Nie taka zwykła ulotka
Kto czyta, ten wie. I nie ma problemów ze zdrowiem. Kłopot w tym, że zwykle traktujemy ją jako zbędny element opakowania. Zobacz, jakie ważne informacje znajdziesz na ulotce leku.
Leki przechowuj i przewoź zawsze w oryginalnym opakowaniu. Nie przekładaj ich, nie mieszaj. W ten sposób unikniesz niebezpiecznych konsekwencji ich pomylenia.
Instrukcja obsługi leku
Skład
To informacja o tym, co tak naprawdę łykasz. Najważniejszym elementem jest tzw. substancja czynna, czyli ta, która działa leczniczo na organizm. Oprócz niej są substancje pomocnicze, które pełnią różne funkcje, decydując m.in. o formie leku, jego wyglądzie, ale i momencie, w którym ma być wchłaniany.
Wskazania
Tu znajdziesz informacje o tym, w leczeniu jakich chorób dany lek pomaga.
Dawkowanie
Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, właśnie w tym punkcie przeczytasz: kiedy (np. raz dziennie), w jakiej ilości na dobę (np. 1-2 tabletki) i w jaki sposób (np. w trakcie posiłku) zażywać preparat. W przypadku dzieci często podawana jest ilość leku obliczana na podstawie masy ciała.
Przeciwwskazania
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do brania leku, nie zawsze można go stosować, np. z powodu zawartych w nim alergenów czy ze względu na przyjmowane już leki, jak również aktualny stan twojego zdrowia, na który dany farmaceutyk wpływa (np. ciąża), oraz wiek.
Interakcje
W tym miejscu dowiesz się, jakich środków nie możesz brać równolegle. Najlepiej jeśli poinformujesz lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, również tych wydawanych bez recepty, jeszcze zanim przepisze ci konkretny specyfik.
Ostrzeżenia
Niektóre okoliczności czy choroby mogą wymagać zmiany dawkowania lub zachowania szczególnej ostrożności, np. przeprowadzenia dodatkowych badań kontrolnych przed jego przyjęciem.
Działania niepożądane
To objawy, które mogą, ale nie muszą, towarzyszyć leczeniu, a nawet wystąpić po jego zakończeniu. Jeżeli uważasz, że w związku z przyjmowaniem leku pogorszył się twój stan zdrowia, pojawił się dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu albo masz dodatkowe dolegliwości, koniecznie zgłoś to swojemu lekarzowi, który zdecyduje, czy możesz dalej go stosować. Takie przypadki warto również zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub producentowi leku.
Warunki przechowywania
Nieodpowiednia temperatura, wilgotność czy nasłonecznienie może wpływać na działanie lecznicze preparatu. Dlatego zawsze zapoznaj się z tą informacją. Najlepiej o warunki przechowywania zapytaj jeszcze w aptece. Jeśli preparat wymaga przechowywania w lodówce, a ty nie planujesz szybkiego powrotu do domu, dobrze jeśli zaopatrzysz się w opakowanie termiczne.
Podmiot odpowiedzialny
To dane producenta leku. Adres kontaktowy jest szczególnie ważny w sytuacji, kiedy będziesz chcieć zgłosić działanie niepożądane
Nie tylko inne leki…
…ale i niektóre produkty spożywcze mogą wpływać na wchłanianie leku czy siłę jego działania. Biorąc tabletkę czy syrop, upewnij się, czy nie musisz odczekać kilku godzin po posiłku. Uważaj też, czym popijasz pigułki. Lepiej unikaj mleka i jego produktów, soku z grejpfruta czy napojów zawierających kofeinę.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]