Ciemieniucha u niemowlaka – co to jest i jak ją leczyć?
Ciemieniucha to żółte, łuszczące się plamki na owłosionej skórze głowy u niemowląt. Stanowi łagodną postać łojotokowego zapalenia skóry i często powoduje szereg zmartwień u świeżo upieczonych rodziców. Na szczęście nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ani życia dziecka.
Warto wiedzieć, że w organizmie noworodka i małego niemowlęcia mogą jeszcze krążyć hormony matki, które przed porodem przeniknęły przez łożysko. Stymulują one wydzielanie sebum, które w połączeniu ze złuszczającym się naskórkiem, zasycha, tworząc nieestetyczną skorupkę.
W poniższym artykule dowiesz się:
Ciemieniucha u niemowlaka – dlaczego powstaje?
Za główne przyczyny powstawania ciemieniuchy uznaje się obecność hormonów matki w organizmie dziecka oraz niedojrzałość gruczołów łojowych skóry maluszka. Zbyt intensywna praca, pobudzonych przez hormony matki, gruczołów łojowych powoduje nadmierne wydzielanie łoju. Gdy połączy się on z drobinkami łuszczącego się naskórka, tworzy skorupkę w postaci plamek lub czepka obejmującego większą część głowy.
Warto wiedzieć, że pojawienie się ciemieniuchy na główce dziecka nie ma związku z higieną. Rodzice nie powinni martwić się tym, że źle dbają o maluszka – ciemieniucha występuje u większości niemowląt i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia (nie jest również zaraźliwa). Objawy ciemieniuchy zwykle mijają po kilku tygodniach lub miesiącach, bardzo rzadko można zauważyć je u starszych dzieci.
Jak wygląda ciemieniucha?
Zdarza się, że ciemieniucha obejmuje nie tylko czubek głowy. Czasami rodzice obserwują charakterystyczne żółte plamki lub łuski również na brwiach, w okolicach nosa, pod pachami lub w pachwinach. Zazwyczaj zmiany skórne nie swędzą, ani nie są powodem dyskomfortu dla dziecka.
Jeśli mimo wielotygodniowej pielęgnacji, rodzice zauważą gwałtowne powiększanie się obszaru dotkniętego ciemieniuchą, silne łuszczenie i zaczerwienienie skóry dziecka, powinni skonsultować się z lekarzem. Może się okazać, że konieczna będzie diagnostyka pod kątem alergii lub dermatoz wieku dziecięcego, takich jak AZS, czy łojotokowe zapalenie skóry.
Czy ciemieniucha u niemowlaka wymaga specjalnej pielęgnacji?
Pamiętaj, że ciemieniucha to nie to samo, co atopowe zapalenie skóry czy łojotokowe zapalenie skóry. Nie wymaga specjalistycznego leczenia, a jedynie prawidłowej, systematycznej pielęgnacji. Jak zadbać o skórę dziecka? Oto skuteczne domowe sposoby na ciemieniuchę:
- 15-30 minut przed kąpielą, na dotkniętej ciemieniuchą skórze dziecka, rozprowadź oliwkę dla niemowląt lub miękkie masło shea – emolienty zmiękczają łuski, dzięki czemu łatwiej się ich pozbyć,
- wyczesz łuski na skórze maluszka miękką szczotką w kierunku „pod włos”,
- umyj głowę dziecka delikatnym szamponem, najlepiej łagodnie natłuszczającym,
- regularnie myj szczotkę do włosów, po każdym wyczesywaniu łusek,
- nigdy nie zdrapuj, nie odrywaj, ani nie usuwaj ciemieniuchy „na sucho” – możesz doprowadzić do uszkodzenia naskórka lub infekcji skóry głowy,
- nie przegrzewaj dziecka – praca gruczołów łojowych przyspiesza w wysokiej temperaturze.
W przypadku ciemieniuchy wyjątkowo trudnej do usunięcia, możesz zastosować dostępne w aptekach bez recepty środki do zmiękczania łusek – olejek, żel, krem lub łagodny szampon, który oczyści skórę.
Ciemieniucha u niemowlaka – jak zapobiegać?
Ciemieniucha pojawia się u większości niemowląt. Niektórzy lekarze uważają, że najczęściej występuje u dzieci urodzonych latem, ponieważ słońce oraz wysoka temperatura, dodatkowo stymulują gruczoły łojowe, nie tylko w skórze głowy.
Niestety nie ma sposobów na to, by całkowicie zapobiec pojawieniu się ciemieniuchy – wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu dziecka. Żeby zminimalizować ryzyko powstawania zmian, należy przede wszystkim unikać przegrzewania niemowlęcia – zwłaszcza w okolicach głowy. Najlepiej zakładać czapki z przewiewnego, naturalnego materiału. W domu warto jednak zrezygnować z nakryć głowy i odsłaniać wrażliwą skórę dziecka, by mogła swobodnie oddychać.
Podsumowanie
Ciemieniucha nie jest stanem, który zagraża zdrowiu lub życiu dziecka. Wymaga jedynie odpowiedniej pielęgnacji – skorzystaj ze sprawdzonych, domowych sposobów, by skutecznie usunąć ciemieniuchę i zadbać o delikatny naskórek maluszka.
Jeśli zauważysz ciemieniuchę poza skórą głowy i masz wrażenie, że stosowane przez co najmniej dwa tygodnie, zabiegi pielęgnacyjne nie pomagają – skonsultuj się z lekarzem pediatrą. Specjalista oceni stan skóry w zmienionych miejscach i udzieli wskazówek co do dalszego postępowania.
Źródła:
- A. Buczek, D. Wcisło-Dziadecka, K. Sierant, L. Brzezińska-Wcisło, Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry, „Postępy Nauk Medycznych”, 2018, nr 1A, s. 49-54.
- K. Wolff, R.A. Johnson, A. Saavedra, Fitzpatrick. Atlas i zarys dermatologii klinicznej, „Czelej” 2014, s. 43-35.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [25.07.2024]