Nieświeży oddech? To mogą być kamienie migdałkowe. Sprawdź skąd się biorą i jak można je leczyć
Nieprzyjemny zapach z ust ma różne przyczyny. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jedną z nich mogą być kamienie migdałkowe. To czopy na migdałkach podniebiennych, które składają się m.in. z resztek jedzenia, złuszczonego nabłonka i drobnoustrojów. Mogą przyjmować różne rozmiary, od których zależą ich objawy. Sprawdź, na czym polega leczenie kamieni migdałkowych.
Migdałki podniebienne znajdują się w jamie ustnej w części, w której łączy się ona z jamą gardłową. Zlokalizowane są z lewej i prawej strony między łukami podniebiennymi. Są to skupiska tkanki limfatycznej. Ich funkcją jest wykrywanie drobnoustrojów, które dostają się do jamy ustnej wraz z wdychanym powietrzem i pokarmem. Każdy migdałek ma liczne krypty, które zwiększają jego powierzchnię.
Z artykułu dowiesz się:
Czym są kamienie migdałkowe?
Kamienie migdałkowe są czopami, które tworzą się w kryptach migdałków podniebiennych. Są to zwapniałe masy, które składają się głównie z:
- resztek jedzenia,
- martwych leukocytów (białych krwinek),
- złuszczonego nabłonka,
- drobnoustrojów (m.in. bakterii beztlenowych).
Jak wyglądają kamienie migdałkowe? Mają one postać białych lub żółtych (a niekiedy też zielonkawych) grudek. Zwykle osiągają średnicę kilku milimetrów. Zdarza się jednak, że złogi osiągają rozmiar nawet kilku centymetrów. Kamienie są miękkie, ale mają zwartą konsystencję.
Kamienie migdałkowe są skutkiem częstych stanów zapalnych gardła. Procesy zapalne powodują, że na ich powierzchni powstają blizny. W efekcie w kryptach migdałkowych gromadzą się resztki jedzenia, ponieważ ich oczyszczanie się (które w prawidłowych warunkach zachodzi w czasie połykania śliny) jest niemożliwe. Zalegający pokarm stanowi pożywkę dla bakterii beztlenowych, co z kolei powoduje procesy gnilne.
Zwiększone ryzyko powstania kamieni migdałkowych występuje u osób, które cierpią na nawracające lub przewlekłe zapalenie migdałków, ale także zmagają się z suchością jamy ustnej, chorobą refluksową przełyku i nie przestrzegają zasad higieny jamy ustnej. Mogą pojawić się w każdym wieku. Średnia wieku pacjentów szacowana jest na 50 lat. Warto jednak wiedzieć, że złogi migdałkowe znajduje się powszechnie w wyciętych migdałkach.
Kamienie migdałkowe – objawy, które mogą świadczyć o ich obecności
Zalegające w kryptach migdałkowych kamienie migdałkowe są przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Objaw ten pojawia się niezależnie od rozmiaru złogów. Woń jest wyczuwalna w trakcie wydychania powietrza. Przez niektórych opisywana jest jako odrażająca. Jej przyczyną są procesy gnilne, które powodują wydzielanie związków siarki. Może pojawić się także metaliczny posmak w ustach.
Pozostałe objawy kamieni migdałkowych zależą od ich rozmiaru. Małe złogi zwykle nie powodują żadnych innych dolegliwości. W przypadku większych mogą pojawić się:
- dolegliwości bólowe,
- powiększenie migdałków,
- stan zapalny,
- ból gardła,
- ból ucha,
- uczucie obcego ciała w gardle,
- problemy z przełykaniem,
- kaszel.
Większe kamienie mogą być widoczne na tylnej ścianie gardła. Można je zauważyć podczas zaglądania do jamy ustnej przy lustrze.
Kamienie migdałkowe – leczenie i profilaktyka
Jednym ze sposobów leczenia kamieni migdałkowych jest regularne płukanie jamy ustnej. Wykorzystuje się do tego roztwór soli fizjologicznej, środki antyseptyczne lub napary ziołowe (m.in. z szałwii). Zabieg należy powtarzać 2–3 razy dziennie. Warto pamiętać, że płukanie trzeba kontynuować również po zniknięciu złogów, ponieważ mają one tendencję do odnawiania się.
Usuwanie kamieni migdałkowych może odbywać się również przy pomocy metod manualnych lub specjalistycznych zabiegów. Jednym z nich jest kryptoliza, czyli zamykanie krypt migdałkowych przy pomocy lasera CO2. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Skuteczne może być także usunięcie migdałków. Metoda ta jest stosowana tylko w określonych przypadkach.
Niezwykle ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Rozumie się przez nią nie tylko dokładne mycie zębów, ale także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną i języka. Najlepiej działania te wykonywać po każdym posiłku, co zapobiegnie gromadzeniu się resztek jedzenia i namnażaniu bakterii
W profilaktyce kamieni migdałkowych ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia w przypadku wystąpienia zapalenia gardła. Nieleczone lub przedłużające się infekcje gardła uniemożliwiają oczyszczanie się krypt migdałków. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować objawów chorobowych. Trzeba zgłosić się do lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie
Podsumowanie
Białe lub żółte złogi na tylnej ścianie gardła to kamienie migdałkowe. Przyczyny ich powstawania związane są z zaburzeniem funkcji oczyszczania się krypt migdałkowych. Wówczas gromadzą się w nich resztki jedzenia i bakterie. Jednym z objawów kamieni jest nieprzyjemny zapach z ust. Przy większych złogach pojawiają się dodatkowo dolegliwości bólowe, problemy z przełykaniem, kaszel i stan zapalny. W leczeniu można zastosować specjalistyczne zabiegi, a także domowe sposoby – płukanki i częste mycie zębów.
Źródła:
- A. Alfayez, M.B. Albesher, M.A. AlqabasaniA giant tonsillolith, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5938656/ dostęp (07.09.2022).
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]