Żylaki – jak zapobiegać ich powstawaniu?
W Polsce ok. 20% dorosłych Polaków cierpi na żylaki, zaś znacznie większej grupie doskwiera uczucie ciężkich nóg. To choroby cywilizacyjne! Warto zatem pomyśleć o profilaktyce chorób krążenia kończyn dolnych, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów.
Jeśli po powrocie z pracy lub dłuższego spaceru czujesz, że twoje nogi są ciężkie, a stopy, łydki, miejsca za kolanami opuchnięte, a objawy nasilają się w ciepłe dni, oznacza to, że krążenie w twoich kończynach nie jest prawidłowe. Obecnie coraz więcej osób cierpi na dolegliwość zmęczenia nóg. Konsekwencją ciężkich nóg są delikatne pajączki, a z czasem, także niebieskawe, poszerzone żyły widoczne w zgięciu pod kolanami. Brak profilaktyki w walce o zdrowe nogi, może doprowadzić w końcu do powstania bardzo widocznych żylaków kończyn dolnych.
Jakie są przyczyny żylaków?
Występowanie żylaków, czyli poszerzenia żył powierzchniowych lub głębokich, może mieć podłoże genetyczne. Problemy z żyłami nóg zaczynają się wówczas, gdy krew z okolicy stóp nie może odpłynąć do serca. Przyczyną tego jest zwykle zwiotczenie ścianek żył lub uszkodzenie zastawek żylnych, które zapobiegają cofaniu się krwi w kierunku.
Jak zapobiegać żylakom?
Aktywność fizyczna – ćwiczenia na żylaki
Codziennie, przynajmniej przez pół godziny, spaceruj. Praca mięśni nóg powoduje, że krew sprawniej krąży, co zapobiega powstawaniu obrzęków. Gimnastykuj się, pływaj – to poprawia krążenie. W ciągu dnia noś wygodne obuwie. Kup buty o pół numeru większe, jeśli obrzęki są dotkliwe. Unikaj ciasnych, elastycznych skarpetek i rajstop.
Dieta na żylaki
Pij dużo wody mineralnej. Kiedy masz za mało wody w organizmie, broni się on, zatrzymując ją w tkankach – stąd opuchlizna. Ogranicz spożycie soli, gdyż zatrzymuje wodę w organizmie. Walcz z nadwagą. Zbędne kilogramy obciążają żyły, utrudniają obieg krwi.
Masaż
Masaż solą gruboziarnistą pobudzi krążenie w naczyniach żylnych – podobnie działa masaż kostkami lodu. Dla lepszych efektów, dobrze jest powtarzać regularnie te zabiegi.
Często masuj nogi chłodnym prysznicem. Poprawi to krążenie i pozbawi nas uczucia „ciężkich nóg”. Możesz też moczyć stopy w letniej wodzie z dodatkiem różnych olejków.
Farmaceutyki – środki na żylaki
Zmęczonym i obolałym nogom ulgę przyniosą preparaty chłodzące lub błyskawicznie usuwające zmęczenie - różnego rodzaju kremy i maści. Skuteczne są również środki zwiększające napięcie żylne i działające ochronnie na naczynia. Niektóre z nich wyraź-nie zapobiegają także skurczom mięśni nóg, łagodzą uczucie ciężkich nóg, a nawet zmniejszają obwód podudzia i goleni, ponieważ radykalnie redukują obrzęki. Ich użycie należy skonsultować z lekarzem.
Uwaga na „nocne skurcze”!
Nocne skurcze mięśni nóg mogą dotyczyć łydek lub mięśni stopy. Następują po wysiłku fizycznym lub pojawiają się w stanie spoczynku, np. podczas snu. Skurcz jest bardzo bolesny i utrzymuje się od kilkunastu sekund do kilku minut. Przyjmuje się, że skurcze mogą być wywołane przez stany niedoborowe głównie magnezu, wapnia, potasu lub odwodnienie. Czasami jednak mają poważniejszą przyczynę: mogą być pierwszym sygnałem żylaków, zwłaszcza, gdy dodatkowo pojawia się uczucie ciężkich nóg i obrzęki.
Zarówno objaw ciężkich stóp, jak i nocne skurcze mięśni nóg, mogą predysponować do rozwoju niewydolności żylnej kończyn dolnych w przyszłości. Z tego powodu, warto zatroszczyć się o kondycję kończyn – poprawi to komfort naszego życia i zabezpieczy przed niewydolnością naczyń!
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]