Laserowe usuwanie tatuaży - co musisz wiedzieć?
Moda na tatuaże naturalnie pociąga za sobą zapotrzebowanie na usługę ich usuwania. Istnieją skuteczne metody pozbycia się niechcianej ozdoby. Najczęściej wybierana jest laseroterapia. Ma to związek z jej skutecznością, zadowalającymi efektami i bezpieczeństwem. Sprawdź, na czym polega laserowe usuwanie tatuażu.
W ostatnim czasie usuwanie tatuażu stało się coraz chętniej wykonywanym zabiegiem. Na jego popularność ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim rośnie liczba osób, które decydują się na tatuowanie ciała. Tym samym – naturalnie – jest też więcej kandydatów na ewentualne usunięcie ozdoby. Innymi przyczynami są względu ideologiczne, zdrowotne i estetyczne. Często usuwane są tatuaże źle wykonane lub wyblakłe. Sporo osób chciało wykonać zabieg już wcześniej, ale dopiero teraz dostępne są skuteczne i bezpieczne metody. Bez względu na motywację, należy najpierw zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat usuwania tatuaży.
Z artykułu dowiesz się:
Czy każdy tatuaż można usunąć?
To pytanie zadaje sobie każda osoba, która podejmuje decyzję o usunięciu tatuażu. Usunąć można te ozdoby, które powstały na skutek wprowadzenia tuszu pod skórę. Pigment aplikowany jest przy pomocy specjalnej igły na głębokość 1–2 mm. Nie ma znaczenia, czy są to tatuaże profesjonalne czy amatorskie. Jednak te drugie trudniej się usuwa, ponieważ zwykle barwnik umieszczony jest na różnej głębokości.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że usuwanie tatuażu może nieść za sobą pewne ograniczenia. Najmniej problemów sprawiają te, które wykonano przy pomocy czarnego lub czerwonego tuszu. Trudniejsze są barwniki zielone, błękitne, niebieskie i żółte. Im jaśniejsze kolory, tym gorzej. Co ważne, niemal niemożliwe jest usunięcie tatuażu białego. Pigment ten jest niekiedy używany do cieniowania. Dlatego możemy nie zdawać sobie sprawy z jego obecności.
Niemożliwe jest także usuwanie tatuaży nowych. Zabieg może odbyć się dopiero po całkowitym wygojeniu się skóry. Proces ten może trwać nawet kilka tygodni.
Efekt zabiegu usunięcia tatuażu zależy również od karnacji. Przy ciemniejszych fototypach skóry rezultat jest mniej zadowalający. Wiąże się to z powstaniem tzw. widma – jaśniejszego śladu w miejscu, w którym znajdował się tatuaż. Jednak dzięki procesom odbudowy naskórka może on z czasem zniknąć.
Należy także zdawać sobie sprawę, że proces usuwania barwnika spod skóry zależy także od wielkości tatuażu. Rozległe wzory wymagają wielu sesji, co przekłada się na czas, a także finanse.
Laserowe usuwanie tatuaży – na czym polega?
Najczęściej wybieraną metodą jest laserowe usunięcie tatuażu. Zabieg ten cechuje się wysoką skutecznością. Wykorzystuje się do niego nowoczesny sprzęt o dobrej jakości. Cechuje się on wysoką precyzją, a jednocześnie minimalną ingerencją w tkanki. Dzięki temu w wielu przypadkach możliwe jest całkowite usunięcie tatuażu.
Obecnie laserowe usuwanie tatuażu odbywa się przy pomocy laserów Q-switch. Urządzenia emitują promieniowanie laserowe o dużej gęstości mocy. Jest ono bardzo krótkie. Światło dociera do głębokich warstw skóry. Powoduje rozproszenie barwnika na bardzo małe fragmenty, które są następnie usuwane z tkanki skórnej. Jednocześnie laser Q-switch stymuluje komórki skóry do regeneracji. Przy usuwaniu tatuaży kolorowych stosuje się falę o długości 532 nm, a ciemnych – 1064 nm.
Laserowe usuwanie tatuaży jest procedurą ambulatoryjną. Powinno być przeprowadzane przez lekarza. Pierwszym etapem jest konsultacja, na której następuje kwalifikacja do zabiegu. Następnie wykonywana jest próba naświetlania, w celu oceny wrażliwości skóry. Dopiero później światło lasera kierowane jest na fragment skóry z tatuażem.
Zabieg usuwania tatuażu jest zawsze wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Stosuje się do tego krem z lidokainą. Po naświetlaniu zakładany jest specjalny opatrunek z antybiotykiem.
Należy pamiętać, że pozbycie się niechcianej ozdoby z ciała jest procesem. Zwykle konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Ile? Wiele zależy od rozmiaru tatuażu, jego koloru, a także indywidualnych cech skóry.
Przeciwwskazania do zabiegu laserowego usuwania tatuażu
Laserowe usuwanie tatuażu jest zabiegiem bezpiecznym. Jednak nie wszystkie osoby mogą skorzystać z tej metody. Do przeciwwskazań zalicza się:
- skłonność do powstawania blizn,
- infekcje skóry,
- stany zapalne skóry,
- stosowanie leków światłouczulających,
- choroby tkanki łącznej,
- cukrzyca,
- choroba nowotworowa.
Zabiegu nie wykonuje się u ciężarnych i kobiet w okresie laktacji.
Jak pielęgnować skórę po zabiegu laserowego usuwania tatuażu?
Po zabiegu skóra jest wrażliwa i obecne są powierzchowne uszkodzenia naskórka. Aby wesprzeć jej regenerację, należy stosować łagodne preparaty apteczne, które przyspieszają gojenie tkanek. Dobrze sprawdza się krem kojąco-regenerujący Zinalfat. Zmniejsza zaczerwienienie, łagodzi pieczenie i świąd oraz szybko przynosi ulgę. Stanowi połączenie sukralfatu, związków miedzi i cynku oraz alantoiny, gliceryny i dimetikonu.
Lekarze polecają także żel La Roche Cicaplast. Preparat regeneruje, odpowiednio nawilża, koi i łagodzi nieprzyjemne objawy związane z uszkodzeniem skóry. Dzięki żelowej konsystencji tworzy powłokę, która chroni naskórek przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
Podsumowanie
Przy pomocy lasera usunąć można zarówno amatorskie, jak i profesjonalne tatuaże. Zwykle potrzebnych jest kilka zabiegów, aby osiągnąć pożądany efekt. Wiele zależy od rozmiaru ozdoby oraz użytych barwników. Po naświetlaniu laserem obecne są uszkodzenia naskórka. Dlatego konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry.
Źródła:
- B. Daniszewska, Przegląd metod usuwania tatuażu, “Kosmetologia Estetyczna” 2012, nr 4, s. 261-264.
- K. Gemza, A. Surgiel-Gemza, Metody obrazowania efektów zabiegów laserowego usuwania pigmentów zdeponowanych w skórze z uwzględnieniem zabiegów wykonanych laserem pikosekundowym, “Aesthetic Cosmetology and Medicine” 2020 nr 4, s. 383-388.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [30.10.2024]