Jak chronić dziecko przed słońcem?
Kiedy na zewnątrz robi się cieplej, dzieci chętniej bawią się na podwórku. Każdy rodzic cieszy się z tego faktu – w końcu ruch na świeżym powietrzu to zdrowie. Jednak aby zabawa przed domem lub na plaży była w 100% bezpieczna, warto pamiętać o tym, aby chronić swoje dziecko przed szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych. Dowiedz się, dlaczego jest to tak ważne i jak to zrobić skutecznie.
Z artykułu dowiesz się:
Dlaczego skóra małych dzieci wymaga specjalnej ochrony?
Skóra niemowląt i małych dzieci jest niezwykle delikatna i wrażliwa, dlatego potrzebuje wyjątkowej ochrony, zwłaszcza wtedy gdy świeci ostre słońce. Skóra niemowlęcia jest około trzykrotnie cieńsza niż skóra osoby dorosłej, podobnie jak jej płaszcz lipidowy - rozwijają się one do ok. 3 roku życia. Ze względu na te czynniki skóra dziecka szybciej ulega przesuszeniu i łatwiej ją podrażnić.
Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym jest szczególnie ważna, ponieważ każde oparzenie słoneczne, do którego doszło w dzieciństwie, powoduje wzrost ryzyka powstawania nowotworów skóry w przyszłości. Poza tym podrażnienia słoneczne bywają bolesne i nieprzyjemne, co może być trudne do zniesienia dla małych dzieci.
Z tego powodu każdy rodzic powinien wiedzieć, co robić, aby ochronić swoją pociechę przed poparzeniem słonecznym, które może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje.
Sposoby na ochronę przeciwsłoneczną
W celu ochrony skóry dziecka przed promieniami słonecznymi i ich niekorzystnym działaniem warto skorzystać z trzech porad opisanych poniżej.
1. Odpowiedni strój – istotna bariera przeciwsłoneczna
Jednym z najważniejszych wyborów, które należy podjąć jeszcze przed wyjściem na nasłonecznione podwórko jest ubranie dla malucha. Odpowiednia bluzka czy spodnie to podstawowa ochrona przed szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych.
Pierwszy, niezbędny element dziecięcej garderoby to czapeczka lub kapelusz, czyli ochrona głowy. Najlepszym wyborem będzie czapka z daszkiem z dodatkową osłoną na kark lub kapelusz z szerokim rondem, który będzie rzucać cień na szyję i ramiona malucha. Taka ochrona zmniejsza ryzyko udaru słonecznego i powinna być niezbędnym elementem letnich spacerów.
Druga sprawa to ubranka. Odpowiedni ubiór chroni delikatną skórę malucha przed poparzeniami. Jakie ubranka wybierać? Najlepiej postawić na bluzki i spodenki, które mają długie rękawki i nogawki. Warto wybierać tkaniny przewiewne, które zapewnią przepływ powietrza i odpowiedni komfort. Istotny jest także splot tkaniny – im gęstszy, tym mniej promieni słonecznych przepuszcza (aby sprawdzić, czy splot danego materiału jest gęsty, spójrz przez ubranko pod słońce i zobacz, na ile prześwituje).
Jeżeli Twój maluch nadal podróżuje w wózku, możesz ubrać go w cienkie body i przykryć cieniutkim kocykiem, który ochroni jego ręce i nogi przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym. Przydatna będzie także parasolka doczepiana do wózka, która zapewni maluchowi cień, ale także odpowiednią cyrkulację powietrza. Twoje dziecko jest już całkiem duże i samodzielne na tyle, aby bawić się na plaży i w wodzie? Rozważ zakup specjalnego stroju kąpielowego z filtrem przeciwsłonecznym, który chroni skórę malucha przed promieniowaniem UVA oraz UVB.
