7 sposobów na oczyszczenie noska dziecka w czasie kataru
Wydawać by się mogło, że katar to błaha sprawa i dlatego przez niektórych rodziców jest bagatelizowana. Tymczasem maluszek nie może samodzielnie pozbyć się wydzieliny, co skutkuje jego rozdrażnieniem, trudnościami w oddychaniu, problemami z zaśnięciem i jedzeniem. Utrzymujący się katar może prowadzić także do powikłań, które dziecko trudniej przechodzi. Co możesz zrobić, by pomóc swojemu maluszkowi w tym czasie?
1. Inhalacje – jednym z polecanych sposobów na radzenie sobie z katarem u maluszka jest inhalacja, do której najlepiej jest użyć specjalnego inhalatora i nebulizatora. W przypadku małych dzieci i niemowląt dobry efekt mogą przynieść także odpowiednie olejki eteryczne – wystarczy jedna ich kropla na chusteczce i położenie jej obok łóżeczka maluszka. Inną metodą jest wykorzystanie ceramicznego kominka zapachowego lub do aromaterapii.
2. Smarowanie klatki piersiowej i pleców specjalnymi preparatami – maści z substancją lotną zmniejszają przekrwienie śluzówek noska. Na rynku dostępne są także maści, które dzięki swojemu zapachowi, pomagają dziecku się uspokoić i zrelaksować w czasie przeziębienia.
3. Krople do nosa – pediatra może zalecić także stosowanie u dziecka kropli do nosa, jednak nie powinno się ich używać zbyt długo.
4. Aspiratory – część rodziców woli używanie aspiratorów od tradycyjnych „gruszek”. Bez względu jednak na to, co wybierzesz, bardzo ważne jest ostrożne i zgodne z instrukcją korzystanie z tych przedmiotów. Odsysanie wydzieliny z noska małego dziecka trzeba robić bardzo delikatnie, by nie doprowadzić do podrażnienia śluzówki. Dostępne są aspiratory, które można stosować już w pierwszym dniu życia noworodka.
5. Woda morska – na katar u niemowląt i starszych dzieci dobrze sprawdzają się także preparaty wody morskiej w sprayu. Wystarczy tylko jedno psiknięcie do każdej z dziurek, by zaschnięta wydzielina uległa rozrzedzeniu.
6. Sól fizjologiczna – sól fizjologiczną kupisz bez problemu w aptece. Wpuść do każdej dziurki nosa po 1-2 krople – po chwili sól rozpuści wydzielinę, którą możesz zebrać chusteczką.
7. Zadbaj o odpowiednie ułożenie dziecka i nawilżenie powietrza - jeśli Twój maluszek boryka się z katarem, układaj go na brzuchu, aby wydzielina mogła spłynąć z nosa. Podczas karmienia nie kładź dziecka na płasko, lecz zwróć uwagę na to, aby jego główka była wyżej niż reszta ciała. Pamiętaj także o tym, że powietrze w pomieszczeniach nie powinno być zbyt suche – tradycyjnym sposobem jest rozwieszenie wilgotnych pieluch tetrowych, które nawilżają powietrze. Można też położyć mokre ręczniki na kaloryferze.
Kiedy zgłosić się do pediatry?
Małe dzieci wymagają szczególnej opieki, ponieważ są bardziej narażone na ryzyko powikłań po przebytej chorobie. Sygnałem alarmowym dla rodzica powinno być to, że objawy nie ustępują po leczeniu domowymi sposobami oraz gdy katar zmienia swoją konsystencję i barwę z białej i przezroczystej na bardziej gęstą i w odcieniu zieleni. Pamiętaj, że taka zmiana wydzieliny może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym, wymagającym podania antybiotyków.
Możliwe powikłania kataru u niemowlęcia
Do jednych z najbardziej oczywistych skutków utrzymującego się kataru u maluszka zalicza się jego obniżone samopoczucie. Trudności w oddychaniu sprawiają, że dziecko „łapie” powietrze przez otwarte usta i ma rozszerzone skrzydełka nosa, co nazywane jest sapką. U maluszków katar może prowadzić do zapalenia ucha i zatok przynosowych. Każdą zmianę zachowania maluszka (płaczliwość, rozdrażnienie, podwyższoną temperaturę, biegunkę, wymioty, brak apetytu) trzeba więc skonsultować z pediatrą. Miej na uwadze, że katar może być wynikiem alergii.
Istnieje wiele sposobów na walkę z katarem u maluszka, które możesz przeprowadzić w warunkach domowych. Troska o pozbycie się wydzieliny z nosa maluszka jest warunkiem jego spokoju i komfortu. Obserwuj swoje dziecko – jeśli pojawią się niepokojące objawy, zgłoś się do pediatry, by nie dopuścić do bolesnych powikłań.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]