Aqua-Gel wyrób medyczny to sterylny opatrunek hydrożelowy, wskazany w leczeniu oparzeń, odleżyn, owrzodzeń, otarć i innych trudno gojących się ran. Przyspiesza gojenie, zapobiega powstawaniu blizn.
Bezbolesne zdejmowanie opatrunku zapewnia komfort leczenia.
Wskazania
oparzenia
owrzodzenia
powierzchowne odleżyny
rany przewlekłe np. stopa cukrzycowa, Epidermolysis Bullosa (EB)
otarcia i inne uszkodzenia naskórka, także w przypadku atopowego zapalenia skóry (AZS)
Działanie
Powierzchnie uszkodzone działaniem wysokiej temperatury należy jak najszybciej schłodzić letnią wodą przez okres 15 minut, a następnie doraźnie przykryć opatrunkiem Aqua-Gel. Dalsze postępowanie uzależnione jest od głębokości i rozległości oparzenia. Zmiana opatrunku jest łatwa i bezbolesna, ponieważ Aqua-Gel w odróżnieniu od tradycyjnego opatrunku nie przywiera do rany. Aby zapobiec zbyt szybkiemu wysychaniu opatrunku można umieścić na jego zewnętrznej powierzchni warstwę wilgotnej gazy. By przedłużyć właściwości uwadniające można także położyć dwa opatrunki jeden na drugim i zabezpieczyć je przylepcem włókninowym.
Oparzenia pierwsze stopnia. Oparzenia słoneczne.
Przy oparzeniach objawiających się rumieniem, miejscową bolesnością bez widocznego uszkodzenia skóry najważniejsze jest jak najszybsze przykrycie skóry opatrunkiem Aqua-Gel. Dzięki temu oparzone miejsce ulega schłodzeniu, co zmniejsza ryzyko powstawania pęcherzy. Opatrunek Aqua-Gel zapewnia właściwą wymianę ciepłą i równowagę wilgotności, a także stanowi skuteczną barierę przeciwko zakażeniu z zewnątrz. W pierwszych dniach leczenia opatrunek należy zmieniać co 12-24 godzin. Jeżeli rana nie sączy możemy umocować opatrunek za pomocą przylepnej folii poliuretanowej.
Oparzenia drugiego i trzeciego stopnia.
Na rany oparzeniowe drugiego i trzeciego stopnia należy możliwie szybko nałożyć opatrunek Aqua-Gel niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Opatrunek Aqua-Gel schłodzi miejsce urazu, zmniejszy ból oraz zapewni ochronę przed zakażeniem.
Stosowanie opatrunku Aqua-Gel ułatwia usuwanie tkanek martwiczych poprzez autolityczne ich rozpuszczanie. Dodatkowo Aqua-Gel można połączyć ze środkami enzymatycznymi. Przeciętnie czas leczenia opatrunkiem Aqua-Gel jest o połowę krótszy niż w przypadku stosowania opatrunków tradycyjnych. Opatrunki Aqua-Gel należy stosować do czasu uzyskania suchej powierzchni z widocznym, równomiernie narastającym naskórkiem. W przypadku występowania pęcherzy należy je usunąć po 1-2 dobie leczenia i kontynuować leczenie opatrunkiem Aqua-Gel.
Owrzodzenia.
Opatrunek Aqua-Gel utrzymuje wilgotne środowisko na powierzchni owrzodzenia, co zapobiega jego wysychaniu i odkładaniu się włóknika. W ten sposób opatrunek Aqua-Gel pobudza oczyszczanie rany, a następnie ziarninowanie i naskórkowanie na powierzchni owrzodzenia. Opatrunek Aqua-Gel może być stosowany w leczeniu owrzodzeń żylnych łącznie z kompresjoterapią (podkolanówki II stopnia ucisku lub bandaże elastyczne). Stosowanie kompresji nie wpływa istotnie na chłonność opatrunku. Częstość zmiany opatrunku uzależniona jest od ilości wysięku i wynosi najczęściej 1-3 dni. W przypadku owrzodzeń spowodowanych zaburzeniami ukrwienia tętniczego w przebiegu miażdżycy nie należy stosować kompresjoterapii. Postępowanie z raną jest analogiczne jak w przypadku owrzodzeń żylnych.
Odleżyny
Aqua-Gel znajduje zastosowanie w leczeniu odleżyn w różnej fazie gojenia.
W przypadku odleżyn z martwicą przyspiesza autolityczne oczyszczanie rany. W przypadku martwicy Aqua-Gel może stanowić opatrunek wtórny dla preparatów enzymatycznych, bakteriobójczych i płynnych hydrożeli umieszczonych bezpośrednio na ranę (Microdacyn Hydrogel). W tej sytuacji wskazane jest utrzymywanie opatrunku na ranie nie dłużej niż jedną dobę.
W przypadku ran odleżynowych oczyszczonych z martwicy i odleżynach powierzchniowych nieprzekraczających pełnej grubości skóry postępowanie jest analogiczne jak w przy leczeniu owrzodzeń.
Zastosowanie opatrunku w atopowym zapaleniu skóry (AZS).
