Lactulose-MIP Syrop zawierający laktulozę o działaniu przeczyszczającym. Polecany do stosowania w zaparciach oraz encefalopatii wątrobowej u osób dorosłych.
Wskazania
- zaparcia
- zapobieganie i leczenie encefalopatii wątrobowej (osobny schemat dawkowania)
Działanie
Laktuloza jest dwucukrem złożonym z D-galaktozy i fruktozy. Laktuloza jest rozkładana dopiero w jelicie grubym pod wpływem enzymów bakteryjnych. Jest lekiem łagodnie przeczyszczającym o działaniu osmotycznym. Za przeczyszczające działanie laktulozy odpowiedzialne są dwa procesy:
- cukier i kwasy powodują zmiany ciśnienia osmotycznego (zwiększenie objętości treści jelitowej), co pośrednio wpływa na pobudzenie perystaltyki jelit
- kwasy bezpośrednio pobudzają perystaltykę jelit
Przeciwwskazania
- nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- niedrożność jelit
- zapalenie przewodu pokarmowego
- zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej
- galaktozemia
Przyjmowanie
Dawkowanie należy dobierać indywidualnie, odpowiednio do potrzeb pacjenta, ciężkości i przebiegu choroby. Laktulozę należy przyjmować doustnie. Do dawkowania syropu służy dołączona miarka. Lek można stosować u dzieci tylko w szczególnych przypadkach i pod nadzorem lekarza, ponieważ mogą wpływać na normalny rytm oddawania stolca. Najczęściej stosuje się następujący schemat stosowania leku:
Wiek
Dawka początkowa
Dawka podtrzymująca
Dorośli i młodzież (14-17 lat)
15-45 ml w 1 lub 2 dawkach podzielnych, co odpowiada 9,75 g-29,25 g laktulozy
15-30 ml, co odpowiada 9,75 g - 19,5 g laktulozy
Dzieci (7-14 lat)
15 ml, co odpowiada 9,75 g laktulozy
10-15 ml, co odpowiada 6,5-9,75 g laktulozy
Dzieci (1-6 lat)
5-10 ml, co odpowiada 3,25 g - 6,5 g laktulozy
5-10 ml, co odpowiada 3,25 g - 6,5 g laktulozy
Niemowlęta (poniżej 1 roku życia)
do 5 ml, co odpowiada 3,25 g laktulozy
do 5 ml, co odpowiada 3,25 g laktulozy
Encefalopatia wątrobowa - tylko u osób dorosłych.
- Dawka początkowa: 3-4 razy na dobę po 30-45 ml. Dawka ta może zostać dostosowana do dawki podtrzymującej, aby pacjent oddawał luźny stolec 2-3 razy na dobę.
Sposób podawania lekuLek można przyjmować po zmieszaniu z wodą lub innymi płynami, niezależnie od posiłków. W trakcie podawania leków zaleca się wypijać dużą ilość płynów. Działanie przeczyszczające może wystąpić po upływie 2 do 10 godzin.
Interakcje
Laktuloza obniża pH w jelicie grubym, dlatego może osłabiać działanie leków, których uwalnianie zależy od pH w okrężnicy. Laktuloza może nasilić utratę potasu spowodowaną przez inne leki (środki moczopędne, kortykosteroidy i amfoterycynę B). Laktuloza może powodować zmniejszenie stężenia potasu w surowicy, co może nasilać działanie glikozydów nasercowych.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Lactulose-MIP można stosować podczas ciąży i karmienia piersią. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Działania niepożądane
- Zaburzenia żołądka i jelit.
- Bardzo często: bóle brzucha, wzdęcia. W przypadku stosowania dużych dawek: nudności, wymioty, biegunka. Zaburzenia metabolizmu i odżywiania
- Bardzo rzadko: hipernatremia (podczas stosowania w encefalopatii wątrobowej); zaburzenia równowagi elektrolitowej (na skutek biegunki).
Przechowywanie
Przechowywać w zamkniętym, oryginalnym opakowaniu, w temperaturze poniżej 25°C. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki: 6 miesięcy.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Składniki
Substancją czynną leku jest Laktuloza (Lactulosum). 15 ml syropu zawiera 9,75 g Laktulozy.
Substancje pomocnicze: Aromat wiśniowy IFF 16-21-3618, Kwas cytrynowy bezwodny, Woda oczyszczona.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.