Metafen Dexketoprofen 25 mg jest lekiem przeciwbólowym należącym do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Przeznaczony jest do objawowego leczenia łagodnego i umiarkowanego bólu wyłącznie u osób dorosłych.
Wskazania
Stosowany jest w objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takim jak ból mięśni, bolesne miesiączkowanie, ból zębów.
Działanie
Metafen Dexketoprofen jest lekiem przeciwbólowym należącym do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).
Przeciwwskazania
Nie należy przyjmować leku:
Jeśli pacjent ma uczulenie na deksketoprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego
leku
Jeśli pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki
przeciwzapalne (NLPZ)
Jeśli u pacjenta występuje astma lub w przeszłości występowały napady astmy, ostry alergiczny
nieżyt nosa (krótki okres stanu zapalnego błony śluzowej nosa), polipy nosa (guzki we wnętrzu
nosa spowodowane alergią), pokrzywka (wysypka pęcherzykowa), obrzęk naczynioruchowy
(obrzęk twarzy, oczu, warg, języka lub zespół zaburzeń oddechowych) lub świszczący oddech
po podaniu kwasu acetylosalicylowego lub innego leku z grupy NLPZ
Jeśli u pacjenta w przeszłości występowały reakcje nadwrażliwości na światło słoneczne:
reakcje fotoalergiczne lub reakcje fototoksyczne (w szczególności w postaci zaczerwienienia
i (lub) pęcherzy na skórze poddanej ekspozycji na światło słoneczne) podczas przyjmowania
ketoprofenu (niesteroidowego leku przeciwzapalnego) lub fibratów (leki stosowane w celu
obniżenia stężenia tłuszczów we krwi)
Jeśli u pacjenta występuje choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawienie
z żołądka lub jelit, lub jeśli w przeszłości występowało krwawienie z żołądka lub jelit,
owrzodzenie lub perforacja
Jeśli u pacjenta występują przewlekłe zaburzenia trawienne (np. niestrawność, zgaga)
Jeśli u pacjenta występowało krwawienie z żołądka lub jelit, lub perforacje z powodu
wcześniejszego przyjęcia leków z grupy NLPZ stosowanych w leczeniu bólu
Jeśli u pacjenta występują choroby jelit przebiegające z przewlekłym stanem zapalnym
(choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego)
Jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność serca, umiarkowane lub ciężkie zaburzenia
czynności nerek lub ciężkie zaburzenia czynności wątroby
Jeśli u pacjenta występuje nadmierna skłonność do krwawień lub zaburzenia krzepnięcia
Jeśli pacjent jest ciężko odwodniony (nadmierna utrata płynów z organizmu) z powodu
wymiotów, biegunki lub przyjmowania niedostatecznej ilości płynów
Jeśli pacjentka jest w trzecim trymestrze ciąży lub karmi piersią
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Metafen Dexketoprofen należy omówić to z lekarzem lub
farmaceutą.
Jeśli u pacjenta występuje alergia lub jeśli u pacjenta występowały problemy związane
z alergią.
Jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek, wątroby lub serca (nadciśnienie tętnicze
i (lub) niewydolność serca), jak również zatrzymywanie płynów, lub jeśli którykolwiek
z powyższych problemów wystąpił u pacjenta w przeszłości.
Jeśli pacjent przyjmuje leki moczopędne lub występuje u niego zmniejszone nawodnienie
i zmniejszona objętość krwi spowodowane nadmierną utratą płynów (np. zbyt częste oddawanie
moczu, biegunka lub wymioty).
Jeśli u pacjenta występują choroby serca, przebyty udar lub podejrzenie, że pacjent należy do
grupy ryzyka związanego z tymi stanami (np. w przypadku występowania podwyższonego
ciśnienia krwi, cukrzycy, podwyższonego stężenia cholesterolu lub palenia tytoniu). W takich
przypadkach przed zastosowaniem leku Metafen Dexketoprofen należy skonsultować się z
lekarzem lub farmaceutą. Przyjmowanie takich leków, jak Metafen Dexketoprofen może być
związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca („zawał serca”) lub udaru mózgu.
Ryzyko to zwiększa długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku. Nie stosować większych
dawek i dłuższego czasu leczenia niż zalecane.
Jeśli pacjent jest osobą w podeszłym wieku: istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań
niepożądanych. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się
z lekarzem.
U kobiet mających problemy z zajściem w ciążę lub poddawanych badaniom z powodu
niepłodności (Metafen Dexketoprofen może zaburzać płodność kobiet i nie należy stosować go
u kobiet planujących ciążę lub leczonych z powodu niepłodności).
Jeśli u pacjenta występują zaburzenia tworzenia krwi lub komórek krwi.
Jeśli u pacjenta występuje toczeń rumieniowaty układowy lub mieszana choroba tkanki łącznej
(zaburzenia układu immunologicznego wpływające na tkankę łączną).
Jeśli u pacjenta występowały w przeszłości przewlekłe choroby zapalne jelit (wrzodziejące
zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna).
