Zdrowe i zadbane stopy w kilku prostych krokach
Zły wpływ na skórę stóp ma dieta obfitująca w pokarmy bogate w sól, noszenie niewygodnego obuwia oraz lekceważenie zasad codziennej higieny. Narażamy się w ten sposób na infekcje grzybicze, podrażnienia i bolesne odciski, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Poniżej kilka zasad, które pozwolą utrzymać stopy w nienagannym stanie.
Codzienna higiena to podstawa
Kąpiele to nie tylko sposób na pozbycie się bakterii, brudu i brzydkiego zapachu, ale i czas relaksu dla całego ciała. Wypoczynek po całym dniu należy się także naszym stopom. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut i być zbyt ciepła, ponieważ może prowadzić do wysuszenia skóry. Możesz wykorzystać do kąpieli sole z naturalnymi olejkami eterycznymi z lawendy, rozmarynu i tymianku, które doskonale łagodzą zmęczenie, wspomagają krążenie krwi i likwidują pieczenie stóp. Możesz też do wanny wlać ostudzony napar z ziół, np. z rumianku. Do wody dodaj także inne składniki, które wpłyną na regenerację, nawilżenie i odżywienie skóry. Wśród domowych sposobów na pielęgnację stóp wymienić można mieszaninę soku z cytryny, oliwy i mleka, które mają właściwości odświeżające. Po kąpieli zastosuj preparat zmiękczający twarde paznokcie - osoby borykające się z ich wrastaniem mogą w ten sposób pozbyć się uciążliwego problemu.
Złuszczanie martwego naskórka. Peeling skóry stóp
W pielęgnacji stóp ważne jest regularne usuwanie martwego naskórka. Możesz do tego celu użyć tarki i pumeksu. Profesjonalne usunięcie zgrubiałej skóry nie ogranicza się wyłącznie do konieczności wizyty w salonie kosmetycznym. Jest to możliwe dzięki elektronicznemu pilnikowi, który pozwala uzyskać efekt gładkiej i miękkiej skóry. Do sporządzenia peelingu w domowym zaciszu wykorzystaj kawę, oliwę z oliwek i sok z cytryny. Po wymieszaniu wszystkich składników wmasuj je delikatnie w stopy, po czym umyj je letnią wodą. Zrogowaciałego naskórka pozbędziesz się także dzięki specjalnym skarpetkom złuszczającym Silcatil, których zadaniem jest usunięcie odcisków i zgrubień. Na stan skóry stóp dobrze działają peelingi solne lub cukrowe. Pamiętaj, że peeling nie jest wskazany, gdy skóra jest podrażniona lub są na niej niezagojone rany. Jeśli już dojdzie do powstania zrogowaceń, sięgnij po krem do stóp, który zmiękcz i złuszczy zrogowaciały naskórek.
Chroń i nawilżaj
Ze względu na liczne gruczoły potowe, skóra stóp jest szczególnie narażona na wysuszenie. Aby tego uniknąć, sięgaj po specjalne kosmetyki nawilżające do tej części ciała. Regenerujący krem, powinien wspomagać także naturalną barierę ochronną skóry. Warto wybierać preparaty do stóp bogate w witaminy A i E, które łagodzą podrażnienia, natłuszczają skórę i chronią ją przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi.
Nadmierna potliwość
p>Namnażaniu bakterii na skórze sprzyjają ciepło i wilgoć, dlatego osoby borykające się z nadmierną potliwością stóp, powinny szczególną uwagę zwrócić na kupno butów ze skóry, a skarpet z naturalnych materiałów. Do butów włóż specjalne wkładki, które będą pochłaniać pot. Pamiętaj, że nawet do balerinek jest zalecane zakładanie stopek. Po przyjściu do domu osusz buty. Jeśli pomimo trzymania się tych zasad problem z nieprzyjemnym zapachem się utrzymuje, warto sięgnąć po dezodorant do stóp, który niweluje brzydką woń i przywraca skórze świeżość. W przypadku nadpotliwości polecany jest także ochronny talk do stóp i obuwia, który chroni przed odparzeniami i otarciami naskórka.
Profilaktyka antygrzybicza
Przede wszystkim należy minimalizować ryzyko infekcji grzybiczej, co oznacza konieczność zachowania ostrożności w czasie korzystania z publicznych miejsc (np. toalet, basenów). Jeśli pomimo zachowania ostrożności dojdzie do stwierdzenia grzybicy, nie bagatelizuj problemu, tylko sięgnij po właściwy preparat (np. marki Sholl), który zwalczy grzybicę i zapobiegnie jej nawrotom. W profilaktyce antygrzybicznej można stosować dezodoranty do stóp i butów, które szczególnie są polecane sportowcom i często podróżującym osobom.
Wybór właściwego modelu butów
Chęć dostosowania się do kanonów mody i pogoń za atrakcyjnym wyglądem, często determinuje nasze decyzje dotyczące doboru różnych elementów garderoby. Nie inaczej jest w kwestii obuwia – panie często decydują się na niewygodne modele (wysokie obcasy, wąskie noski), aby dobrze się prezentować. Tymczasem zbyt ciasne i źle wyprofilowane buty mogą w przyszłości poskutkować deformacją stóp oraz takimi problemami jak odciski czy halluksy. Przymierzając wybrany model upewnij się, że palce mogą się swobodnie poruszać i że posiadają wyściółkę wchłaniającą wilgoć. Dobre buty to te, które zabezpieczają kończyny przed kontuzjami, zapewniają dobrą amortyzację i wentylację.
Ostatnia aktualizacja [30.10.2024]