2. Zacienione miejsce, czyli naturalna ochrona przed słońcem
Nie mniej istotne niż ubranko dziecka jest miejsce, w którym będzie się ono bawić. Jeżeli to możliwe, szukajcie przestrzeni zacienionych, tak aby Twoja pociecha nie była wystawiona na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Na placach zabaw znajduj miejsca, gdzie pobliskie drzewa dają cień. Jeżeli wybieracie się na plażę, na której nie ma drzew, weźcie ze sobą rozłożysty parasol, pod którym dziecko będzie mogło swobodnie się bawić, lepiąc babki z piasku.
Warto też unikać przebywania na słońcu między godziną 11 a 15, ponieważ wówczas promienie słoneczne są najintensywniejsze.
3. Krem z filtrem – dobry nawyk dzieci i rodziców
Przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego powinniśmy chronić nie tylko dzieci, ale i nas samych. Kremu z filtrem UV powinno używać się przez cały rok, a latem absolutnie nie można o nim zapominać. Ważne jest odpowiednie dobranie filtra.
Co to znaczy odpowiedni filtr? Jeżeli chodzi o Ciebie, powinnaś dobrać filtr, biorąc pod uwagę nasłonecznienie miejsca, w jakim spędzacie czas, jak i swój fototyp, który określisz, przyglądając się kolorowi swojej skóry, włosów oraz oczu.
Aby skutecznie chronić dziecko należy wybrać krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym minimum 50 SPF. Należy również pamiętać, by nałożyć krem na skórę dziecka 15-30 minut przed ekspozycją na słońce, a jego aplikację powtarzać co dwie godziny, a także po każdej kąpieli - nawet jeśli dany produkt jest wodoodporny, to wycieranie ręcznikiem mokrej skóry sprawia, że mechanicznie jest on usuwany.
Jaki krem z filtrem wybrać dla dziecka?
Dziecięca skóra wymaga specjalnego traktowania, dlatego dobry krem przeciwsłoneczny powinien odpowiadać na jej potrzeby. Ważna jest nie tylko wysokość filtra, która powinna wynosić przynajmniej 30 SPF (u dzieci powyżej 3. roku życia) i 50 SPF (u młodszych). Niemowlętom i małym dzieciom polecane są kremy ochronne z filtrami mineralnymi. Filtry mineralne działają inaczej niż filtry chemiczne, które zazwyczaj stosują dorośli. Nazywane bywają filtrami fizycznymi, ponieważ tworzą na skórze powłokę odbijającą promienie UV.
W przypadku niemowląt i małych dzieci nie powinno stosować się kremów z filtrami chemicznymi. Ze względu na to, że skóra takich maluszków nie jest jeszcze w pełni dojrzała, zwarte w kremie substancje mogą w prosty sposób do niej wnikać i działać toksycznie. Zazwyczaj aplikacja kremu z filtrem chemicznym jest dozwolona od 3. roku życia.
Istotne jest dokładne czytanie informacji zawartych na opakowaniu danego kremu. Zwróć uwagę, czy dany produkt chroni nie tylko przed promieniami UVB, ale także UVA. Ogromne znaczenie ma także wiek, od którego może być stosowany. Większość filtrów mineralnych może być używana już od 6. miesiąca życia dziecka, znaleźć można także takie dla młodszych niemowląt.
Podsumowanie
Ochrona dziecka przed słońcem jest szczególnie ważna, ponieważ konsekwencje oparzenia słonecznego u najmłodszych mogą być bardzo poważne. Dlatego by wakacyjny wypoczynek przebiegł spokojnie, należy przestrzegać zasad rozsądnego przebywania na słońcu. Przede wszystkim powinno się chronić skórę dziecka odpowiednim strojem (niezwykle ważne jest nakrycie głowy), a odsłonięte części ciała, które są szczególnie narażone na działanie słońca, smarować kremem ochronnym i powtarzać jego aplikacje nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, jeśli przebywamy na zewnątrz dłużej. Warto zrezygnować też z zabawy w pełnym słońcu i wybrać miejsca w cieniu.
Ostatnia aktualizacja [30.10.2024]