Xenna Fix zioła w postaci herbatek do zaparzania. Zioła zawierają suszony liść senesu. Zalecane są do stosowania w celu doraźnego leczenia zaparć dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia.
Wskazania
Zioła przeczyszczające do stosowania w doraźnym leczeniu zaparć. Xenna Fix jest wskazana o stosowania u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia.
Działanie
Xenna Fix zawiera związki antranoidowe w przeliczeniu na Sennozyd B. Związki te wykazują działanie przeczyszczające.
- Xenna Fix zioła przeciw zaparciom należy do leków przeczyszczających o niegwałtownym działaniu, które zaczyna być odczuwalne po 8-10 godzinach od podania. Pod wpływem wrzącej wody z ziół zamkniętych w saszetce uwalniają się sennozydy.
- Po wypiciu przyrządzonego naparu związki te nie ulegają wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Dopiero bakterie zamieszkujące jelito grube przekształcają sennozydy w aktywny metabolit, którego działanie polega na pobudzeniu perystaltyki jelit i skróceniu czasu pasażu treści jelitowej.
- Dodatkowo związki te powodują gromadzenie się wody w świetle jelita, co ułatwia wypróżnianie.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość (uczulenie) na substancję czynną.
- Zwężenie i niedrożność jelit, atonia jelit, ostre stany zapalne w jamie brzusznej (np. zapalenie wyrostka robaczkowego), choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Niezdiagnozowane bóle w jamie brzusznej.
- Stany odwodnienia z towarzyszącą utratą elektrolitów.
- Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia.
Przyjmowanie
Sposób użycia:Saszetkę Xenny zioła przeciw zaparciom należy umieścić w szklance, zalać 200 ml wrzątku i pozostawić do zaparzania na 10 min. Zalecane jest picie pół szklanki do całej szklanki naparu jednorazowo przed snem.
Efekt działania leku następuje po 8-10 godzinach od podania, czyli rankiem następnego dnia. Xenna zioła przeciw zaparciom to lek, którego działanie jest pewne, ale nie gwałtowne.
Podawać doustnie. Przyjmować doraźnie. Dorośli, osoby starsze i młodzież w wieku powyżej 12. lat: 1 saszetkę (0,9-1,1g) zalać szklanką wrzącej wody (ok.200 ml) i pozostawić do zaparzenia na 10 minut. Pić 1 raz na dobę od pół szklanki naparu do całej szklanki naparu jednorazowo przed snem. Pić zawsze świeży napar.
Należy przyjmować najmniejszą ilość naparu powodującą zmiękczenie stolca i nie przekraczać maksymalnej dawki 91 saszetka, 30 mg związków antranoidowych w przeliczeniu na Sennozyd B) w ciągu doby.
Zaleca się zwiększenie przyjmowania płynów bezkofeinowych w trakcie stosowania leku.
Przyjmowanie dłużej niż 1-2 tygodnie wymaga nadzoru lekarskiego.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
- Lek może obniżać wchłanianie innych stosowanych doustnie leków, w tym antykoncepcyjnych.
- Następstwem długotrwałego przyjmowania leku możne być hipokaliemia (niskie stężenie potasu we krwi, którego objawami mogą być osłabione mięśnie, drżenia lub zaburzenia rytmu serca) potęgująca działanie glikozydów nasercowych oraz wchodząca w interakcje z lekami przeciwarytmicznycmi, wpływającymi na rytm zatokowy serca (np. chinidyna) oraz produktami leczniczymi wydłuzającymi odcinek QT.
- Nie zaleca się stosowania z lekami wywołującymi hipokaliemię (lekami moczopędnymi, adrenokortykosteroidami oraz przetworami z korzenia lukrecji).
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Nie zaleca się przyjmowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Brak danych dotyczących wpływu preparatów senesu na płodność u ludzi.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Częstość nieznana: (nie może zostać określona na podstawie dostępnych danych): mogą wystąpić reakcje uczuleniowe (świąd, pokrzywka, miejscowa lub uogólniona wysypka).
- Przewlekłe przyjmowanie lub nadużywanie może prowadzić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Liście senesu mogą powodować bóle brzucha, skurcze i wydalanie płynnych stolców w szczególności u pacjentów z zespołem jelita nadwrażliwego. Objawy te mogą jednak występować również generalnie jako konsekwencja indywidualnego przedawkowania. W takich przypadkach niezbędne jest zmniejszenie dawki. Biegunka może powodować hipokaliemię (obniżenie stężenia potasu w surowicy krwi).
- Przewlekłe stosowanie może powodować wydalanie białka z moczem (albuminurię) i krwiomocz (hematurię), przebarwienie błony śluzowej jelita grubego - okrężnicy (pseudomelanosis coli), które zwykle ustępuje po zaprzestaniu stosowania preparatu. Podczas stosowania może wystąpić nieistotne klinicznie żółte lub czerwonobrązowe (zależne od pH) przebarwienie moczu wywołane obecnością metabolitów leku.
- Przewlekłe stosowanie dawek wyższych niż zalecane może prowadzić do toksycznego zapalenia wątroby.
Przechowywanie
Przechowywać w zamkniętym opakowaniu, w temperaturze poniżej 25°C. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Chronić przed światłem i wilgocią. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Składniki
1 saszetka zawiera: Sennae folium 0,9 - 1,1 g Cassia angustifolia Vahl folium i/lub Cassia senna L.folium (Liść senesu), co odpowiada 30 mg związków antranoidowych w przeliczeniu na sennozyd B.
zwiń opis