Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina fizjoterapii edukująca kobiety na temat świadomości swojego ciała. Jej celem jest głównie zadbanie o układ moczowo-płciowy oraz mięśnie dna miednicy. Kobiety przed planowaną ciążą, w trakcie ciąży oraz po urodzeniu dziecka zdecydowanie powinny rozważyć skorzystanie z usług fizjoterapeuty uroginekologicznego. Wizyta u tego specjalisty jest także polecana w przypadku dysfunkcji układu płciowego oraz moczowego.
Fizjoterapia uroginekologiczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony kobiet. Nieprawidłowości w obrębie miednicy mniejszej to powszechny problem rzutujący na codzienne funkcjonowanie kobiet i ich komfort życia. Dowiedz się więcej na temat tej dziedziny fizjoterapii.
Fizjoterapia uroginekologiczna – co to takiego?
Coraz większa świadomość potencjalnych dysfunkcji uroginekologicznych sprawia, że rośnie zainteresowanie tematem ćwiczeń i profilaktyki w tej dziedzinie. Wobec tych przypadłości powstała fizjoterapia uroginekologiczna, czyli stosunkowo nowa dziedzina fizjoterapii, która akcentuje leczenie licznych problemów z zakresu ginekologii, urologii, a także seksuologii.
Fizjoterapia uroginekologiczna leczy m.in.:
- problem nietrzymania moczu,
- obniżenie narządów rodnych,
- nieprawidłowe napięcie mięśni dna miednicy,
- nietrzymanie stolca,
- problemy ze współżyciem.
Fizjoterapia uroginekologiczna może być przydatna nie tylko wśród kobiet, ale także dla mężczyzn, u których wykryto problemy rozwinięcia wydolności mięśni głębokich. Mięśnie dna miednicy są ściśle powiązane z problemem nietrzymania moczu, co również jest częstą przypadłością wśród płci męskiej.
Jakie pacjentki powinien zbadać fizjoterapeuta uroginekologiczny?
Zakres działania fizjoterapii uroginekologicznej jest dosyć szeroki. Dotyczy on głównie kobiet z uwagi na naturalne procesy fizjologiczne, jak ciąża i czas połogu, które przechodzą nawet kilkukrotnie w ciągu życia. Okres ten wymaga specjalistycznego przygotowania w zakresie wzmocnienia poszczególnych grup mięśniowych i edukacji pacjentek odnośnie do elementów stylu życia, na które trzeba zwracać uwagę. Oznacza to, że fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc kobietom w przypadku następujących dolegliwości:
- problemy urologiczne, jak np. nietrzymanie moczu (w tym wysiłkowe nietrzymanie moczu), zapalenie dróg moczowych,
- przypadki bólowe narządów miednicy mniejszej, mniejsza wytrzymałość przy zbliżeniu,
- przypadki proktologiczne,
- przypadki ginekologiczne, w tym przygotowanie do porodu, przywrócenie sprawności mięśni dna miednicy po porodzie (np. po cesarskim cięciu), problematyczne rozejście się spojenia łonowego, obniżenie narządów rodnych, problemy z bolesnym miesiączkowaniem i bólem kręgosłupa,
- problemy ze współżyciem na tle seksualnym (ból podczas stosunku, zmniejszone libido).
Większość wyżej wymienionych dolegliwości powstaje na skutek nieprawidłowej pracy mięśni stawów biodrowych i przykręgosłupowych. Warto dodać, że praca mięśni brzucha również odgrywa tutaj kluczową rolę. Niestety w większości przypadków elementy te zostają pominięte, co prowadzi do rozwoju różnego rodzaju problemów, m.in. dolegliwości bólowych.