APAP Intense zmniejsza obrzęk oraz obniża wysoką temperaturę ciała. Lek łagodzi ból głowy, reumatyczny oraz menstruacyjny.
Wskazania
APAP Intense stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu łagodnego lub umiarkowanego bólu związanego z migreną, bólu głowy, bólu pleców, bólów menstruacyjnych, bólu zęba, bólów reumatycznych, bólu mięśni, bólu związanego z łagodnymi postaciami zapalenia stawów, leczeniu objawów przeziębienia oraz grypy, bólu gardła lub gorączki.
Działanie
- Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działanie leków z grupy NLPZ polega na łagodzeniu bólu, zmniejszaniu obrzęku i obniżaniu wysokiej temperatury ciała
- Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym, który działając inaczej niż ibuprofen, łagodzi ból i gorączkę. Lek ten jest szczególnie odpowiedni do uzyskania silniejszego działania przeciwbólowego niż w przypadku zastosowania samego ibuprofenu lub samego paracetamolu
Przeciwwskazania
Nie należy nie stosować leku APAP Intense:
- jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki zawierające paracetamol
- jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek inne leki przeciwbólowe takie jak ibuprofen, kwas acetylosalicylowy (aspiryna) w dużych dawkach (powyżej 75 mg na dobę) lub inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w tym inhibitory cyklooksygenazy2 (COX-2)
- jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen, paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- jeśli pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub inne leki przeciwbólowe z grupy NLPZ
- jeśli obecnie występuje lub występowało owrzodzenie lub krwawienie w obrębie żołądka lub dwunastnicy (jelito cienkie)
- u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi (koagulacji)
- u pacjentów z niewydolnością serca, wątroby lub nerek
- w ostatnich 3 miesiącach ciąży
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości zwróć się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli: zalecana dawka to 1 tabletka, przyjmowana podczas posiłku i popijana wodą, nie częściej niż 3 razy na dobę.
Należy zachować co najmniej 6 godzinną przerwę pomiędzy dawkami.
Jeśli po przyjęciu jednej tabletki objawy nie ustępują, można przyjąć maksymalnie dwie tabletki, nie częściej niż trzy razy na dobę.
Nie przyjmować więcej niż sześć tabletek w ciągu 24 godzin (co odpowiada 1200 mg ibuprofenu i 3000 mg paracetamolu na dobę).
Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres niezbędny do ustąpienia objawów.
Nie należy stosować leku APAP Intense dłużej niż przez 3 dni. W przypadku utrzymywania się lub nasilenia objawów, należy skonsultować się z lekarzem
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Leku APAP Intense nie należy stosować:
- z innymi lekami zawierającymi paracetamol
- z innymi lekami z grupy NLPZ takimi jak kwas acetylosalicylowy, ibuprofen
Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ niektóre leki mogą oddziaływać z lekiem APAP Intense, np.:
- kortykosteroidy w tabletkach
- antybiotyki (np. chloramfenikol lub chinolony)
- leki przciwwymiotne (np. metoklopramid, domperydon)
- leki pobudzające pracę serca (np. glikozydy)
- leki obniżające stężenie cholesterolu (np. cholestyramina)
- leki moczopędne (ułatwiające wydalanie nadmiaru wody)
- leki hamujące reakcję odpornościową (np. metotreksat, cyklosporyna, takrolimus)
- leki stosowane w leczeniu manii lub depresji (np. lit lub selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, SSRI)
- mifepryston (lek powodujący przerwanie ciąży)
- leki stosowane w leczeniu HIV (np. zydowudyna)
Lek APAP Intense może wpływać na działanie innych leków lub też inne leki mogą wpływać na działanie leku APAP Intense. Na przykład:
- leki o działaniu przeciwzakrzepowym (tj. rozrzedzające krew/zapobiegające powstawaniu zakrzepów, takie jak kwas acetylosalicylowy, warfaryna, tyklopidyna)
- leki obniżające ciśnienie krwi (inhibitory ACE, np. kaptopryl, leki beta-adrenolityczne, np. atenolol, leki będące antagonistami receptora angiotensyny II, np. losartan)
Także niektóre inne leki mogą ulegać wpływowi lub mieć wpływ na leczenie lekiem APAP Intense, dlatego przed zastosowaniem APAP Intense z innymi lekami zawsze należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie stosować w ostatnich 3 miesiącach ciąży. Należy zachować szczególną ostrożność u kobiet w pierwszych 6 miesiącach ciąży.
