Alergia w ciąży – jak sobie z nią radzić?
Alergiczne zapalenie spojówek, katar, a nawet dolegliwości skórne mogą być związane z uczuleniem na pyłki roślin, sierść zwierząt, pokarmy, czy składniki kosmetyków. Żeby złagodzić objawy alergii wziewnej lub skórnej, należy stosować leki przepisane przez lekarza alergologa.
Zdarza się, że w okresie ciąży alergia pokarmowa lub wziewna bywa ledwie odczuwalna, lub jeszcze bardziej dokuczliwa, niż zwykle. Reakcja organizmu zależna jest w dużej mierze od gospodarki hormonalnej ciężarnej. Sprawdź, jak walczyć z objawami alergii w czasie ciąży i dowiedz się, czy możesz w tym okresie poddać się terapii odczulającej.
W poniższym artykule dowiesz się:
Alergia w ciąży – dlaczego się pojawia?
Poranne mdłości, obrzęk nóg i zmęczenie to główne dolegliwości, które skutecznie uprzykrzają życie każdej kobiecie w ciąży. Alergia to dodatkowy czynnik – jej objawy mogą nie tylko sprawiać dyskomfort, ale również niekorzystnie wpływać na przebieg ciąży.
Jakie reakcje najczęściej obserwuje się w czasie ciąży? Alergiczny nieżyt nosa, łzawienie oczu, czy atopowe zapalenie skóry to najbardziej charakterystyczne objawy alergii, które mogą towarzyszyć również przyszłym mamom.
Od czego zależy, czy u konkretnej ciężarnej wystąpi alergiczne zapalenie spojówek, uciążliwy katar lub swędząca wysypka? W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian w gospodarce hormonalnej. Wskutek tego, przyszła mama, która wcześniej okresowo zmagała się z alergicznym nieżytem nosa i stosowała doustne leki przeciwhistaminowe, może silniej odczuwać objawy alergii.
U niektórych kobiet ciężarnych dochodzi do wyciszenia różnego rodzaju uczuleń. Nadal jednak powinny one unikać kontaktu z substancjami i pokarmami, które wcześniej wywoływały charakterystyczne reakcje alergiczne.
Leczenie alergii w ciąży na własną rękę jest niewskazane – część leków przeciwhistaminowych może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Jeśli objawy reakcji alergicznej nasiliły się w trakcie ciąży, skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym i poproś o skierowanie do poradni alergologicznej.
Czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?
Przy typowym alergicznym nieżycie nosa nie ma powodów do obaw. Nie ma on wpływu na rozwój płodu, może jedynie poważnie uprzykrzyć życie przyszłej mamie.
Natomiast niebezpieczne dla matki, jak i dla dziecka mogą być objawy alergiczne, towarzyszące astmie. W wyniku zmian hormonalnych w obrębie układu oddechowego ciężarnej zwiększa się objętość oddechowa, a wraz z nią także wentylacja minutowa. Dochodzi również do podniesienia ciśnienia parcjalnego tlenu w pęcherzykach płucnych, co w przypadku astmy, może prowadzić do niedotlenienia.
Warto wiedzieć, że choć stosowanie leczenia farmakologicznego, zarówno we wczesnej, jak i zaawansowanej ciąży, jest niewskazane, to jednak lekarz może je zalecić. Nieleczona astma zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i niesie więcej zagrożeń powikłań ciąży, niż skutki uboczne zażywania leków.
Alergia w ciąży – jakie leki można przyjmować?
Leczenie farmakologiczne, jakie kobieta stosowała przed zajściem w ciążę, nie powinno być przerywane bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem alergologiem. Wbrew krążącym mitom w trakcie ciąży można wykonywać testy alergiczne, pod warunkiem że badana będzie próbka krwi przyszłej mamy. Nie są wskazane próby prowokacyjne, ani płatkowe testy skórne, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.
Pierwsze objawy alergii w ciąży, takie jak katar, można łagodzić, stosując oczyszczoną wodę morską. Jeśli reakcją na pyłki traw jest zapalenie spojówek – przemywaj oczy roztworem soli fizjologicznej. Inne leki – donosowe, wziewne i doustne, należy zażywać wyłącznie pod kontrolą lekarza, przestrzegając zaleconego dawkowania.
Czy w ciąży można stosować odczulanie?
Jeżeli przyszła mama jest w trakcie immunoterapii i dobrze ją toleruje, należy kontynuować odczulanie – jeśli ginekolog prowadzący ciążę oraz alergolog, nie widzą przeciwwskazań. W przypadku gdy u pacjentki zdiagnozowano alergię w ciąży, warto przełożyć rozpoczęcie odczulania do zakończenia okresu karmienia piersią.
Podsumowanie
Leczenie alergii w ciąży może być utrudnione, jednak nie należy z niego rezygnować, żeby nie zaszkodzić sobie, ani dziecku. Najlepiej być w stałym kontakcie z poradnią alergologiczną, by w razie nasilenia objawów, szybko uzyskać niezbędną pomoc. Stosowanie się do zaleceń lekarza powinno korzystnie wpłynąć na wyciszenie chorób alergicznych u przyszłej mamy.
Źródła:
- K. Korzeniowska, M. Pawlaczyk, M. Pawlaczyk, A. Jabłecka, Leki przeciwhistaminowe w ciąży, „Farmacja współczesna”, 2013, nr 6, s. 23-27.
- M. Karczewski, M. Kaszkowiak, P. Nycz, K. Wiktorowicz, Interakcja płód-matka z punktu widzenia immunologa, „Przegląd Ginekologiczno-Położniczy”, 2006, t. 6, s. 17-25.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [18.09.2024]