Jeśli u pacjenta występują lub występowały inne choroby dotyczące żołądka lub jelit;
Jeżeli u pacjenta występuje ospa wietrzna, gdyż w rzadkich przypadkach stosowanie
niesteroidowych leków przeciwzapalnych może powodować zaostrzenie przebiegu zakażenia.
Jeśli pacjent stosuje inne leki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej żołądka
i (lub) dwunastnicy lub krwawienia, np. doustne leki steroidowe, niektóre leki
przeciwdepresyjne (leki z grupy SSRI, np. inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), leki
zapobiegające powstawaniu zakrzepów takie jak kwas acetylosalicylowy lub leki
przeciwzakrzepowe takie jak warfaryna. W takich przypadkach przed przyjęciem leku Metafen
Dexketoprofen należy skonsultować się z lekarzem, który może podjąć decyzję o podaniu
dodatkowego leku o mechanizmie ochronnym (np. mizoprostolu lub leków hamujących
wytwarzanie soku żołądkowego).
Jeśli u pacjenta występuje astma oraz przewlekły nieżyt błony śluzowej nosa, przewlekłe
zapalenie zatok i (lub) polipy w nosie, ryzyko wystąpienia uczulenia na kwas acetylosalicylowy
i (lub) leki z grupy NLPZ jest wyższe niż u reszty populacji. Podanie tego leku może
spowodować wystąpienie napadów astmy lub skurcz oskrzeli, szczególnie u pacjentów
z uczuleniem na kwas acetylosalicylowy i (lub) leki z grupy NLPZ.
Dzieci i młodzież:
Nie badano stosowania leku Metafen Dexketoprofen u dzieci i młodzieży. Nie ustalono
bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leku i dlatego nie należy stosować tego leku u dzieci
i młodzieży
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Lek Metafen Dexketoprofen tabletki jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego stosowania,
a leczenie należy ograniczyć do okresu występowania objawów.
Dorośli:
Dawka leku Metafen Dexketoprofen zależy od typu, ciężkości, stopnia zaawansowania i czasu trwania
bólu u pacjenta, zwykle wynosi pół tabletki (12,5 mg) co 4 – 6 godzin lub 1 tabletka (25 mg) co
8 godzin. Jednak nie więcej niż 3 tabletki na dobę (75 mg).
U osób w podeszłym wieku lub z chorobami nerek lub wątroby zaleca się rozpoczynanie leczenia od
mniejszej całkowitej dawki dobowej odpowiadającej nie więcej niż 2 tabletkom powlekanym (50 mg).
W przypadku dobrej tolerancji leku Metafen Dexketoprofen u osób w podeszłym wieku tę dawkę
początkową można następnie zwiększyć do dawki zalecanej dla ogólnej populacji (75 mg).
Tego leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat).
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach, również dostępnych bez recepty,
przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje
przyjmować. Niektórych leków nie należy stosować równocześnie z lekiem Metafen Dexketoprofen,
a w przypadku innych leków może być konieczna zmiana dawkowania w związku z jednoczesnym
przyjmowaniem leku Metafen Dexketoprofen.
Należy zawsze poinformować lekarza, stomatologa lub farmaceutę w przypadku przyjmowania
któregokolwiek z poniżej podanych leków jednocześnie z lekiem Metafen Dexketoprofen:
Nie zaleca się równoczesnego stosowania:
kwasu acetylosalicylowego, kortykosteroidów lub innych leków przeciwzapalnych;
warfaryny, heparyny lub innych leków przeciwdziałających wystąpieniu zakrzepów;
litu stosowanego w leczeniu niektórych zaburzeń nastroju;
metotreksatu stosowanego w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i raka;
pochodnych hydantoiny i fenytoiny stosowanych w leczeniu padaczki;
sulfametoksazolu stosowanego w leczeniu zakażeń bakteryjnych.
Równoczesne stosowanie, które wymaga zachowania ostrożności:
inhibitory ACE, leki moczopędne, leki beta-adrenolityczne i antagoniści angiotensyny II
stosowane w leczeniu podwyższonego ciśnienia krwi i chorób serca;
pentoksyfilina i oksypentyfilina stosowane w leczeniu owrzodzeń w przewlekłej niewydolności
żylnej;
zydowudyna stosowana w leczeniu zakażeń wirusowych;
antybiotyki aminoglikozydowe stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych;
chlorpropamid i glibenklamid stosowane w leczeniu cukrzycy.
Równoczesne stosowanie wymagające szczególnego rozważenia:
antybiotyki chinolonowe (np. cyprofloksacyna, lewofloksacyna) stosowane w leczeniu zakażeń
bakteryjnych;
cyklosporyna i takrolimus stosowane w leczeniu chorób układu immunologicznego oraz
w transplantacjach;
streptokinaza i inne leki trombolityczne lub fibrynolityczne tzn. leki stosowane do
rozpuszczania skrzepów;
probenecyd stosowany w leczeniu dny moczanowej;
digoksyna stosowana w leczeniu przewlekłej niewydolności serca;
mifepryston stosowany do farmakologicznego zakończenia ciąży;
leki przeciwdepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny
(SSRI);
leki przeciwpłytkowe stosowane w celu zmniejszenia agregacji płytek i tworzenia zakrzepów
krwi.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z przyjmowaniem leku Metafen Dexketoprofen
należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Nie stosować leku Metafen Dexketoprofen w ostatnich trzech miesiącach ciąży lub w okresie
karmienia piersią.
