Xenna Extra Comfort lek w postaci tabletki dojelitowej zalecany do stosowania dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Lek zawiera ziołowy składnik przeczyszczający, który zaleca się w doraźnym leczeniu zaparć.
Wskazania
Xenna Extra Comfort jest lekiem do stosowania w doraźnym leczeniu zaparć.
Działanie
Xenna Extra Comfort jest lekiem do stosowania w doraźnym leczeniu zaparć. Wytwarzana jest w postaci tabletek dojelitowych zawierających ziołowy składnik przeczyszczający tj. suchy wyciąg z owoców senesu. Znajdują się w nim glikozydy hydroksyantracenowe (sennozydy), które pobudzają czynność jelita grubego, co ułatwia przesuwanie mas kałowych. Ponadto Xenna Extra Comfort powoduje zmiękczenie stolca poprzez zwiększenie wydzielania śluzu z jednoczesnym hamowaniem zwrotnego wchłaniania wody ze światła jelita.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Xenna Extra Comfort w przypadku znanej nadwrażliwości (alergii) na substancję czynną lub na inny składnik preparatu oraz w przypadku niedrożności jelit, w zapaleniu wyrostka robaczkowego, w przypadku ostrych chorób zapalnych jelit (np. choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), w przypadku bólów brzusznych nieznanego pochodzenia lub w stanach odwodnienia z ubytkiem elektrolitów. Nie podawać produktów zawierających senes dzieciom poniżej 12. lat.
Przyjmowanie
- Dorośli i młodzież powyżej 12 roku życia: 1 tabletka dojelitowa raz na dobę, na godzinę przed snem; spodziewane działanie przeczyszczające występuje po 8-12 godzinach. Tabletki nie należy rozgryzać, lecz połknąć popijając wystarczającą ilością płynu.
- Zwykle wystarczy stosować lek do 2-3 razy w tygodniu.
- Nie należy stosować preparatu przez dłuższy okres czasu (powyżej 1-2 tygodni) bez konsultacji lekarskiej.
Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
- Lek może obniżać wchłanianie innych stosowanych doustnie leków.
- Następstwem długotrwałego przyjmowania leku możne być hipokaliemia (niskie stężenie potasu we krwi, którego objawami mogą być osłabione mięśnie, drżenia lub zaburzenia rytmu serca) potęgująca działanie glikozydów nasercowych oraz wchodząca w interakcje z lekami przeciwarytmicznycmi, wpływającymi na rytm zatokowy serca (np. chinidyna) oraz produktami leczniczymi wydłuzającymi odcinek QT.
- Nie zaleca się stosowania z lekami wywołującymi hipokaliemię (lekami moczopędnymi, adrenokortykosteroidami oraz przetworami z korzenia lukrecji).
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku.
Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Mogą wystąpić następujące działania niepożądane: Częstość nieznana (me może zostać określona na podstawie dostępnych danych):
- skurcze i bóle brzucha, biegunki z wodnistym stolcem, w szczególności u osób z zespołem nadpobudliwego jelita. Przewlekle stosowanie może prowadzić do zaburzeń pigmentacji okrężnicy (zmiana koloru błony śluzowej jelita na brązowy), które ustępują po zaprzestaniu stosowania preparat;
- reakcje nadwrażliwości: świąd, pokrzywka, wysypka występująca miejscowo lub na całym ciele;
- zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, a szczególnie albuminuria (występowanie drobnocząsteczkowych białek w moczu), hematuria (występowanie krwi w moczu) w przypadku przewlekłego.stosowania preparatu;
- zmiana barwy moczu na żółty lub czerwono-brązowy (efekt nie powoduje konieczności odstawienia preparatu).
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Składniki
Jedna tabletka dojelitowa zawiera 150 mg - 220 mg Sennae angustifoliae fructus extractum siccum (4-6:1) (suchy wyciąg z owoców senesu), co odpowiada 20 mg glikozydów hydroksyantracenowych w przeliczeniu na sennozyd B; ekstrahent: woda oraz substancje pomocnicze o znanym działaniu: Laktoza bezwodna, Sacharoza, Syrop glukozowy, suchy.
Zwiń opis