Jakie leki przeciwgorączkowe wyróżniamy?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów leków na gorączkę. Są to:
- paracetamol,
- niesteroidowe leki przeciwzapalne (należy do nich m.in. ibuprofen).
Preparaty do zwalczania gorączki mogą mieć postać tabletek lub kapsułek. Dostępne są także saszetki z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie, tabletki musujące, czopki. Dla małych dzieci przeznaczone są zawiesiny i syropy przeciwgorączkowe.
Paracetamol w walce z gorączką
Jednym z najpopularniejszych leków na gorączkę u dzieci i dorosłych jest paracetamol. Działa on poprzez blokowanie enzymu cykolooksygenazy COX-3. Poza tym, że obniża gorączkę, łagodzi także ból. Często stosuje się go w złożonych preparatach na przeziębienie. W naszej aptece znajdziesz APAP dostępny jako tabletki lub saszetki. Dla najmłodszych dzieci mamy APAP w postaci zawiesiny doustnej.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne a gorączka
Równie popularny lek na gorączkę to ibuprofen. W ofercie mamy tabletki i syropy, które go zawierają. Może być on stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Poza tym, że powoduje on obniżenie temperatury ciała, działa również przeciwzapalnie i obniża ból.
Znanym lekiem na obniżenie gorączki jest również aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy. W naszej aptece jest on dostępny w formie tabletek do połknięcia oraz tabletek musujących do rozpuszczenia w wodzie. Lek ten łagodzi również ból, dzięki czemu może wspierać leczenie przeziębienia i grypy. Jest on znany pod nazwą handlową Aspirin (np. Aspirin C Forte).
Paracetamol czy ibuprofen – po który lek przeciwgorączkowy sięgnąć, gdy pojawi się gorączka?
Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen wykazują podobną skuteczność, jeżeli chodzi o obniżanie temperatury ciała u dzieci i dorosłych. Pierwszy z nich sprawdza się lepiej, gdy gorączce towarzyszy ból. Po drugi lepiej sięgnąć, gdy jej przyczyną jest stan zapalny. W innym przypadku nie ma znaczenia, które leki na gorączkę zostaną wybrane.
Jak bezpiecznie stosować leki przeciwgorączkowe?
Leki przeciwgorączkowe trzeba stosować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce. Należy bezwzględnie przestrzegać zalecanego dawkowania oraz przerw między kolejnymi dawkami. Nie można sięgać po tabletki, jeżeli istnieją przeciwwskazania do ich stosowania. W razie wątpliwości trzeba skonsultować się z lekarzem.
zwiń opis