Opatrunek hydrożelowy stosowany w Atopowym Zapaleniu Skóry (AZS) skutecznie zmniejsza świąd skóry oraz przyspieszają regenerację naskórka. Nałożony na chorobowo zmienione okolice zapewnia odpowiedni stopień nawilżenia, ukojenia i redukcję bólu. Opatrunek hydrożelowy stanowi zapas wilgoci dla skóry, zapobiega jej wysychaniu, ale także stanowi barierę od środowiska zewnętrznego chroniąc przed nadkażeniem bakteryjnym i grzybiczym oraz dalszym uszkodzeniem naskórka spowodowanym drapanie,. Wilgotne środowisko, jakie stwarza opatrunek hydrożelowy, zapewnia ulgę pacjentowi przez około 8-12 godzin w zależności od warunków zewnętrznych. Opatrunek Aqua-Gel może być łączony z innymi preparatami stosowanymi w AZS np. kortyzonem, ale także z Microdacyn - roztworem i płynnym hydrożelem o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym.
Przeciwwskazania
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników.
Opatrunek Aqua-Gel nie jest zalecany w przypadku dużych ran z dużą ilością rozmiękającej martwicy, z cechami zakażenia, z dużą ilością wysięku, z treścią ropną. W tych sytuacjach konieczne jest chirurgiczne oczyszczanie rany przed rozpoczęciem leczenia opatrunkiem Aqua-Gel.
Opatrunek hydrożelowy nie jest zalecany do silnie krwawiących ran, ze względu na fakt, że nie jest opatrunkiem o właściwościach hemostatycznych i uciskowych.
Opatrunek Aqua-Gel nie nadaje się do czystych ran pooperacyjnych, w których wprowadzono przede wszystkim szwy.
Nie stosować po upływie terminu ważności wyrobu medycznego.
Nie stosować jeśli opakowanie jest uszkodzone.
Ostrzeżenia
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Opatrunek wyjęty z opakowania, a niewykorzystany, traci jałowość i nie może być użyty w późniejszym czasie. Opatrunek przeznaczony jest do jednorazowego użycia. Ponowne użycie stwarza ryzyko zakażenia rany.
Stosowanie
Opatrunek Aqua-Gel jest umieszczony w foremce, przykryty folią i hermetycznie zapakowany w foliową torebkę. Opatrunku nie należy używać, jeśli torebka jest otwarta lub uszkodzona. W celu wyjęcia opatrunku należy rozerwać górny zgrzew torebki, następnie trzymając za włókninę należy delikatnie wyjąć opatrunek z foremki wraz z folią przykrywającą, przyłożyć opatrunek do rany i usunąć z wierzchu folię. Przyklejona z wierzchu folia ułatwia wyjęcie Aqua-Gel, dlatego nie należy zdejmować jej przed wyjęciem opatrunku z foremki.
Po aplikacji opatrunku Aqua-Gel na ranę należy zabezpieczyć go przylepcem włókninowym lub folią poliuretanową. W przypadku aplikowania Aqua-Gel na kończynie opatrunek można umocować za pomocą bandaża. Należy zawsze stosować opatrunki wielkości odpowiadającej rozmiarom rany. Pomimo tego, iż opatrunek jest elastyczny nie należy go rozciągać przy nakładani na ranę i uważać, aby przylegał do zdrowej skóry wokół rany.
Zmiana opatrunku
Zalecany czas utrzymywania opatrunku Aqua-Gel na ranie wynosi 48 godzin. Częstość zmiany opatrunku uzależniona jest od ilości wysięku wytwarzanego przez ranę.
W głębokich oparzeniach skóry o pośredniej grubości (2°) opatrunek hydrożelowy może być przydatny w pierwszych dniach oparzeń jako środek ochronny do momentu usunięcia martwicy z zewnętrznych warstw skóry. W tym okresie wymagana jest częsta zmiana opatrunku, co najmniej dwa razy w ciągu 24 godzin.
W przypadku czystych ran pokrytych siatkowych przeszczepem skóry opatrunki hydrożelowe należy zmieniać średnio dwa razy dziennie.
W przypadku powierzchniowych ran o małym wysięku możliwe jest wydłużenie czasu pozostawienia opatrunku na ranie. Aby zapobiec zbyt szybkiemu wysychaniu opatrunku można umieścić na jego zewnętrznej powierzchni warstwę gazy zwilżonej roztworem soli fizjologicznej (lub położyć dwa opatrunki jeden na drugim) i umocować za pomocą folii poliuretanowej.
W sytuacji, gdy doszło już do wysuszenia opatrunku należy pokryć go kompresami z gazy namoczonej solą fizjologiczną, co spowoduje jego spęcznienie i ułatwi zdejmowania z rany.
Przy zmianie opatrunki Aqua-Gel należy przepłukać ranę roztworem soli fizjologicznej lub preparatem przeznaczonym do dekontaminacji ran np. płynem Microdacyn.
W zależności od rodzaju rany i etapu leczenia zmienia się stopień przylegania opatrunku Aqua-Gel do powierzchni skóry i rany. Zdolność chłonięcia wysięku przez opatrunek jest na poziomie 20 ml z 100cm2 powierzchni rany.
Działania niepożądane
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy skonsultować się lekarzem.
Przechowywanie
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Chronić od światła.
Producent
Kikgel
ul. M. Curie-Skłodowskiej 7
97-225 Ujazd
Zobacz kategorie
Informujemy, iż wyroby medyczne mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej lub niewłaściwego ich wydania.