Alergia na kurz, roztocza i pleśń – jak z nią walczyć?
Okres najbardziej intensywnego pylenia roślin mamy dopiero przed sobą, ale nie oznacza to, że alergicy mogą spać spokojnie. Szczególnie, gdy są uczuleni na najpopularniejsze i niestety całoroczne alergeny: kurz, roztocza i pleśń. Jak radzić sobie z taką alergią na co dzień?
Alergia na kurz
Każdy wie, jak wygląda, ale czym jest – już niewielu. A przecież kurz to nic innego jak cząsteczki otaczających nas rzeczy – fragmenty naszego naskórka, włosów, wysuszonego pożywienia, włókien z odzieży, a także pyłków, sierści zwierzęcej, zarodków pleśni i odchodów insektów. Wszystko to razem dla zwykłego śmiertelnika przedstawia się wyłącznie jako nieestetyczny nieporządek, którego trzeba się pozbyć.
Objawy alergii na kurz
Dla alergików to duży problem zdrowotny, objawiający się przede wszystkim katarem, kaszlem i infekcjami oczu. W sezonie grzewczym dyskomfort nasila się z powodu wysokiej suchości powietrza – w pomieszczeniach jest mniejszy jego przepływ, a błona śluzo-wa nosa wysusza się tak bardzo, że przestaje stanowić barierę ochronną przed kurzem.
Alergia na roztocza kurzu domowego
Roztocza kurzu domowego to drugi powszechny alergen, który szczególnie uprzykrza życie jesienią i zimą. Roztocza to mikroskopijnej wielkości pająki, intensywnie rozmnażające się w środowisku wilgotnym (wystarczy 40-50% wilgotność pomieszczenia), ciepłym i ciemnym. Jeśli dodamy do tego, że żywią się ludzkim naskórkiem, nietrudno domyślić się, że ich ulubionym mieszkaniem są ubrania oraz pościel.
Objawy alergii na roztocza kurzu domowego
Roztocza to wyjątkowo uciążliwy alergen, ponieważ są niewidoczne gołym okiem i niemożliwe do całkowitego wytępienia. Uczulenie na nie powoduje podobne objawy jak w przypadku kurzu – wielokrotnie jednak symptomy z układu oddechowego są dużo silniejsze i utrudniające codzienne funkcjonowanie.
Alergia na pleśń
Pleśń rozwija się w pomieszczeniach, w których jest zbyt duża wilgotność. A o to – jeśli weźmiemy pod uwagę popularność codziennych rytuałów gorących kąpieli i pryszniców, gotowanie na parze, niedobry nawyk niewietrzenia regularnie pokojów oraz słabą wentylację mieszkań – w dzisiejszych czasach nietrudno.
Objawy alergii na pleśń
Pleśń – czyli małe grzyby osadzające się najczęściej na ścianach – nie jest zdrowa dla nikogo, ale szczególnie cierpią z jej powodu właśnie alergicy. Zarodniki pleśni – oprócz najbardziej powszechnych objawów oddechowych – mogą wywołać nawet poważne za-palenia zatok.
6 wskazówek jak leczyć uczulenie na kurz, roztocza i pleśń
W leczeniu alergii kluczową rolę odgrywa profilaktyka. Usunięcie przyczyn uczulenia w tym wypadku nie jest możliwe, ale można zrobić wiele, by ograniczyć działanie alergenów i tym samym zmniejszyć objawy alergii. W jaki sposób?
1. Wietrz regularnie pomieszczenia (o każdej porze roku, raczej jednak nie podczas deszczu, by nie zwiększyć wilgoci w mieszkaniu), by nawilżyć i oczyścić powietrze.
2. Pozbądź się dywanów, wykładzin, ciężkich zasłon i wełnianych narzut na łóżka. Jeśli to niemożliwe, czyść je jak najczęściej – gromadzą mnóstwo roztoczy. Najlepsze dla alergików są lakierowane panele, a w oknach – rolety.
3. Kurze ścieraj zawsze wilgotną ściereczką. Sucha powoduje, że kurz unosi się i krąży w powietrzu, z łatwością przedostając się do dróg oddechowych. Do sprzątania możesz używać specjalnych środków przeciw roztoczom, przeznaczonych dla alergików.
4. Nie przesadzaj z grzaniem pomieszczenia. Odpowiednia temperatura w zimie to 20 stopni. Korzystaj z regulacji temperatury w grzejnikach.
5. Unikaj suszenia prania przez dłużej niż 24 h. Rób odstępy między praniami, tak by mokre rzeczy nie podniosły zbyt wysoko wilgoci pomieszczenia.
6. Jeśli masz na to środki, zainwestuj w bezpieczną, hypoalergiczną pościel lub powłoki, chroniące przed przedostawaniem się poza nią roztoczy. Z kurzem możesz walczyć także dobrym sprzętem – idealny będzie odkurzacz z filtrem HEPA, który wychwyci nawet najdrobniejsze cząsteczki alergenów.
Przede wszystkim zaś, nie przebywaj w zamkniętych pomieszczeniach zbyt długo. Regularnie spaceruj i oddychaj świeżym powietrzem – to remedium na dobre samopoczucie o każdej porze roku.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [19.03.2024]