Afirmacje – czym są i jak wpływają na psychikę
Pozytywne myślenie stanowi kluczowy czynnik wpływający na jakość życia, przenosząc perspektywę z trudności na możliwości. To nie tylko postawa, lecz potężne narzędzie, które kształtuje podejście do wielu spraw i korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne. Do zalet umiejętności pozytywnego myślenia zalicza się zwiększoną odporność na stres, poprawę relacji społecznych oraz skuteczność radzenia sobie z różnymi wyzwaniami.
Afirmacje to podstawa pozytywnego myślenia. Stosowanie afirmacji pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na świat oraz swoją osobę. Stanowią one formę świadomego programowania umysłu poprzez powtarzanie pozytywnych stwierdzeń, które mają zmieniać myślenie i wzmacniać wiarę we własne możliwości. Wprowadzając afirmacje do codziennego życia, otwiera się drzwi do transformacji psychiki, co umacnia pewność siebie i pomaga budować zdrowe relacje z otaczającym światem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym są afirmacje?
Afirmacje są pozytywnymi stwierdzeniami lub zdaniami, których celem jest kierowanie myśli w stronę optymizmu i pewności siebie. Te skoncentrowane na doświadczeniach sentencje, powtarzane regularnie, wpływają na podświadomość i kształtują pozytywne myślenie. Krótko mówiąc, to słowa, które mają moc umacniania człowieka.
Nie chodzi tu wyłącznie o skupienie na pozytywnych aspektach życia, ale koncentrację na tym, co można zrobić w danej (także trudnej) sytuacji, by poczuć wiarę w swoje możliwości. To daje motywację do działania i pozwala pozbyć się przeświadczenia, że nie mamy wpływu na to, co się dzieje wokół nas.
Afirmacje są więc sposobem komunikacji ze swoim wnętrzem, co bez wątpienia ma wiele zalet:
- wzmacnia poczucie samostanowienia,
- umożliwia odegnanie negatywnych myśli,
- dodaje energii do działania,
- jest ważnym elementem samorozwoju,
- przyczynia się do zmiany dotychczasowego myślenia.
Praktyka ta jest powszechnie stosowana w obszarze rozwoju osobistego i psychologii pozytywnej. Terapeuci podkreślają, że afirmacje mogą zmieniać nastawienie, pomagając jednostce przezwyciężać wątpliwości, niepewność, redukować stres i budować wiarę we własne umiejętności oraz odzyskiwać sprawczość. Poprzez skupianie uwagi na afirmacjach, można kreować optymistyczne podejście do siebie, życia i otaczającego świata.
Czy istnieją niewłaściwe afirmacje?
Negatywne przekonania i powtarzanie afirmacji o takim nacechowaniu ma również ogromny wpływ na psychikę. Utrwalony przez lata brak wiary we własne możliwości sprawia, że do mózgu napływają myśli typu: "nie dam rady", "tym razem znów się nie uda", "przecież nic z tym nie zrobię". Wiele osób ma problem, żeby nad nimi zapanować i tym sposobem, to właśnie negatywne przekonania dominują w psychice.
Za niewłaściwe afirmacje można również uznać te pozytywne, jeśli zupełnie odbiegają od rzeczywistości. Jeżeli na siłę próbujesz wmówić sobie, że jest dobrze, zamiast pozwolić sobie we właściwy dla siebie sposób przeżyć negatywne emocje, które są nieodłączną częścią życia, możesz stracić wiarę w moc afirmacji.
Praktykowanie afirmacji, czyli jak pozytywne myślenie może zastąpić negatywne myśli
Skuteczność afirmacji polega nie tylko na ich częstym powtarzaniu, ale również stopniu dopasowania do określonej sytuacji. Możesz korzystać z gotowych afirmacji lub układać własne sentencje, które będą towarzyszyć Ci o poranku, w trakcie dnia, przed zaśnięciem, czy w trudnych momentach. Jak zacząć swoją przygodę z afirmacjami?
- Zapisuj afirmacje – to najlepszy sposób na to, żeby oswoić się z pozytywnymi zdaniami i utrwalić je w swoim umyśle. Jeśli nie masz pomysłu na własne sentencje, poproś psychologa lub psychoterapeutę o pomoc w tworzeniu skutecznych afirmacji na różne okazje.
- Powtarzaj afirmacje regularnie – kluczem do sukcesu jest mówienie do siebie w taki sposób, by zastąpić negatywne przekonania, pozytywnymi myślami. Nie musisz powtarzać afirmacji na głos, jeśli nie chcesz — wystarczy, że o nich pomyślisz.
