Calgel żel do stosowania na dziąsła. Polecany do miejscowego łagodzenia dolegliwości bólowych związanych z ząbkowaniem u dzieci. Lek działa znieczulająco i odkażająco na dziąsła. Lek polecany dla dzieci i niemowląt od 3. miesiąca życia. Nie zawiera cukru.
Wskazania
Stosowanie leku Calgel jest wskazane w stanach zapalnych podczas ząbkowania.
Działanie
Calgel jest lekiem złożonym o działaniu miejscowym. Lidokaina jest środkiem miejscowo znieczulającym. Chlorek cetylopirydyniowy ma niewielkie właściwości odkażające. Lek Calgel działa szybko, zmniejszając ból wywołany ząbkowaniem i łagodząc podrażnienie dziąseł niemowlęcia.
Przeciwwskazania
Nie stosować leku Calgel jeśli pacjent ma uczulenie na chlorowodorek lidokainy, chlorek cetylopirydyniowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, w tym rumianek.
Stosowanie
- Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmacety. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek przeznaczony jest do miejscowego stosowania na podrażnione dziąsła. Leku Calgel nie stosować u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia
- Niemowlęta od 3 miesiąca życia: Niewielką ilość żelu (7,5 mm) wycisnąć na czubek czystego palca i delikatnie wcierać w dziąsła w miejscu wyrzynania się zębów. Jeśli to konieczne, zabieg można powtarzać. Należy odczekać przynajmniej 2 godziny przed ponownym zastosowaniem leku. Nie stosować częściej niż 6 razy w ciągu doby.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Odnotowano interakcje między podawaną dożylnie lidokainą oraz doustnym prokainamidem (lek przeciwarytmiczny), doustną fenytoiną (lek przeciwpadaczkowy) podawaną oddzielnie lub łącznie z fenobarbitalem (lek nasenny i uspokajający), prymidonem (lek przeciwpadaczkowy), karbamazepiną(stosowaną w leczeniu padaczki lub niektórych chorób psychicznych), doustnym propranololem (lek obniżający ciśnienie krwi, stosowany w zaburzeniach rytmu serca, lek uspokajający) oraz diuretykami (leki moczopędne) (bumetamid, furosemid, tiazydy). Nie są znane żadne interakcje leku Calgel z innymi lekami.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Lek przeznaczony jest do stosowania u dzieci i niemowląt.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Bardzo rzadko (występuje rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów) zgłaszano uczulenie (w tym zapalenie skóry) i reakcje w miejscu podania (w tym rumień).
Rumianek, występujący w znikomych ilościach składnik ziołowej substancji smakowej, może wywoływać reakcje uczuleniowe. Nadwrażliwość na rumianek objawia się zazwyczaj utrudnionym oddychaniem lub reakcjami anafilaktycznymi występującymi po wypiciu ziołowego naparu zawierającego rumianek (ziołowej herbaty na astmę) lub skórnymi reakcjami alergicznymi na preparaty zawierające rumianek.
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25° C. Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie stosować leku Calgel po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Składniki
Substancjami czynnymi leku są Chlorowodorek lidokainy i Chlorek cetylopirydyniowy.
Pozostałe składniki to: Sorbitol roztwór 70%, Ksylitol, Etanol 96%, Glicerol, Hydroksyetyloceluloza 5000, Makrogologlicerolu hydroksystearynian, Makrogolu eter laurylowy 9, Makrogol 300, Sacharyna sodowa, Lewomentol, Aromat ziołowy, Karmel (E150), Kwas cytrynowy jednowodny, Sodu cytrynian dwuwodny, Woda oczyszczona.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.