APAP Intense może powodować trudności z zajściem w ciążę.
- Ibuprofen: Ibuprofen należy do grupy leków, które mogą wpływać niekorzystnie na płodność u kobiet. Działanie to jest przemijające po zaprzestaniu stosowania leku. Należy poinformować lekarza, jeśli kobieta planuje zajście w ciążę lub ma trudności z zajściem w ciążę.
- Paracetamol: Lek APAP Intense można stosować w okresie ciąży, jeżeli występuje taka konieczność. Należy zastosować najmniejszą skuteczną dawkę w najkrótszym czasie koniecznym do złagodzenia bólu/gorączki. Jeśli ból i (lub) gorączka nie ustępuje bądź jeśli konieczne jest częstsze przyjmowanie leku, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy przerwać stosowanie oraz skontaktować się z lekarzem jeśli wystąpią:- zgaga, niestrawność
- objawy krwawienia z przewodu pokarmowego (silny ból brzucha, krwawe wymioty lub wymioty zawierające cząsteczki o ciemnej barwie, które przypominają fusy kawy, krew w stolcu, czarne smoliste stolce)
- objawy zapalenia opon mózgowych takie jak sztywność karku, bóle głowy, nudności lub wymioty, gorączka lub uczucie dezorientacji
- objawy ciężkiej reakcji alergicznej (obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w oddychaniu, nasilenie astmy)
- ciężkie reakcje skórne, określane jako zespół DRESS (częstotliwość nieznana). Do objawów zespołu DRESS należą: wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby eozynofilów (rodzaj białych krwinek)
Inne możliwe działania niepożądaneCzęsto (mogą wystąpić u 1 na 10 osób)- bóle brzucha lub złe samopoczucie, nudności lub wymioty, biegunka
- zwiększona aktywność enzymów wątrobowych (w badaniach krwi)
Niezbyt często (mogą wystąpić u 1 na 100 osób)- ból głowy i zawroty głowy, gazy i zaparcia, wysypka, obrzęk twarzy
- zmniejszenie liczby krwinek czerwonych lub zwiększenie liczby płytek krwi (komórki krwi biorące udział w krzepnięciu krwi)
Bardzo rzadko (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 000 osób)- zmniejszenie liczby krwinek (objawiające się bólem gardła, owrzodzeniem jamy ustnej, objawami grypopodobnymi, silnym zmęczeniem, niewyjaśnionymi krwawieniami, powstawaniem siniaków oraz krwawieniami z nosa)
- zaburzenia widzenia, dzwonienie w uszach, uczucie wirowania
- dezorientacja, depresja, omamy
- zmęczenie, ogólne złe samopoczucie
- ciężkie reakcje skórne, w tym powstawanie pęcherzy
- wysokie ciśnienie krwi, zatrzymanie wody w organizmie
- zaburzenia czynności wątroby (objawiające się zażółceniem skóry oraz białkówek oczu)
- zaburzenia czynności nerek (objawiające się zwiększonym lub zmniejszonym oddawaniem moczu, puchnięciem nóg)
- niewydolność serca (objawiające się dusznością, obrzękiem)
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych)- Czerwona, łuszcząca się wysypka z guzkami podskórnymi oraz pęcherze, głównie w okolicy fałdów skórnych, na tułowiu i kończynach górnych, z towarzyszeniem gorączki we wczesnych etapach terapii (ostra uogólniona osutka krostkowa). Jeśli takie objawy wystąpią, należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Przechowywanie
Lek ten należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności, który znajduje się na pudełku tekturowym oraz blistrze po symbolu „EXP”. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Lek ten nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.
Składniki
Substancje czynne leku to Ibuprofen i Paracetamol. Jedna tabletka powlekana zawiera 200 mg Ibuprofenu i 500 mg Paracetamolu.
Pozostałe składniki to:
- rdzeń tabletki: Skrobia kukurydziana, Krospowidon (Typ A), Krzemionka koloidalna bezwodna, Powidon K-30, Skrobia, Żelowana kukurydziana, Talk, Kwas stearynowy
- otoczka: Alkohol poliwinylowy, Talk, Makrogol 3350, Tytanu dwutlenek (E171)
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.