Niskie libido? Od czego zależy ochota na seks?
Libido, czyli popęd seksualny, jest niezwykle złożonym procesem; zmienia się w cyklu dobowym i miesięcznym, gdyż jest bezpośrednio związany z gospodarką hormonalną, a krótkotrwały spadek jest zjawiskiem fizjologicznym i zdarza się każdemu. Martwić powinno za to obniżone libido przez długi czas, zwłaszcza gdy stan nie jest powiązany z przyjmowaniem leków. Poznaj kilka faktów o libido – co to, jakie czynniki powodują jego spadek i jak zwiększyć ochotę na seks?
Z artykułu dowiesz się:
Co to jest libido i czym jest uwarunkowane?
Popęd seksualny jest naturalnym odczuciem każdego człowieka, a jego zaspokojenie jest podstawową potrzebą. Można go zdefiniować jako stan aktywności seksualnej, motywacji i zainteresowania w stosunku do osoby będącej obiektem pożądania.
Libido zmienia się w poszczególnych okresach życia człowieka. U chłopców jest najsilniejsze w okresie dojrzewania, gdy pojawia się zainteresowanie seksem i utrzymuje się na wysokim poziomie do około 35. roku życia, po czym stopniowo się zmniejsza. Libido u kobiet najwyższe jest w wieku dojrzałym, utrzymuje się do wieku około 45 lat, a w okresie menopauzy opada.
Za popęd seksualny odpowiadają hormony i to one regulują poziom libido, który zmienia się w rytmie miesięcznym i dobowym. U kobiet ochotę na seks zwiększają estrogeny wydzielane zwłaszcza w pierwszej fazie owulacji, a po owulacji progesteron obniża ochotę na seks. Libido u mężczyzn związane jest głównie z poziomem testosteronu.
Spadek libido – co to znaczy i czym może być spowodowany?
Krótkotrwałe zmniejszenie ochoty na seks nie jest zaburzeniem i może wiązać się z wieloma czynnikami, na przykład przeziębieniem, stresem, gorszym samopoczuciem lub stanami emocjonalnymi. Zazwyczaj przechodzi samoistnie, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i powiązane jest z problemami z erekcją, należy poszukać przyczyny problemu.
Za spadek libido u mężczyzn i u kobiet najczęściej odpowiadają:
- Zaburzenia hormonalne – częstym i niestety najtrudniejszym do odwrócenia czynnikiem, wpływającym na brak libido oraz niepłodność są zaburzenia hormonalne. Zarówno problemy z hormonami płciowymi, jak i hormonami tarczycy oraz z neuroprzekaźnikami mogą powodować dysfunkcje seksualne. Ponadto zaburzenia hormonalne u kobiet mogą wynikać ze źle dopasowanej antykoncepcji hormonalnej lub być wynikiem chorób.
- Leki – niektóre leki mogą wpływać na spadek libido i obniżenie sprawności seksualnej. Należą do nich zwłaszcza leki obniżające ciśnienie, leki psychotropowe czy antydepresyjne. Problem należy zgłosić lekarzowi, być może uda się znaleźć inny lek, który nie będzie miał wpływu na jakość życia seksualnego.
- Używki – spadek libido u mężczyzn może być spowodowany nadużywaniem alkoholu lub paleniem papierosów. Używki negatywnie wpływają na sprawność seksualną i popęd płciowy.
- Stres, zmęczenie, problemy w związku – czynniki emocjonalne takie jak stres w pracy, w domu, kłopoty w związku, traumy itd. mogą spowodować obniżenie popędu i odebrać ochotę na seks. Stres jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji u mężczyzn.
- Choroby – każda choroba wiąże się z obciążeniem dla organizmu. Niskie libido być spowodowane przeziębieniem, ale po okresie choroby popęd wraca do normy. Długotrwały spadek libido może być wywołany chorobami przewlekłymi, zwłaszcza: cukrzycą, anemią, otyłością, problemami układu krążenia, nadciśnieniem, chorobami tarczycy, chorobami nowotworowymi.
- Zła dieta, niedobory witamin i minerałów – dieta ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. Jeżeli chcesz cieszyć się sprawnością seksualną, dbaj o to, co znajduje się na talerzu. Tłuste, niezróżnicowane posiłki, ubogie w produkty roślinne, zawierające mało witamin i minerałów (białko, tłuszcze i węglowodany to nie wszystko) powodują, że człowiek czuje się ociężały i nie ma ochoty na seks. Zła dieta i niskie libido idą ze sobą w parze.
- Brak lub nadmiar ruchu – brak aktywności fizycznej przyczynia się do rozwoju wielu chorób, zwłaszcza układu krążenia, co może powodować problemy z erekcją. Ruch wyzwala endorfiny i powoduje, że jesteśmy sprawniejsi, szczęśliwsi i mamy większą ochotę na seks. Jednak trzeba uważać, by nie przesadzić, gdyż zbyt duży wysiłek fizyczny nie jest korzystny.
Jak poprawić libido? Sprawdzone sposoby
Sposobów na to, jak podnieść libido jest wiele. Jeżeli obniżona aktywność seksualna nie wiąże się ze zmianami hormonalnymi, chorobami lub przyjmowaniem leków, można wypróbować domowe sposoby na zwiększenie libido. W innym przypadku konieczna będzie konsultacja z lekarzem.
Aby podnieść libido, zadbaj o dietę i ruch. To dwa, kluczowe elementy, by cieszyć się sprawnością seksualną. Na popęd korzystnie wpływają zwłaszcza: magnez, cynk, selen, mangan, witamina E, witaminy z grupy B, fitoestrogeny, arginina, kwas linolowy. Wszystkie je znajdziesz w warzywach, owocach i orzechach. Z myślą o tym, by podnieść libido, warto regularnie jeść potrawy zawierające przyprawy takie jak bazylia, imbir, chili, lubczyk, cynamon, wanilia, kurkuma. Produkty uważane za naturalne afrodyzjaki to zwłaszcza seler, bakłażan, fenkuł, ananas, figi, truskawki, granat, gruszki, ostrygi, kawior.
Polecane są suplementy diety zawierające naturalne składniki, zwłaszcza korzeń maca, wyciąg z korzenia żeń-szenia, miłorząb japoński oraz zestaw witamin i minerałów.
Również rutyna i nuda w sypialni zmniejszają ochotę na seks. Czasami najlepszym sposobem na zwiększenie libido jest zerwanie z nudą, eksperymenty łóżkowe, zabawy z afrodyzjakami i seksowną bielizną. Odkryjcie się na nowo, a poziom libido szybko wróci do normy.
Źródła:
- Katarzyna Mikzińska, Irena Matławska, Znaczenie ziół w zaburzeniach seksualnych, Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2007, s. 13-19.
- Katarzyna Karłowicz-Bodalska, Jolanta Stańczak, Surowce roślinne o działaniu wzmacniającym libido w stanach dysfunkcji seksualnej, Borgis - Postępy Fitoterapii 1-2/2005, s. 42-49.
- Stephanie S. Faubion i Jordan E. Rullo, Sexual dysfunction in women: a practical approach, American Family Physician, 2015; 92 (4): 281–288.
- Katarzyna Zapała, Wpływ diety na libido, Psychologia w praktyce nr 11 (Wrzesień 2018).
Autor:
Jerzy A. Kozłowski – lic. ratownik medyczny, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Ratownik medyczny z wieloletnią praktyką, copywriter, autor artykułów na tematy związane z medycyną, zdrowiem i zdrowym stylem życia. Prywatnie amator biegania, miłośnik gór, astronomii i literatury SF.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]