Naxii 220 mg to lek to lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Polecany jest do stosowania dla osób dorosłych oraz dzieci od 12. roku życia.
Wskazania
Wskazaniem do stosowania leku są bóle różnego pochodzenia o umiarkowanym i słabym nasileniu w tym: związane z przeziębieniem, bóle głowy, zębów, mięśni, reumatyczne, pleców, bóle menstruacyjne oraz gorączka.
Działanie
- przeciwbólowe
- przeciwzapalne
- przeciwgorączkowe
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku, jeśli wcześniej występowały objawy alergii na którykolwiek składnik preparatu, wykazano nadwrażliwość (katar, napad astmy, pokrzywka) na kwas acetylosalicylowy lub inny lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Występują następujące schorzenia: czynna lub niedawno przebyta choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, skaza krwotoczna, ciężka niewydolność wątroby i (lub) nerek. Lek ten należy do grupy leków (NLPZ), które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii. Nie stosować z innymi lekami z grupy NLPZ. Nie stosować w okresie karmienia piersią. Preparatu nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Przyjmowanie
Lek Naxii należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości
należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Zazwyczaj stosowana dawka leku to: dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 tabletka co 8 do 12 godzin.
Można stosować 2 tabletki na początku, następnie 1 tabletki co 12 godzin. Nie należy stosować dawki większej niż 3 tabletki na dobę, chyba że lekarz przepisze inaczej. Pacjenci w podeszłym wieku: nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletkę co 12 godzin, chyba, że lekarz przepisze inaczej.
Interakcje
Jednoczesne podawanie z innymi lekami z grupy NLPZ może wywołać nasilenie działań niepożądanych. W przypadku równoczesnego stosowania leków przeciwnadciśnieniowych, leków przeciwzakrzepowych, litu i metotreksatu, kortykosterydów, fenytoiny, hydantoiny, sulfonamidów, probenecydu i sulfinpyrazonu przed przyjęciem preparatu należy zasięgnąć opinii lekarza.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Przed zastosowaniem (każdego) leku należy poradzić się lekarza. Nie należy stosować leku u kobiet w III trymestrze ciąży.
Leku nie należy przyjmować w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek Naxii może powodować działania niepożądane.
Przyjmowanie takich leków, jak Naxii, może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca - (zawał serca) lub udaru.
Poniżej wymienione działania niepożądane zostały sklasyfikowane według układów/narządów, których dotyczą oraz częstości występowania.
Częstość występowania zdefiniowano następująco: bardzo częste (u więcej niż 1 na 10 osób), częste (u mniej niż 1 na 10 osób), niezbyt częste (u mniej niż 1 na 100 osób), rzadkie (u mniej niż 1 na 1000 osób ), bardzo rzadkie (u mniej niż 1 na 10 000 osób).
- Zaburzenia żołądka i jelit: częste: bóle brzucha, nudności, zaparcia, zgaga; niezbyt częste: biegunka, niestrawność, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej; rzadkie: krwawienie lub perforacje przewodu pokarmowego, nieżyt okrężnicy, choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy z krwawieniem lub perforacją, wymioty, wymioty z krwią.
- Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: rzadkie: żółtaczka, zapalenie wątroby.
- Zaburzenia układu nerwowego: częste: ból głowy, senność, zawroty głowy; niezbyt częste: uczucie oszołomienia, bezsenność; bardzo rzadkie: drgawki, zapalenie opon mózgowych.
- Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej: niezbyt częste: bóle lub osłabienie siły mięśniowej.
- Zaburzenia psychiatryczne: rzadkie: depresja, niezwykłe sny.
- Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: częste: obrzęki; rzadkie: ogólne złe samopoczucie, trudności w koncentracji, dreszcze, gorączka.
- Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: częste: Świąd, wybroczyny, wysypka, nadmierne pocenie; niezbyt częste: plamica; rzadkie: nadwrażliwość na światło, łysienie, toksyczna rozpływna martwica naskórka (ang.TEN).
- Zaburzenia ucha i błądnika: częste: szumy uszne; niezbyt częste: zaburzenia słuchu; rzadkie: niedosłuch.
- Zaburzenia oka: niezbyt częste: zapalenie nerwu wzrokowego, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, zmętnienie rogówki.
- Zaburzenia serca: częste: duszność; niezbyt częste: kołatanie serca; rzadkie: niewydolność serca.
- Zaburzenia naczyniowe: nadciśnienie.
- Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: częste: nadmierne pragnienie; rzadkie: hiperkaliemia.
- Zaburzenia nerek i dróg moczowych: rzadkie: kłębuszkowe zapalenie nerek, krwiomocz, martwica brodawek nerkowych, niewydolność nerek, Śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy.
- Zaburzenia krwi i układu chłonnego: rzadkie: agranulocytoza, eozynofilia, granulocytopenia, leukopenia, trombocytopenia.
- Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i Śródpiersia: rzadkie: eozynofilowe zapalenie płuc Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: rzadkie: zaburzenia miesiączkowania.
- Zaburzenia układu immunologicznego: rzadkie: reakcje anafilaktyczne.
Przechowywanie
Lek przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Lek przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku tekturowym i opakowaniu bezpośrednim (miesiàc/rok).
Składniki
1 tabletka powlekana zawiera: substancję czynną: Sól sodowa naproksenu 220 mg; substancje pomocnicze: skład rdzenia: Talk, Powidon, Laktoza jednowodna, Celuloza mikrokrystaliczna, Magnezu stearynian, Krzemionka koloidalna; skład otoczki: Opadry Ligth Blue YS-2 - 10657*.
*Hydroksypropylometyloceluloza, Glikol propylenowy, Dwutlenek tytanu i Lak aluminiowy z Indygotyną.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.