Borowina – remedium na dolegliwości
Borowina wspomaga leczenie stanów zapalnych, schorzeń mięśni, kości i stawów, chorób kobiecych. Ujędrnia ciało, wygładza zmarszczki, regeneruje włosy. Jest jednym z najcenniejszych darów natury. Ma właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Zabiegi z użyciem borowiny stosuje się w sanatoriach, uzdrowiskach, gabinetach fizjoterapeutycznych i salonach kosmetycznych. Jest również wiele preparatów z borowiną, które można samodzielnie zastosować w domu.
Borowina – co to jest?
To rodzaj torfu, czyli skały osadowej powstałej z roślin butwiejących w środowisku wilgotnym. Jego złoża uformowały się 10 tys. lat p.n.e. Najwięcej znajduje się go w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest kopalnią cennych mikro- i makroelementów. Zawiera: woski, żywice, pektyny, garbniki, kwasy (humusowe, huminowe, hymalomelanowe), enzymy, białka, węglowodany, bituminy, sole mineralne (siarczany magnezu, potasu, glinu, sodu, związki żelaza, krzemu i wapnia).
Jak działa borowina?
- estrogennie – stymuluje czynności jajników,
- rozgrzewająco – przyspiesza metabolizm,
- przeciwzapalnie, ściągająco, bakteriobójczo,
- bakteriostatycznie – wygładza naskórek i poprawia ukrwienie skóry.
Kiedy stosuje się zabiegi z użyciem borowiny?
- choroby reumatyczne,
- bóle kręgosłupa na odcinkach szyjnym, piersiowym i lędźwiowym,
- rwa kulszowa,
- niedowłady i porażenia,
- stany zapalne kości, stawów i mięśni,
- miażdżyca,
- choroby układu pokarmowego, jak wrzody żołądka, dwunastnicy, stany zapalne jelit,
- choroby kobiece, jak nadżerki, stany zapalne przydatków i pochwy,
- po operacjach ginekologicznych
- przy niedoczynności hormonalnej jajników,
- menopauza – łagodzi jej objawy, nawilża i regeneruje śluzówkę pochwy,
- w kosmetyce – wygładza zmarszczki, poprawia wygląd włosów, ujędrnia skórę.
Kiedy nie można stosować borowiny?
- choroby nowotworowe,
- ciąża,
- krwawienia z dróg rodnych,
- żylaki,
- niestabilne ciśnienie,
- ostre stany zapalne,
- choroba wieńcowa,
- urazy kości i stawów w początkowym okresie,
- niewydolność krążenia,
- niewydolność oddechowa,
- nadczynność tarczycy,
- zbyt młody wiek.
Uwaga: borowiny nie zaleca się dzieciom!
Jak wykorzystać borowinę?
Kąpiel borowinowa
Do przeprowadzenia jednej kąpieli potrzeba około 150 kg torfowego mułu. Miesza się go w kadzi z wodą, by otrzymać gęstą papkę o temperaturze ok. 42°C. Nakłada się ją na ciało i już po kilku minutach ciepłota skóry osiąga 39°C. Im gęstsza borowina, tym wyższa ciepłota ciała. Bardzo ważne jest spożycie dużej ilości wody mineralnej przed zabiegiem.
Kąpiel borowinową zaleca się po treningach i ćwiczeniach, gdyż dzięki przyspieszonej przemianie materii organizm łatwiej usuwa metabolity wysiłkowe, a dzięki działaniu przeciwzapalnemu nie dochodzi do powstawania bolesnych zakwasów w mięśniach. Zabieg można wykonać dopiero w 7-8 godzinie po zakończonym wysiłku fizycznym.
Kąpiel borowinowa nie powinna być dłuższa niż 30 minut. Jeśli to pierwszy zabieg, warto skrócić czas do 10-15 minut i obserwować reakcję organizmu. Po kąpieli należy wypocząć, najlepiej w pozycji leżącej (od 30 minut do godziny) w pomieszczeniu o temperaturze 21-22°C. Pełna kąpiel jest sporym obciążeniem dla organizmu, łagodniejsze i bezpieczniejsze są półkąpiele (od pasa w dół) lub nasiadówki.
Okłady borowinowe
Na oczyszczoną skórę nakładana jest pasta borowinowa – torf zostaje podgrzany do 40°C. Warstwa borowiny powinna mieć około 5 cm grubości. Okłady świetnie działają w przypadku schorzeń układu ruchu – zwyrodnień stawów i chrząstek stawowych, bólów kręgosłupa. Są niezastąpione przy kontuzjach. Można je stosować w przewlekłych stanach, ale nie ostrych! Mogą wyregulować cykl miesiączkowy oraz dokuczliwe objawy menopauzy.
Zawijanie pastą borowinową
Zabieg powinien trwać nie dłużej niż 30 minut. Można go wykonywać na zmęczone lub bolące stawy, plecy czy nogi. Polecany przy leczeniu cellulitu, gdyż dochodzi do poprawy krążenia krwi, dotlenienia komórek i usunięcia toksyny.
Na zimno
Borowina – schłodzona do temperatury około 2-5°C i zawinięta w tkaninę (np. tetrę) – jest stosowana jako okład miejscowy, przez 10-20 min. Zabieg wskazany przy urazach mechanicznych, przeciążeniach stawów czy wylewach podskórnych. Kiedy uraz jest ostry, wskazane jest powtarzanie kuracji co 1,5-2 godziny.
Doustnie
Borowinę w formie rozdrobnionego, wysokogatunkowego proszku rozcieńcza się wodą destylowaną i filtruje. Taka kuracja pitna stosowana jest przy nadkwaśności żołądka – woda borowinowa obniża ilość kwasu solnego.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]