Jak pielęgnować skórę po opalaniu?
Skóra posiada naturalną ochronę lipidową, która odpowiada za jej nawilżenie i chroni ją przed podrażnieniami. Warstwę tę jednak łatwo jest naruszyć, zwłaszcza podczas wakacji – kiedy wykąpie się w słonej morskiej wodzie, a potem wystawi ciało na słońce. Nie da się przy tym ukryć, że szczególnie szkodliwe jest mocne słońce. Żeby nie musieć sobie odmawiać wakacyjnych przyjemności, a przy tym zachować zdrową skórę, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry po opalaniu. Dowiedz się, jak właściwie zadbać o skórę po opalaniu.
Promieniowanie słoneczne w odpowiedniej dawce przynosi korzyści. Przede wszystkim pozwala na zapewnienie odpowiedniej dawki witaminy D3 niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto przebywanie na słońcu poprawia samopoczucie, zmniejsz ryzyko depresji i hartuje skórę. Z drugiej strony nadmierna ekspozycja na słońce może doprowadzić do podrażnienia skóry, oparzeń słonecznych i przyspieszyć proces starzenia się skóry. Słońce osłabia wiązania kolagenowe w skórze, wysusza skórę oraz przyspiesza działanie wolnych rodników, powodujących starzenie się komórek.
Z artykułu dowiesz się:
Jak zapobiec wysuszeniu skóry?
Skóra posiada naturalną ochronę lipidową, która odpowiada za jej nawilżenie i chroni ją przed podrażnieniami. Warstwę tę można jednak bardzo łatwo naruszyć, zwłaszcza podczas wakacji – kiedy wykąpie się w słonej morskiej wodzie, a potem wystawi ciało na słońce. Dlatego podstawę pielęgnacji latem powinno stanowić nawilżanie wysuszonej i zmęczonej opalaniem skóry. W tym celu należy stosować balsamy i emulsje nawilżające. Przykładem takiego produktu jest LIERAC Sunissime Regenerujące mleczko nawilżające, które nie tylko działa nawilżająco, ale także odbudowuje naturalną warstwę lipidową naskórka i daje efekt chłodzący dla rozgrzanej słońcem skóry. Podobne działanie ma Dermedic Sunbrella Chłodzący balsam po opalaniu - kosmetyk przeznaczony dla skóry wrażliwej, który ma właściwości kojące. Ponadto dobre nawilżenie oddala widmo łuszczenia się skóry po przedawkowaniu promieni słonecznych, niezbędne jest więc, by wiedzieć, jak nawilżyć skórę po opalaniu i robić to.
Warto pamiętać, że o odpowiedni poziom nawilżenia należy dbać nie tylko po opalaniu. Regularne stosowanie kosmetyków nawilżających pomaga w utrzymaniu skóry w dobrym stanie.
Co stosować na poparzenia słoneczne?
Z pewnością wiele osób zna ten problem: czerwona, boląca przy najlżejszym dotknięciu skóra, czyli typowy objaw przedawkowania słońca – poparzenia słonecznego. W skrajnych przypadkach może nawet pojawić się opuchlizna po opalaniu. Nie zawsze da się tego uniknąć, nawet jeśli stosuje się kremy do opalania, bo czasem zapomni się nałożyć kosmetyk po wyjściu z wody, innym zaś razem, zapominając, że kropelki wody działają jak soczewka skupiająca promienie słoneczne, nie użyje się po kąpieli ręcznika. Zatem jak zmniejszyć zaczerwienienie po opalaniu i pozbyć się przykrych objawów?
Niektórzy polecają okłady z maślanki lub zsiadłego mleka, jednak ten domowy sposób czasem trudno zastosować na urlopie, warto więc na takie przypadki już wcześniej zaopatrzyć się na przykład w kojący żel po opalaniu La Roche-Posay Posthelios. Środek ten niweluje pieczenie, ból i swędzenie skóry, zmniejsza zaczerwienie oraz nawilża i wygładza skórę, pielęgnując ją i redukując objawy wysuszenia spowodowane przez nadmiar promieni słonecznych. Można stosować go na ciało i na twarz.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oparzeń słonecznych, przeczytaj nasz artykuł Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc dla czerwonej, piekącej skóry.
