, jakim jest Blue Monday, aby dowiedzieć się, jak pomóc sobie lub innym oraz jak przeciwstawić się objawom depresji. Oto kilka najistotniejszych rad, które pomogą przezwyciężyć ten trudny stan:
- zasięgnij rady psychoterapeuty – terapia czy konsultacja u specjalisty nie jest niczym złym, a w ostatnim czasie bardzo wiele osób zaczęło pobierać sesje u psychologów czy psychiatrów w celu pozbycia się negatywnych skutków stresu czy depresji;
- nie unikaj leków – często farmakoterapia jest niezbędnym elementem, aby rozpocząć walkę z depresją i szybciej wrócić do zdrowia;
- zacznij dbać o dietę – zadbaj o swoje ciało, ograniczając produkty przetworzone. Postaw na owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze oraz pełnowartościowe węglowodany, witaminy i minerały. Zdrowsza dieta to zdrowszy umysł;
- postaw na aktywność fizyczną – sport to zdrowie. Regularna aktywność fizyczna wpływa na poprawę samopoczucia. To także sposób na zrelaksowanie się i odprężenie w obliczu codziennych stresujących obowiązków. Często aktywność fizyczna pomaga szybciej uporać się z depresyjnym stanem oraz poprawia funkcjonowanie mózgu;
- ustal cele – małe cele, które możesz powoli realizować, pomogą Ci poprawić samopoczucie oraz przyczynią się do wydzielania większej ilości endorfin, które odpowiedzialne są za stan naszego zdrowia psychicznego. Małymi krokami łatwiej jest także kontrolować rozwój i zbliżać się do większego celu;
- zregeneruj się – odpowiednia ilość snu pozwoli na lepsze funkcjonowanie układu nerwowego oraz sprawi, że będziesz bardziej odporny na czynniki zewnętrzne, takie jak np. stres.
Podsumowanie
Najbardziej depresyjny dzień w roku, czyli Blue Monday, to nie tylko połączenie niespełnionych postanowień noworocznych, ale również niesprzyjająca pogoda, która dodatkowo przyczynia się do zwiększenia znużenia. Należy pamiętać, że jest to tylko element pseudonaukowej teorii. Objawów chronicznego złego samopoczucia nie należy sprowadzać do najbardziej depresyjnego okresu w roku. Trzeba pamiętać, że depresja to poważna choroba, którą należy leczyć już od pierwszych niepokojących oznak. Udaj się do specjalisty i pomóż sobie lub najbliższym.
Źródła:
- T. Ohtsu, A. Kokaze, Y. Osaki, Y. Kaneita, T. Shirasawa, T. Ito, H. Sekii, T. Kawamoto, M. Hashimoto, T. Ohida, Blue Monday phenomenon among men: suicide deaths in Japan, „Acta Med Okayama” 2009, nr 63(5), s. 231-236.
Autor
Mateusz Jagielski-Szczypik – dyplomowany dietetyk, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku Żywienie Człowieka i Dietetyka. Również trener personalny piszący o zdrowiu, suplementacji i znaczeniu stylu życia w kontekście prawidłowej profilaktyki zdrowotnej. Edukator i copywriter w zakresie tematów związanych ze zdrowiem.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]