Trądzik na plecach – pozbądź się niewygodnego problemu!
Posiadacze cery trądzikowej bardzo często mogą zaobserwować charakterystyczne zmiany nie tylko na twarzy, ale również na plecach. Jest to jedna z najczęstszych lokalizacji trądziku – dotyczy nawet 90% przypadków trądziku. Problem spotykany jest zarówno u młodzieży, jak i osób dorosłych. Sprawdź, jak pozbyć się trądziku na plecach i cieszyć gładką skórą.
Zmiany trądzikowe najczęściej pojawiają się w górnej części pleców oraz na ramionach. To właśnie tam zgromadzone jest najwięcej gruczołów łojowych. Mają one charakter grudkowo-krostkowy. Zdarza się, że w ich obrębie rozwija się stan zapalny, co może powodować ból i trudno gojące się rany. Pamiątką po nieleczonym lub źle leczonym trądziku na plecach są blizny oraz przebarwienia.
Z artykułu dowiesz się:
- Skąd się bierze trądzik na plecach?
- Jak pozbyć się zmian trądzikowych na plecach?
- Jakie kosmetyki stosować na trądzik na plecach?
Przyczyny trądziku na plecach
Trądzik pospolity jest jedną z najczęstszych chorób dermatologicznych na całym świecie. Szacuje się, że z jego powodu cierpi nawet 85% osób między 12. a 25. rokiem życia. Nie jest to – jak przez wiele lat sądzono – jedynie problem nastolatków w wieku dojrzewania. Coraz częściej leczenie trądziku podejmują także dojrzali dorośli – po 30. 40., a nawet 50. roku życia. Ku swojemu zaskoczeniu zaczynają obserwować charakterystyczne zmiany w obrębie skóry twarzy, dekoltu oraz pleców. Przyczyny powstawania trądziku dorosłych leżą zwykle w zaburzeniach gospodarki hormonalnej, przewlekłym stresie oraz zanieczyszczeniu środowiska.
Trądzik pojawia się, gdy gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość łoju. Do tego dochodzi nadmierne rogowacenie naskórka. W efekcie ujście gruczołów łojowych zostaje zablokowane. Tworzy to idealne warunki do namnażania się drobnoustrojów oraz rozwoju stanu zapalnego.
Trądzik kojarzy się przede wszystkim ze zmianami skórnymi na twarzy, jednak objawy chorobowe pojawiają się także na innych częściach ciała – szczególnie na plecach. We wszystkich przypadkach mechanizm powstawania niedoskonałości jest taki sam.
Czynniki, które mogą przyczyniać się do powstania trądziku na plecach to:
- źle dobrane kosmetyki do codziennej pielęgnacji,
- zaniedbania higieniczne,
- zaburzenia hormonalne,
- czynniki genetyczne,
- nadmierny stres,
- nieprawidłowa dieta.
Jednocześnie warto pamiętać, że trądzik na plecach nie jest chorobą infekcyjną. Nie można się nim też zarazić. Chociaż w powstawaniu zmian zapalnych biorą udział bakterie, stanowią one element naturalnej flory fizjologicznej skóry. Problemem jest ich nadmierne namnażanie się, do którego dochodzi w korzystnych dla nich warunkach (m.in. nadprodukcja sebum).
Trądzik na plecach – jak z nim walczyć?
Pamiętaj, że trądzik na plecach to choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia. Często konieczne jest rozpoczęcie terapii farmakologicznej pod opieką dermatologa. Lekarz może przepisać leki do stosowania miejscowego lub ogólnego. Ich składnikami są m.in. antybiotyki, tretynoina (pochodna witaminy A), nadtlenek benzoilu. W przypadku trądziku ograniczają one powstawanie wyprysków i stanów zapalnych poprzez regulację pracy gruczołów łojowych.
Kurację przeciwtrądzikową wspierają również domowe sposoby – w tym prawidłowa pielęgnacja oraz zmiana nawyków. Stanowią one ważne uzupełnienie terapii zaleconej przez lekarza.
Aby zapobiec powstawaniu stanów zapalnych i zmian trądzikowych, zadbaj o odpowiednią dietę. Niewskazane są produkty o wysokim indeksie glikemicznym, ponieważ powodują wzrost insuliny, a tym samym wydzielanie hormonów odpowiadających za trądzik. Unikać trzeba także fast-foodów, dań wysokoprzetworzonych, słodyczy (zwłaszcza czekolady), ostrych przypraw. Wszelkie produkty bogate w cukier i tłuszcze trans również przyczyniają się do pogorszenia stanu cery i nasilenia zmian trądzikowych.
Do diety warto włączyć świeże warzywa i owoce, orzechy, nasiona, dania pełnoziarniste, ryby, chudy nabiał oraz dobrej jakości mięso. Wszystkie wspomniane grupy pokarmów dostarczają organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, które poprawiają kondycję skóry.
Przy trądziku na plecach pomocne jest też noszenie naturalnych tkanin (np. len, bawełna). Dobrze odprowadzają wilgoć, dlatego pot i sebum nie zalegają na skórze, stanowiąc pożywkę dla drobnoustrojów. Sztuczne materiały nie wchłaniają wilgoci, a dodatkowo mogą również podrażniać skórę.
Wskazane są także kąpiele ziołowe. Do letniej wody dodaj napar z ziół o właściwościach antyseptycznych i przeciwzapalnych. Dobrze sprawdza się szałwia, rumianek czy bratek. Możesz również rozważyć dodanie olejków eterycznych, np. z drzewa herbacianego – ma on działanie antybakteryjne.