Regeneracja skóry po opalaniu i ochrona przed starzeniem
Pielęgnacja skóry po opalaniu na ma na celu przede wszystkim złagodzenie podrażnień, regenerację skóry i odnowę naskórka.
Przez cały rok większość osób, zwłaszcza kobiet, dba o to, by ich skóra wolniej się starzała, ale wakacje to czas, gdy może dojść do uszkodzeń, które zniwelują całoroczne dbanie o cerę. Słońce osłabia wiązania kolagenowe w skórze, wysusza skórę oraz przyspiesza działanie wolnych rodników powodujących starzenie się komórek. Na szczęście i na to jest rada. Przed fotostarzeniem chronią zarówno kosmetyki do opalania, jak i po opalaniu. Mleczko po opalaniu SVR Sun Secure zawiera niacynamid, który naprawia komórki uszkodzone na skutek ekspozycji na promieniowanie UV. Produkt ten zawiera także składniki utrwalające opaleniznę, tym bardziej więc warto się w niego zaopatrzyć, gdyż kiedy już narazi się swoją skórę na wszystkie skutki, jakie niesie ze sobą opalanie, trzeba zadbać, by ryzyko to się opłaciło, czyli zatroszczyć się o to, by skóra jak najdłużej zachowała piękny, złocisty odcień.
Trwała opalenizna - jak ją uzyskać?
Wiele osób chciałoby zachować złocistą opaleniznę jak najdłużej. Aby się to udało, najlepiej zadbać o skórę jeszcze przed opalaniem. Zadbana, odpowiednio nawilżona skóra sprawi, że opalenizna nie tylko utrzyma się dłużej, ale także będzie wyglądała atrakcyjniej. Po kąpieli słonecznej nawilżenie nadal jest najważniejsze, dlatego wybieraj kosmetyki, które nie tylko łagodzi podrażnioną skórę, ale również ją nawilża i natłuszcza. Szukaj produktów, które w swoim składzie mają takie składniki jak: wyciągi z oliwek, masło shea, masło kakaowe, kwas hialuronowy, olej macadamia, gliceryna.
Aby uzyskać naturalną opaleniznę na dłużej sam proces opalania należy rozłożyć w czasie, a podczas niego stosować odpowiednie kosmetyki z filtrem SPF. Wielogodzinne leżenie na plaży bez właściwego zabezpieczenia z pewnością przyniesie więcej szkody niż pożytku. Dlatego zacznij opalanie od kilkunastu minut dziennie, stosuj specjalne produkty do opalania i każdego dnia wydłużaj czas przebywania na słońcu. W ten sposób unikniesz podrażnień i poparzeń słonecznych, a kolor opalenizny, którą uzyskasz, będzie równomierny i zostanie z Tobą na dłużej.
Po opalaniu unikaj gorący kąpieli, ponieważ działają one wysuszająco. Podczas prysznica korzystaj z łagodnych żeli i płynów, zrezygnuj ze zwykłych mydeł do ciała. Nie zapomnij również o delikatnym peelingu, który wbrew pozorom nie zaszkodzi brązowemu kolorowi Twojej skóry, lecz sprawi, że będzie wyglądał on jeszcze atrakcyjniej.
Także odpowiednia dieta przedłuża trwałość opalenizny - takie działanie ma beta-karoten, czyli prowitamina A. Sprawia ona, że pigment skóry jest intensywniej produkowany, a dodatkowo redukuje wolne rodniki, więc zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Jeśli chcesz wzbogacić swoją dietę o beta-karoten, sięgaj po: marchew, żółte i czerwone warzywa (pomidory, papryka), brokuły, szpinak, sałatę, brzoskwinie morele. Możesz też skorzystać z suplementów diety z witaminą A.
Podsumowanie
Odpowiednia pielęgnacja po opalaniu jest bardzo ważna. Po intensywnych kąpielach słonecznych zadbaj o nawilżenie skóry. Dobre kosmetyki po opalaniu, a także te stosowane w trakcie i rozsądne opalanie sprawią, że piękny brązowy kolor skóry utrzyma się dłużej. Kiedy czujesz, że skóra po opalaniu piecze i boli znajdź taki produkt, który łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się skóry.
Ostatnia aktualizacja [27.05.2024]