Plaga otyłości i nadwagi nawet wśród coraz młodszych osób to poważny problem wśród społeczeństwa. Nieprawidłowe odżywianie, kiepski styl życia i niepoprawna regeneracja organizmu sprawiają, że coraz częściej obserwuje się tendencję do tycia. Ważna jest zatem prawidłowa edukacja żywieniowa i kształtowanie zdrowych nawyków dietetycznych oraz zasad zdrowego stylu życia.
Otyłość brzuszna to jedna z najpopularniejszych otyłości występujących obecnie na świecie. Wynika ona głównie z nieprawidłowych nawyków dietetycznych, w tym spożywania nadmiernej ilości kalorii, głównie z wysokoprzetworzonego jedzenia. Dowiedz się więcej o otyłości brzusznej oraz jak jej zaradzić.
Otyłość brzuszna – skąd się bierze?
Nadwaga to pierwszy stopień ku otyłości. Jest to nieprawidłowa masa ciała względem pomiarów antropometrycznych, jak np. wzrost i wiek, a także płeć. Głównym czynnikiem oceniającym masę ciała danej osoby jest pomiar BMI, czyli Body Mass Index. Może on również być wykorzystany do pomiaru stopnia otyłości.
Innym elementem jest natomiast określenie typu otyłości. Do tej czynności wykorzystuje się pomiar WHR, czyli Waist to Hip Ratio. Na bazie tego parametru można ocenić, czy mamy do czynienia z otyłością brzuszną czy udowo-pośladkową. Wskaźnik WHR oblicza się poprzez pomiary w obwodzie talii do obwodu bioder.
Otyłość brzuszna, nazywana inaczej otyłością trzewną, to nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha. W przypadku kobiet określa ją wskaźnik WHR równy lub większy niż 0,85. W przypadku mężczyzn otyłość brzuszna pojawia się przy wskaźniku WHR wynoszącym 0,9 lub więcej.
Sama otyłość brzuszna i wynikający z niej nadmiar tkanki tłuszczowej w obrębie narządów wewnętrznych i nie tylko to efekt przede wszystkim niezdrowego stylu życia. Spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności typu fast food oraz brak zbilansowania diety przyczyniają się do zaburzeń metabolicznych. Ponadto brak aktywności fizycznej również jest przyczyną częstszego występowania otyłości brzusznej. Słabe mięśnie brzucha sprzyjają dodatkowo powstawaniu tzw. oponki, czyli nagromadzeniu tkanki tłuszczowej pod skórę w dolnej partii tułowia.
Wśród potencjalnych przyczyn otyłość brzuszna może występować wskutek:
- nieprawidłowej diety, bogatej w nadmiar kalorii,
- braku aktywności fizycznej,
- siedzącego trybu życia,
- przewlekłej ekspozycji na stres i napięcia organizmu,
- czynników genetycznych (wpływających na apetyt),
- zaburzeń hormonalnych (np. występowania niedoczynności tarczycy),
- zaburzeń odżywiania.
W momencie zdiagnozowania otyłości brzusznej należy podjąć wszelkie środki zaradcze, aby uniemożliwić dalszy rozwój tego stanu. Nieleczona otyłość brzuszna powoduje:
- nadciśnienie tętnicze,
- miażdżycę,
- zaburzenia miesiączkowania,
- zaburzenia lipidowe (również w narządach wewnętrznych),
- nowotwory prostaty,
- nowotwory jelita grubego,
- zespół metaboliczny,
- zespół bezdechu,
- zaburzenia perystaltyki jelit,
- złe samopoczucie,
- cukrzycę typu II,
- choroby układu krążenia.
Jak schudnąć z brzucha?
Kluczowym elementem redukującym otyłość i nadwagę jest zmniejszenie masy ciała poprzez redukcję tkanki tłuszczowej. Ważne jest wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania i zmniejszenie podaży kalorycznej, co przyczyni się do zjawiska ujemnego bilansu kalorycznego.
W celu redukcji masy ciała należy kierować się następującymi zasadami:
- wprowadzić deficyt kaloryczny (deficyt należy dopasować indywidualnie do własnego organizmu: w przypadku osób, które mają małe zapotrzebowanie energetyczne, np. 1700 kcal dziennie, deficyt może wynosić od 250 do 300 kcal. Osoby o większym zapotrzebowaniu energetycznym, spożywające ok. 3000 kcal dziennie, mogą przyjąć deficyt kaloryczny od 500 do 1000 kcal),
- regularnie spożywać posiłki (w jednakowych odstępach czasu),
- minimalizować uczucie głodu,
- wprowadzić do menu źródła produktów pełnoziarnistych oraz warzywa i owoce, które są bogate w błonnik pokarmowy wywołujący uczucie sytości,
- ograniczyć produkty z białej mąki (białe pieczywo, ciasta, ciastka),
- unikać słodkich i słonych przekąsek,
- wykluczyć słodkie napoje i zastąpić je wodą,
- regularnie się wysypiać (niedostateczna ilość snu wzmaga łaknienie),
- ograniczyć czynniki stresogenne (przewlekły stres sprzyja produkcji hormonu kortyzolu, który zwiększa apetyt na słodkie posiłki i zaburza odchudzanie),
- w przypadku pracy siedzącej regularnie wstawać od biurka i wykonywać lekkie ćwiczenia rozluźniające (takie działanie pobudza organizm do prawidłowej przemiany materii, redukuje wzdęcia i uczucie pełności),
- wprowadzić aktywność fizyczną zalecaną przy odchudzaniu (np. trening interwałowy sprzyjający spalaniu tkanki tłuszczowej wokół pasa).