- Afirmuj w czasie teraźniejszym – tworząc afirmacje, nie myśl o przyszłości. Skup się na tym, co dzieje się tu i teraz. Zamiast "będę" mów "jestem", a zamiast "chcę zrobić" - "zrobię".
- Nie używaj negatywnych słów w swoich afirmacjach – zdania, które powtarzasz, nie powinny zawierać wyrazów, które mogą wywoływać negatywne myśli. Nie wspominaj w nich wcześniejszych porażek, poczucia winy, nieszczęścia, czy problemów. Skup się na tym, jak chcesz, żeby było - "przyjmuję dzisiejszy dzień z wdzięcznością oraz otwartością na nowe możliwości i doświadczenia".
- Afirmacje wdzięczności, życia, czy miłości muszą być zgodne z Twoim stanem emocjonalnym – nie twórz afirmacji, których nie czujesz. Jeśli przydarzyło Ci się coś przykrego, jest Ci trudno i czujesz się źle, nie wmawiaj sobie, że dziś jesteś najlepszą wersją siebie. Ułóż inną sentencję, dopasowaną do Twojego stanu, która Cię wzmocni i pomoże przetrwać ciężki dzień.
Pamiętaj, że nie musisz trzymać się zasady "jeden dzień – jedna afirmacja". Możesz tworzyć sentencje na każdą porę dnia — poranek, czas spędzony w pracy lub z dzieckiem w domu, czy do powtarzania przed zaśnięciem.
Afirmować można także miłość, niezależnie od tego, czy jest się w związku, czy nie. W sieci znajdziesz różne przykłady afirmacji. Afirmacja dla każdego, kto szuka drugiej połówki, może brzmieć: "jestem otwarta/otwarty na miłość" lub "zasługuje na miłość i moje serce jest na nią gotowe". To pomoże otworzyć się na innych, wzmocni pewność siebie i ułatwi nawiązanie relacji romantycznej lub przyjacielskiej.
Przykłady afirmacji dla każdego
Istnieje kilka rodzajów afirmacji, które mogą pomóc w praktykowaniu pozytywnego myślenia:
- afirmacje uwalniające – mają na celu odegnanie negatywnych myśli, pozbycie się złych nawyków oraz emocji. Mogą również pomóc poradzić sobie z trudnymi przeżyciami w relacjach (afirmacje wybaczające).
- afirmacje akceptujące – pomagają zaakceptować rzeczywistość taką, jaka jest i wykazywać gotowość na doświadczenia, jakie niosą nowe dni, bez rozpamiętywania niepowodzeń, czy porażek z przeszłości.
- afirmacje właściwe – ich cel to zaprogramowanie umysłu na pozytywne myślenie o życiu, zdrowiu, majątku, czy miłości.
Żeby zacząć stosować afirmacje w swoim życiu, możesz zacząć od prostych, uniwersalnych zdań. Oto kilka przykładów afirmacji dla każdego:
"Dzisiejszy dzień to źródło nowych, cennych doświadczeń, dlatego przyjmuję go takim, jaki jest".
"Zasługuję na miłość, szacunek i szczęście".
"Dziś koncentruję się na tym, co jest dobre w moim życiu".
"Wierzę w prawdziwą miłość i wiem, że na mnie czeka".
"Kocham siebie i moich bliskich".
"Dzisiejszy dzień daje nowe możliwości, które jestem gotów/gotowa wykorzystać".
Podsumowanie
Afirmacje mogą być kluczowym elementem samorozwoju i utrzymania równowagi emocjonalnej. Warto zastanowić się nad tym i wprowadzić sentencje, kształtujące pozytywne przekonania, do swojego życia. Pamiętaj jednak, aby uwzględniać sytuacje, w których należy pozwolić sobie na przeżywanie negatywnych emocji. One również są nieodłączną częścią życia, dlatego nie powinno się zupełnie na nie zamykać, stosując powtarzanie afirmacji niezgodnych z rzeczywistością. To może przyczynić się do jeszcze większej frustracji i niezrozumienia siebie. Sprawdź skuteczność afirmacji, układając swoje własne sentencje, które będą Ci towarzyszyć w określonych porach dnia, sytuacjach, czy stanach emocjonalnych.
Źródła:
- L. L. Hay, Pokochaj swoje życie. Nauka skutecznych afirmacji z Louise Hay, "Studio Astropsychologii" 2011, s. 7-14.
- J. Murphy, Sztuka afirmacji. Uwolniona potęga podświadomości, "Sensus" 2022, s. 116-118.
- P. R. Stań, O sztuce mówienia Afirmacji, https://prekognicja.pl/o_sztuce_mowienia_afirmacji-pawel-r-stan.pdf (dostęp 12.01.2024 r.).
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [19.03.2024]