W przypadku wątpliwości należy poradzić się lekarza.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna
poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku, gdyż w tej sytuacji zastosowanie
leku Metafen Dexketoprofen może okazać się niewłaściwe.
Kobiety w ciąży lub planujące zajście w ciążę powinny unikać stosowania leku Metafen
Dexketoprofen. Stosowanie leku w każdym etapie ciąży musi odbywać się wyłącznie zgodnie
z zaleceniem lekarza.
Nie zaleca się stosowania leku Metafen Dexketoprofen u kobiet planujących ciążę lub podczas
diagnostyki niepłodności.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Możliwe działania niepożądane wymienione są poniżej i uszeregowane w zależności od tego, jakie
jest prawdopodobieństwo ich wystąpienia.
Często występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 10 osób):
Nudności i (lub) wymioty, bóle brzucha, biegunka, niestrawność (dyspepsja).
Niezbyt często występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 100 osób):
Uczucie wirowania, zawroty głowy, senność, zaburzenia snu, nerwowość, bóle głowy, kołatanie serca,
zaczerwienienie twarzy, choroby żołądka, zaparcia, suchość błony śluzowej jamy ustnej, wzdęcia z
oddawaniem gazów, wysypka, zmęczenie, ból, odczuwanie gorączki i dreszczy, złe samopoczucie.
Rzadko występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 1 000 osób):
Choroba wrzodowa żołądka, krwawienie lub perforacja wrzodu trawiennego (które może objawiać się
krwawymi wymiotami lub czarnymi stolcami), omdlenia, nadciśnienie tętnicze, zwolnienie częstości
oddechów, gromadzenie wody w kończynach i obrzęki obwodowe (np. spuchnięte kostki), obrzęk
krtani, utrata apetytu (jadłowstręt), nieprawidłowe czucie, swędząca wysypka, trądzik, zwiększona
potliwość, ból pleców, zwiększone oddawanie moczu, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia
gruczołu krokowego, nieprawidłowe wskaźniki czynności wątroby (testy krwi), uszkodzenie komórek
wątroby (zapalenie wątroby), ostra niewydolność nerek.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 10 000 osób):
Reakcje anafilaktyczne (ostre reakcje nadwrażliwości, które mogą prowadzić do wstrząsu
anafilaktycznego), owrzodzenie skóry, warg, oczu i okolic narządów płciowych (zespół StevensaJohnsona i zespół Lyella), obrzęk twarzy lub obrzęk warg i gardła (obrzęk naczynioruchowy),
duszność spowodowana skurczem mięśni oddechowych (skurcz oskrzeli), krótki oddech,
przyspieszony rytm serca, obniżone ciśnienie krwi, zapalenie trzustki, nieostre widzenie, szumy uszne,
reakcje nadwrażliwości skóry i nadwrażliwość skóry na światło, świąd, choroby nerek, zmniejszona
liczba białych krwinek (neutropenia), zmniejszona liczba płytek krwi (małopłytkowość).
Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli pacjent zaobserwuje na początku leczenia
jakiekolwiek działania niepożądane dotyczące żołądka lub jelit (np. ból żołądka, zgaga lub
krwawienie), jeśli w przeszłości u pacjenta wystąpiły jakiekolwiek podobne działania niepożądane
z powodu długotrwałego przyjmowania leków przeciwzapalnych, szczególnie dotyczy to osób
w podeszłym wieku.
Należy natychmiast przerwać leczenie lekiem Metafen Dexketoprofen, jeśli wystąpi wysypka skórna
lub jakikolwiek ubytek błon śluzowych wewnątrz ust lub na narządach płciowych, lub jakiekolwiek
objawy alergii.
Podczas stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych może wystąpić: zatrzymanie płynów
i obrzęki (szczególnie kostek i nóg), zwiększenie ciśnienia krwi i niewydolność serca.
Przyjmowanie takich leków, jak Metafen Dexketoprofen może być związane z niewielkim
zwiększeniem ryzyka ataku serca („zawał serca”) lub zdarzeń mózgowo-naczyniowych (udaru
mózgu).
U pacjentów, u których występuje toczeń rumieniowaty układowy lub mieszana choroba tkanki
łącznej (zaburzenia układu immunologicznego dotyczące tkanki łącznej), podawanie leków
przeciwzapalnych może rzadko spowodować wystąpienie gorączki, bólu głowy i sztywności szyi.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze do 25°C.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Składniki
Substancją czynną leku jest Deksketoprofen (w postaci Deksketoprofenu z trometamolem).
Każda tabletka powlekana zawiera 25 mg Deksketoprofenu.
Pozostałe składniki to: Skrobia kukurydziana, Celuloza mikrokrystaliczna,
Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), Glicerolu distearynian, Hypromeloza, Tytanu dwutlenek
(E 171), Makrogol/ PEG 400.
Zobacz kategorie
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.