Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie
Łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie, odkaża – to tylko nieliczne dobroczynne właściwości oczaru wirginijskiego. Niegdyś stosowany przez Indian, dziś gości w naszych kosmetyczkach. Warto poznać wszystkie zalety oczaru wirginijskiego.
Oczar wirginijski, którego nazwa brzmi tajemniczo, to potężny krzew o wysokości dochodzącej do 4 m, naturalnie występujący w Ameryce Północnej. Od pewnego czasu, z racji niewielkich wymagań, jest uprawiany także w Europie. Jako pierwsi, niezwykłe właściwości oczaru wirginijskiego odkryli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej, stąd często bywa on nazywany złotem Indian. Lista zalet oczaru wirginijskiego jest długa, przede wszystkim jednak korę i liście krzewu wykorzystuje się w medycynie i kosmetyce. Maści, żele i toniki to tylko niektóre produkty uzyskane na bazie oczaru wirginijskiego, które pomagają nam dbać o zdrowie i urodę na co dzień.
Oczar wirginijski w kosmetyce
Kora i liście oczaru wirginijskiego zawierają wiele cennych składników, m.in. garbniki, flawonoidy, saponiny, kwas galusowy, kwas elagowy, żywice, cholinę. Dzięki bogactwu dobroczynnych substancji oczar wirginijski wykazuje działanie antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwzapalne, oczyszczające, ściągające, na dobre więc zagościł w kosmetyce. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry, nawilża i oczyszcza, rozświetla, pomaga uporać się z problemami trądzikowymi, zapobiega łojotokowi, zwęża rozszerzone pory. W przypadku cery naczynkowej pomaga złagodzić zaczerwienienia, przy cerze tłustej zapobiega zatykaniu się porów, a w trądzikowej ogranicza występowanie niedoskonałości, łagodząc jednocześnie te, które już są. Oczar wirginijski to roślina do zadań specjalnych. Kosmetyki ją zawierające szybkim i skutecznym działaniem podbijają serca najbardziej wymagających.
Oczar wirginijski na hemoroidy
Hemoroidy, wstydliwa, bolesna i powracająca dolegliwość dotyka coraz więcej osób. W przebiegu choroby naczynia żylne stają się powiększone na skutek zatrzymania krwi i przewlekłego wzrostu ciśnienia w żyłach. Powiększone sploty żylne w błonie śluzowej odbytnicy uwypuklają się wewnątrz lub na zewnątrz odbytu. Zazwyczaj opuszczają kanał odbytu i są przez pacjentów wyraźnie wyczuwalne. Ich występowanie związane jest przede wszystkim z siedzącym trybem życia, nadwagą, ale także ciążą i porodem, zaawansowanym wiekiem oraz przewlekłymi zaparciami. Do walki z hemoroidami należy włączyć oczar wirginijski. Ten niepozorny składnik żeli i maści ma wielką moc. Oczar wirginijski jest surowcem o właściwościach ściągających, czyli zmniejszających krwawienie, wysięk i sączenie płynów ustrojowych z rany. Uszczelnia także naczynia krwionośne. W leczeniu hemoroidów jego właściwości przeciwzapalne, przyspieszające gojenie się ran i przeciwbakteryjne przynoszą spektakularne efekty.
Hydrolat z oczaru wirginijskiego – remedium na problemy skórne
Borykasz się z problemami skóry takimi jak trądzik lub łojotok? Czas z tym skończyć! Hydrolat z oczaru wirginijskiego łagodzi objawy trądziku, zapobiega powstawaniu kolejnych wyprysków i normuje wydzielanie sebum. Dzieje się tak ze względu na jego silne właściwości przeciwzapalne, regenerujące i przeciwbakteryjne. Hydrolat z oczaru wirginijskiego polecany jest również do cery naczynkowej, ponieważ wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i w rezultacie zmniejsza ich widoczność. Dodatkowym atutem hydrolatu z oczaru wirginijskiego jest zdolność do redukowania przebarwień, zarówno posłonecznych, jak i potrądzikowych. Radzi sobie również z dolegliwościami skóry głowy. Jego właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne sprawiają, że jest skutecznym środkiem do walki z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy. Wystarczy, że będziesz systematycznie spryskiwać nim włosy, a zauważysz, jak stopniowo łagodzi nieprzyjemne objawy łupieżu i redukuje łojotok. W rezultacie skóra głowy stanie się czysta i zdrowa, a włosy nabiorą naturalnego blasku. Hydrolat z oczaru wirginijskiego możesz stosować samodzielnie jako tonik lub wykorzystywać go jako bazę do kosmetyków domowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kilka jego kropli także dodać do gotowych szamponów, odżywek, kremów i masek.
Oczar wirginijski na komary – chroń się naturalnie
Zmiany klimatu powodują, że komary towarzyszą nam już nie tylko latem, ale także przez znaczną część roku. Zrezygnuj z chemicznych, szkodliwych dla zdrowia preparatów odstraszających owady. Natura daje ci najlepszą broń do walki z tymi krwiopijcami – jest nią oczar wirginijski. Przepis na skuteczny preparat odstraszający komary jest bardzo prosty. Do butelki z rozpylaczem o pojemności 120 ml dodaj 60 ml hydrolatu z oczaru wirginijskiego, 60 ml wody destylowanej, kilka kropli olejku eterycznego (lawendowego, cytrynowego, eukaliptusowego) i gotowe! Teraz wystarczy spryskiwać płynem odsłonięte części ciała tak często, jak to konieczne. Oczar wirginijski nie tylko odstraszy komary, ale także skutecznie złagodzi ból i świąd po ukąszeniu owadów.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]