Efferalgan czopki doodbytnicze to lek działający przeciwgorączkowo i przeciwbólowo w czasie choroby. Lek wskazany jest do stosowania u dzieci już od 2. roku życia.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Efferalgan, czopki doodbytnicze:
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub chlorowodorek propacetamolu (prekursor paracetamolu). lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby lub czynna nieskutecznie leczona choroba wątroby,
- jeśli u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G6PD, może prowadzić do anemii hemolitycznej),
- jeśli pacjent jest leczony inhibitorami MAO (lek stosowane m.in. w depresji) oraz w okresie 14 dni po zakończeniu leczenia,
- w przypadku jednoczesnego stosowania z lekami przeciwbólowymi o działaniu agonistyczno-antagonistycznym, buprenorfiną, nalbufiną, pentazocyną,
- u pacjenta po przebytym ostatnio zapaleniu odbytu, odbytnicy lub krwawieniu z odbytu.
Stosowanie
Sposób podawania: doodbytniczo.
Nie zaleca się stosowania czopków w przypadku biegunki.
U dzieci zalecana dawka jednorazowa paracetamolu wynosi około 15 mg/kg masy ciała. W razie konieczności można ją podawać 4 razy na dobę, nie częściej niż co 6 godzin. Zalecana maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi około 60 mg/kg masy ciała.
Lek Efferalgan, czopki doodbytnicze, 150 mg jest przeznaczony dla niemowląt i dzieci o masie ciała od 10 do 15 kg (w wieku około 24 miesięcy do 3 lat). Zalecana dawka jednorazowa to 1 czopek zawierający 80 mg paracetamolu. W razie konieczności dawkę można powtarzać, nie częściej niż co 6 godzin. Nie należy stosować więcej niż 4 czopków na dobę (maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 600 mg).
Ze względu na możliwość miejscowego działania drażniącego nie zaleca się stosowania czopków częściej niz4 razy na dobę. Okres stosowania czopków powinien być możliwie krótki.
Nie stosować dawek większych niż zalecane.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Efferalgan można stosować w czasie ciąży. Należy przyjmować możliwie najmniejszą dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej. Zalecana dawka i czas trwania leczenia powinny być ściśle monitorowane przez lekarza.
Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszając się lub gdy pacjentka potrzebuje częściej przyjmować lek.
Ten lek można stosować w okresie karmienia piersią tylko za zgodą lekarza i w indywidualnych przypadkach.
Nie dostępnych wystarczających danych, aby wskazać czy paracetamol ma wpływ na płodność.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek Efferalgan, czopki doodbytnicze może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Częstość występowania działań niepożądanych wymienionych poniżej określono następująco:
Rzadko: rzadziej niż u 1 na 1 000, ale częściej niż u 1 na 10 000 leczonych pacjentów:Złe samopoczucie, obniżenie ciśnienia krwi, zwiększona aktywność ammotransferaz wątrobowych.
Bardzo rzadko: rzadziej niż u 1 na 10 000 leczonych pacjentów:Reakcje nadwrażliwości, częstoskurcz, biegunka, bóle brzucha, nudności, wymioty, kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek, trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi), leukopenia (zmniejszenie liczby białych krwinek), neutropenia (zmniejszenie liczby neutrofitów - typu białych krwinek), spadek wartości INR (współczynnik krzepliwości krwi), wzrost wartości INR.
Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): Niewydolność wątroby, martwica wątroby, zapalenie wątroby.
Zgłaszane były bardzo rzadkie, wymagające odstawienia leczenia, przypadki reakcji nadwrażliwości: zaczerwienieni skóry, wysypka, rumień lub pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk głębokich warstw skóry i tkanki podskórnej), duszność skurcz oskrzeli, nadmierne pocenie, obniżeni ciśnienia tętniczego krwi aż do objawów wstrząsu anafilaktycznego (spowodowanego ciężką ogólnoustrojową reakcją alergiczną, jego objawy to: duszność, obrzęk krtani i gardła, świąd skóry i jej zaczerwienienie, ból głowy, uczucie "ucisku", zawroty głowy, znaczne osłabienie, aż do utraty przytomności włącznie; w ciężkich przypadkach może zagrażać życiu) oraz obrzęk Quinckego, ciężkie reakcje skórne: ostra wysypka krostkowa na całym ciele lub z pęcherzami i nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, ochach i narządach płciowych, z gorączką i bólami stawowymi albo pękającymi olbrzymimi pęcherzami, rozległymi nadżerkami na skórze, złuszczeniem dużych płatków naskórka oraz gorączka (toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, zespół Stevensa-Johansa).
Związane z postacią farmaceutyczną: podrażnienia odbytu lub odbytnicy.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Przechowywanie
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C. Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Składniki
Substancją czynną leku jest Paracetamol.
1 czopek zawiera substancję czynną: Paracetamol (Paracetamolum) w dawce150 mg w jednym czopku.
Pozostałe składniki leku: Półsyntetyczne glicerydy.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.