Jaki ciśnieniomierz wybrać? Rodzaje ciśnieniomierzy i różnice między nimi
Ciśnieniomierz powinien być jednym z podstawowych elementów wyposażenia domowej apteczki. Jest to urządzenie, dzięki któremu można samodzielnie kontrolować swój stan zdrowia. Dostępne są różne modele, dlatego podpowiadamy, jaki ciśnieniomierz wybrać.
Ciśnienie tętnicze krwi informuje o tym, z jaką siłą krew napiera na ściany tętnic. Niezwykle ważne jest, aby utrzymywało się ono na prawidłowym poziomie, ponieważ dzięki temu wszystkie tkanki i narządy są odpowiednio zaopatrzone w tlen i substancje odżywcze. Za optymalną wartość ciśnienia tętniczego krwi uznaje się 120/80 mmHg. Konsultacji z lekarzem wymagają wyniki przekraczające 140/90 mmHg.
Z artykułu dowiesz się:
Dlaczego warto mieć w domu ciśnieniomierz?
Ciśnieniomierz powinien znajdować się w każdym domu, ponieważ pozwala on w szybki i prosty sposób dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. To z pozoru banalne badanie może dać bardzo istotne informacje na temat stanu zdrowia. A w razie jego pogorszenia szybko zareagować i podjąć odpowiednie działania medyczne, tym samym zmniejszając ryzyko groźnych dla życia powikłań.
Osoby, które mają w domu ciśnieniomierz i dokonują regularnych pomiarów, mają większe szanse na wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego. Jest to choroba cywilizacyjna, która dotyka już ponad 9,5 mln dorosłych Polaków. Prowadzi ona do stopniowego uszkodzenia narządów wewnętrznych, zwłaszcza nerek, serca, siatkówki i mózgu. Co istotne – przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Jej wczesne wykrycie jest możliwe tylko dzięki regularnym pomiarom ciśnienia krwi.
Co ważne, w przypadku choroby nadciśnieniowej, nie tylko warto, ale wręcz trzeba mieć w domu ciśnieniomierz. U osób chorych codzienne pomiary ciśnienia tętniczego to podstawa terapii. Dzięki nim można przekonać się, czy przyjmowane leki są skuteczne oraz czy konieczne jest zastosowanie dodatkowych środków.
Rodzaje ciśnieniomierzy
Na rynku dostępne są różne rodzaje ciśnieniomierzy. Podstawowy podział wyróżnia:
- ciśnieniomierz zegarowy (tzw. ciśnieniomierz lekarski),
- ciśnieniomierz półautomatyczny,
- ciśnieniomierz elektroniczny.
Ciśnieniomierz lekarski składa się z mankietu, pompki, wskaźnika zegarowego oraz słuchawek. W tego typu aparacie wszystko wykonywane jest manualnie – wraz z wysłuchaniem tonów serca, które wskazują na ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Tego typu urządzenia są bardzo wiarygodne, jednak ich obsługa jest trudna. Dlatego nie są one zbyt popularne.
Ciśnieniomierz półautomatyczny jest łatwiejszy w obsłudze, ponieważ sam dokonuje pomiaru ciśnienia krwi (umieszczono w nim elektroniczny manometr). Zadaniem jego użytkownika jest jedynie wtłoczenie powietrza do mankietu przy pomocy specjalnej pompki oraz odczytanie wyniku z wyświetlacza. Jedyna trudność polega na uchwyceniu momentu, w którym należy przerwać pompowanie.
Ciśnieniomierz elektroniczny ma wbudowany system, który nie tylko sam dokonuje pomiaru ciśnienia, ale także wtłacza i wypuszcza powietrze z mankietu. Wszystko dzieje się automatycznie po wciśnięciu jednego przycisku. Wynik pokazuje się na wyświetlaczu po zaledwie kilku sekundach. Aparaty tego typu dzieli się na:
- ciśnieniomierz naramienny – mankiet zakłada się na ramię (pomiar dokonuje się na tętnicy ramiennej),
- ciśnieniomierz nadgarstkowy – mankiet umieszcza się na nadgarstku (pomiar dokonuje się na tętnicy promieniowej).
Jaki ciśnieniomierz kupić?
Istotną kwestią jest to, jaki ciśnieniomierz kupić. Do użytku domowego najlepiej sprawdzą się urządzenia elektroniczne lub półautomatyczne, ponieważ nie są trudne w obsłudze. Osobom, które mają problem z krążeniem i/lub nie są ograniczone ruchowo, polecane są aparaty naramienne. Natomiast aparaty nadgarstkowe przeznaczone są głównie dla ludzi młodych, z dużym obwodem ramienia, u których mogą wystąpić trudności z założeniem mankietu na ramię. Najlepsze ciśnieniomierze dostępne są wyłącznie w aptekach i sklepach medycznych. Przed zakupem warto sprawdzić, czy posiadają niezbędne certyfikaty oraz ile wynosi margines błędu pomiaru.
Jak prawidłowo używać ciśnieniomierza?
Bez względu na to, jaki ciśnieniomierz zostanie wybrany, należy znać podstawowe zasady jego użytkowania. Dzięki temu pomiar będzie wiarygodny. Niektóre błędy potrafią istotnie zawyżyć lub zaniżyć wynik, a przez to opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy lub przyczynić się do podjęcia niepotrzebnych działań (np. zażycia tabletki na obniżenie ciśnienia).
Podczas pomiaru ciśnienia krwi należy pamiętać o tym, aby:
- wykonać go po kilkuminutowym odpoczynku,
- wykonać go w pozycji siedzącej ze stopami opartymi o podłoże,
- ręka była luźno oparta o stół (na wysokości serca),
- nie rozmawiać podczas badania,
- odpowiednio założyć mankiet ciśnieniomierza.
Ciśnieniomierz powinien mieć odpowiedni mankiet. Dostępne są rozmiary uniwersalne o długości 35 cm i szerokości 12–13 cm (dla osób z prawidłową masą ciała i bez ograniczeń ruchowych) oraz duże, zalecane osobom, które mają szerszy obwód ramion. W przypadku młodszych pacjentów trzeba wybrać specjalny ciśnieniomierz dla dzieci. W zależności od rodzaju aparatu mankiet trzeba nałożyć na nagą skórę nadgarstka lub ramienia (ok. 2,5 cm nad łokciem).
Źródła:
- T. H. Wierzba, T. Zdrojewski, K. Narkiewicz, Czynniki warunkujące ciśnienie tętnicze. Część I: Powiązania strukturalno-czynnościowe w regulacji ciśnienia tętniczego i wiarygodność jego pomiaru, "Nadciśnienie tętnicze", 2000, t. 4, nr 2, s. 139–152.
- M. Wąsowski, E. Marcinowska-Suchowierska, Nadciśnienie tętnicze – odrębności diagnostyczne i terapeutyczne w wieku podeszłym, "Postępy Nauk Medycznych", 2011, t. 24, nr 5, s. 379–387.
- Jakim aparatem mierzyć ciśnienie tętnicze, Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58712,jakim-aparatem-mierzyc-cisnienie-tetnicze (dostęp 15.07.2020).
- W. Ciechaniewicz, Pielęgniarstwo ćwiczenia. Podręcznik dla studiów medycznych, Tom 1., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Ostatnia aktualizacja [29.07.2024]