Na czym polega zabieg Credego?
Podczas porodu dziecko ma kontakt z różnymi drobnoustrojami, znajdującymi się w kanale rodnym. Jedną z groźnych bakterii, jakie mogą bytować w tym miejscu, jest dwoinka rzeżączki, która wywołuje rzeżączkowe zapalenie spojówek u noworodków. Sposobem na usunięcie bakterii z oczu dziecka jest zabieg Credego – obowiązkowa procedura przeprowadzana tuż po narodzinach.
Zabieg Credego nie należy do czynności inwazyjnych – jego przeprowadzenie zajmuje od kilku do kilkunastu sekund. Obecnie stanowi najskuteczniejszą ochronę oczu dziecka przed rozwojem rzeżączki, wywołującej bakteryjne zapalenie spojówek. W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach Europy, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia zabieg ten jest zaliczany do standardów opieki okołoporodowej.
Z artykułu dowiesz się:
Co to jest zabieg Credego?
Ten wykonywany rutynowo zabieg zawdzięcza nazwę swojemu autorowi. Carl Crede, niemiecki ginekolog i położnik, wprowadził go do medycyny już w 1880 r. Okazał się on przełomem – ilość zachorowań na rzeżączkowe zapalenie spojówek wśród noworodków znacznie spadła, dlatego procedura jest wciąż standardem na blokach porodowych.
Zabieg Credego polega na zakropleniu oczu noworodka roztworem azotanu srebra 1%, ewentualnie podaniem maści z erytromycyną lub tetracykliną. W ten sposób można skutecznie usunąć bakterie z powierzchni oka i uchronić dziecko przed rozwojem wielu chorób. Najgroźniejszą z nich jest rzeżączkowe zapalenie spojówek, które nieleczone może doprowadzić do ślepoty.
W Polsce badania ciężarnych w kierunku rzeżączki nie są obowiązkowe. Z uwagi zaś na to, że skutki rzeżączkowego zapalenia spojówek mogą być poważne, wykonuje się zabieg Credego.
Pierwsze objawy zakażenia dwoinką rzeżączki pojawiają się po ok. 2-4 dniach od porodu i mają charakter szybko postępujący. Pierwszym z nich jest silny obrzęk powiek, uniemożliwiający dziecku otwarcie oczu, przekrwienie spojówek oraz zielonkawa wydzielina ropna. Dodatkowo dochodzi owrzodzenie rogówki, co dla dziecka jest źródłem bólu i dyskomfortu.
Z rzeżączkowym zapaleniem spojówek należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Zapalenie rogówki wywołane przez dwoinki rzeżączki wymaga leczenia antybiotykami podawanymi dożylnie i do worka spojówkowego. Ważna jest także odpowiednia higiena – przemywanie oczu dziecka przegotowaną wodą lub środkiem zaleconym przez lekarza i zbieranie wydzieliny.
Zabieg Credego to jak dotąd najlepszy sposób na uniknięcie rzeżączkowego zapalenia spojówek u noworodków, które nieleczone może prowadzić do zapalenia gałki ocznej i perforacji rogówki, czego efektem będzie utrata wzroku.
Zabieg Credego – zalecenia do wykonania
W Polsce wykonywanie zabiegu Credego jest obligatoryjne, zarówno dla noworodków urodzonych siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie.
Niektórzy uważają, że skoro u matki nie występują objawy choroby, to niemowlę nie ma możliwości zarażenia się w trakcie porodu. Nic bardziej mylnego – infekcje wywołane przez dwoinkę rzeżączki mogą przebiegać bezobjawowo u kobiet, dlatego lekarze zalecają rutynowe podawanie kropli noworodkom.
Choć zakażenie dwoinką rzeżączki nie daje czasem wyraźnych objawów u matki, to u dziecka, bez odpowiedniego leczenia, może doprowadzić do ślepoty. Warto wiedzieć, że rzeżączkowemu zapaleniu spojówek u noworodka czasem towarzyszą również inne objawy, takie jak zapalenie płuc, stawów, opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsa.
Zabieg Credego – czy jest niebezpieczny dla dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, czy azotan srebra nie spowoduje pogorszenia wzroku u niemowlęcia, dlatego mogą mieć obawy, związane z wykonaniem zabiegu Credego. Warto jednak posłuchać w tej kwestii lekarzy i zaufać specjalistom, ponieważ wyniki badań rozwiewają wszelkie wątpliwości. Zabieg Credego jest w pełni bezpieczny dla noworodka i nie wpływa negatywnie na jakość zmysłu wzroku.
Jedynym powikłaniem, jakie w rzadkich przypadkach może wystąpić po podaniu roztworu azotanu srebra, bywa tzw. chemiczne zapalenie spojówek. Towarzyszy mu zaczerwienienie spojówek, które nie wymaga leczenia szpitalnego, ponieważ objawy mijają samoczynnie po upływie doby. Innych działań niepożądanych nie odnotowano.
Rzeżączkowe zapalenie spojówek jest znacznie gorsze w skutkach, dlatego nie należy obawiać się podania azotanu srebra w postaci roztworu do oczu. Zabieg Credego gwarantuje pełną ochronę przed drobnoustrojami i znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia bakteryjnego.
Podsumowanie
Zabieg Credego nie jest procedurą inwazyjną ani bolesną dla dziecka. To skuteczny sposób profilaktyki chorób zakaźnych, wywołanych przez bakterie dwoinki rzeżączki. Dzięki niemu oczy Twojego dziecka otrzymają cenną ochronę przed rzeżączkowym zapaleniem spojówek i nieprzyjemnymi objawami, towarzyszącymi chorobie.
Źródła:
- G. Virella, Mikrobiologia i choroby zakaźne, "Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner" 2000, s. 153.
- J. Kreczyńska, K. Drews, M. Barlik i in., Analiza czynników okołoporodowych wpływających na kształtowanie się flory bakteryjnej worka spojówkowego noworodków, "Ginekologia Polska" 2013, vol. 84, s. 668-674.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]