Aescin 20 mg to lek stosowany w przewlekłej niewydolności żylnej i zapaleniu żył kończyn dolnych. Zalecany także profilaktycznie i leczniczo w przypadku obrzęków i krwiaków pooperacyjnych i pourazowych. Poprawia krążenie żylno-limfatyczne. Wskazany dla osób z żylakami odbytu.
Wskazania
Lek wskazany w leczeniu:
- przewlekłej niewydolności żylnej, żylaków kończyn dolnych, żylaków odbytu
- zapalenia żył kończyn dolnych
- profilaktyka i leczenie krwiaków, obrzęków pooperacyjnych i pourazowych.
Działanie
Lek Aescin działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie oraz poprawia stan napięcia naczyń krwionośnych. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Wykazuje skuteczność w leczeniu obrzęków pooperacyjnych oraz pourazowych.
Aescin powoduje szybsze wchłanianie krwiaków pourazowych oraz zmniejsza prawdopodobieństwo ich wystąpienia w okresie pooperacyjnym (szczególnie po zabiegach chirurgicznych narządu ruchu).
Ponadto, uszczelniając śródbłonek naczyń krwionośnych poprawia krążenie żylno-limfatyczne. Lek stosowany jest również w zapobieganiu zakrzepowemu zapaleniu żył w okresie pooperacyjnym, także w leczeniu zaburzeń krążenia żylnego kończyn i żylaków kończyn dolnych.
Przeciwwskazania
Leku nie należy stosować jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników
tego leku oraz przy ciężkiej niewydolności nerek.
Nie stosować u kobiet w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Przyjmowanie
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Aescin może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Niektóre antybiotyki – cefalosporyny mogą nasilać działanie leku.
Należy unikać jednoczesnego podawania leku Aescin z antybiotykami aminoglikozydowymi, ze względu na możliwy wpływ na zwiększone toksyczne działanie aminoglikozydów na nerki.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Brak danych klinicznych dotyczących stosowania alfa-escyny u kobiet w czasie ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu alfaescyny na przebieg ciąży i rozwój płodu.
Brak danych klinicznych dotyczących stosowania alfa-escyny u kobiet w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Rzadko: alergiczne zapalenie skóry (świąd, wysypka, rumień, wyprysk, pokrzywka).
Bardzo rzadko: ciężkie reakcje alergiczne (w niektórych przypadkach z krwawieniem); tachykardia, nadciśnienie tętnicze; reakcje nadwrażliwości; krwotok z dróg rodnych.
Niezbyt często: zawroty głowy, ból głowy; nudności, wymioty, biegunka, uczucie dyskomfortu w żołądku.
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Składniki
Substancją czynną leku jest alfa-escyna.
Pozostałe składniki leku to: Laktoza jednowodna, Skrobia ziemniaczana, Powidon, Talk, Magnezu stearynian.
Otoczka: Talk, Tytanu dwutlenek (E 171), Powidon, Polisorbat 80, Kopolimer kwasu metakrylowego i Akrylanu etylu, Sodu karboksymetyloceluloza, Żółcień pomarańczowa (E 110), Symetykon emulsja 30%.