Jak sobie radzić z jesienno-zimową chandrą?
Jak sobie radzić z jesienno-zimową chandrą?
Jesienią, kiedy robi się chłodno, a dni są coraz krótsze, wielu z nas narzeka na spadek nastroju i brak motywacji do działania. Po czym poznać, czy to tylko chwilowy stan, czy może już depresja? Jak przetrwać ten czas? Poznaj opinię i rady naszego eksperta!
Jesienny spadek nastroju to depresja
Depresja sezonowa może dotykać 2-4% z nas. Często nadużywamy jednak tego terminu. Gdy przez co najmniej dwa tygodnie codziennie odczuwamy spadek nastroju, brak zainteresowania i radości z tego, co sprawiało nam przyjemność, a objawy zakłócają normalne funkcjonowanie, może to być depresja. Jednak diagnozę zawsze powinien postawić specjalista!
Winny jest brak słońca
Światło słoneczne wpływa na wydzielanie hormonów i neuroprzekaźników. Jego brak powoduje niedobór tzw. hormonu szczęścia oraz większą produkcję melatoniny – hormonu snu, przez co jesteśmy senni i zmęczeni.
Pomogą suplementy i zioła
Przy zwykłej chandrze możemy przyjmować magnez i witaminy z grupy B, które wspomagają układ nerwowy, a także ziołowe preparaty. Na poprawę nastroju wpływa m.in. dziurawiec (jednak pamiętajmy, że może on wejść w interakcje z niektórymi lekami) oraz żeń-szeń.
Fototerapia jest nieskuteczna
Jej skuteczność jest potwierdzona naukowo. Naświetlanie zaleca się zarówno jako metodę leczenia spadku nastroju, jak i w ramach profilaktyki.
Nic nie możemy na to poradzić
Możemy pomóc sobie sami! Każdy wie najlepiej, co sprawia mu przyjemność – basen, książki, kino, a może kurs tańca? Poniżej przedstawiamy kilka naszych sposobów.
Norwegowie profilaktycznie przeciwko depresji stosują tran. Zawiera witaminy A i D oraz kwasy omega-3, które wzmacniają odporność i regulują poziom hormonów. Znajdziesz je też w tłustych rybach morskich (takich jak łosoś, tuńczyk, makrela, śledź) i orzechach.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]