Pod żadnym pozorem nie wyciskaj pryszczy na plecach. W ten sposób zwiększasz ryzyko zainfekowania zmian skórnych, powstania nieestetycznych blizn i przebarwień.
Trądzik na plecach a kosmetyki, które warto stosować do pielęgnacji
Ważną rolę odgrywają prawidłowa rutyna i dobrze dobrane kosmetyki stosowane w codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej. Źle dopasowane preparaty przyczyniają się do nadmiernej produkcji sebum, czego efektem są zablokowane ujścia gruczołów łojowych. Wybieraj produkty niekomedogenne, które zawierają naturalne składniki i są pozbawione substancji alergizujących oraz podrażniających (sztuczne barwniki, konserwanty, alkohol etylowy).
Częsty błąd popełniany przez posiadaczy skóry trądzikowej to jej nadmierne przesuszanie. Stosowanie produktów na bazie alkoholu tylko nasila problem. Kiedy naskórek zaczyna wysychać, gruczoły podskórne otrzymują informację, że potrzeba więcej sebum. Zaczynają wówczas produkować je w jeszcze większej ilości, co prowadzi do zaostrzenia problemów skórnych. W codziennym dbaniu o skórę dotkniętą trądzikiem nie należy więc zapominać o nawilżaniu ani celowo go pomijać.
Podstawowym produktem do pielęgnacji powinien być delikatny preparat do mycia pleców zawierający substancje kojące i antyseptyczne. Należy używać go 2 razy dziennie. Pozwala usunąć wszelkie zanieczyszczenia: sebum, pot, drobnoustroje oraz złagodzić nieprzyjemne objawy. Po każdej kąpieli na skórę pleców warto nałożyć też krem nawilżający, który:
- łagodzi stany zapalne,
- przyspiesza procesy naprawcze skóry,
- reguluje wydzielanie sebum,
- odbudowuje naturalny płaszcz wodno-lipidowy skóry,
- odżywia i wzmacnia komórki skóry.
W kosmetykach pielęgnacyjnych warto zwracać uwagę na to, czy w składzie znajduje się kwas salicylowy. Substancja ta rozpuszcza nadmiar sebum i usuwa martwe komórki skóry, nie podrażniając jej. Kwas salicylowy dodawany jest często zarówno do żeli myjących przeznaczonych do cery trądzikowej, jak i koncentratów czy kremów.
Ważne jest także regularne usuwanie zrogowaciałego naskórka. Pomaga w tym kosmetyk złuszczający, czyli peeling. Żeby uzyskać najlepsze efekty, należy stosować go 2–3 razy w tygodniu. Przy problemach z trądzikiem wybieraj peeling enzymatyczny. Złuszcza on zrogowaciałą warstwę przy pomocy enzymów owocowych, które nie podrażniają skóry. Preparaty zawierające drobinki mogą powodować uszkodzenia naskórka i rozniesienie ropnej treści na większym obszarze.
Pamiętaj, że na skórę trądzikową niekorzystnie działają promienie słoneczne. Ekspozycja na słońce może pobudzać gruczoły łojowe do większej aktywności, a jak wiesz, nadmiar sebum tworzy środowisko sprzyjające namnażaniu się bakterii. Promienie UV uszkadzają też naturalną barierę hydrolipidową skóry, przez co staje się ona bardziej podatna na podrażnienia, infekcje i stany zapalne. To również utrudnia gojenie się istniejących zmian trądzikowych. Żeby temu zapobiec zawsze przed wyjściem z domu stosuj kremy ochronne z filtrem. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza te kosmetyki, które są lekkie i szybko się wchłaniają
Skórę na plecach można pielęgnować także przy pomocy masek – nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować je również w tej okolicy. Na cerę trądzikową warto aplikować maseczki o właściwościach oczyszczających, regulujących wydzielanie sebum oraz łagodzących stany zapalne. Możesz śmiało sięgać po maski zawierające glinkę (np. zieloną lub białą), która skutecznie absorbuje nadmiar sebum, odblokowuje pory i redukuje zaskórniki.
Z kolei kosmetyki odżywcze z dodatkiem kwasu salicylowego lub niacynamidu będą działać przeciwzapalnie, wspomagając walkę z bakteriami odpowiedzialnymi za trądzik i przyspieszać regenerację skóry. Składniki, takie jak aloes, ekstrakt z drzewa herbacianego czy węgiel aktywny dodatkowo łagodzą podrażnienia i oczyszczają skórę.
Podsumowanie
Trądzik na plecach pojawia się, gdy gruczoły łojowe produkują za dużo sebum. Zaleganie martwego naskórka sprzyja namnażaniu się bakterii, co blokuje ujście mieszka włosowego. Efektem są nieestetyczne grudki i krostki. Aby pozbyć się problemu, należy stosować przepisane przez dermatologa leki o działaniu miejscowym lub ogólnym, a także zadbać o codzienną pielęgnację skóry przy pomocy odpowiednich kosmetyków.
Źródła:
- K. Wilusz-Ludwiczak i in., Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, “Forum Dermatologicum” 2019, t. 5, nr 3, s. 92-95.
- M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie, “Kosmetologia Estetyczna” 2017, nr 2, s. 155-158.
- J. Szepietowski i in., Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, “Przegląd Dermatologiczny” 2012, nr 99, s. 649-673.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [20.12.2024]