Oktaseptal aerozol na skórę do odkażania. Oktenidyny dichlorowodorek działa na powierzchni rany i skóry. Fenoksyetanol uzupełnia zakres działania oktenidyny dichlorowodorku przenikając do głębszych warstw skóry i błon śluzowych.
Wskazania
Oktaseptal jest przeznaczony do stosowania na niezbyt rozległe rany i do wielokrotnego krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi oraz przed i po niedużych zabiegach operacyjnych (np. w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii itd.):
- do leczenia antyseptycznego niezbyt rozległych ran oraz dezynfekcji skóry i błon śluzowych
- do dezynfekcji jamy ustnej np. przy aftach, podrażnieniu spowodowanym noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej
- przy leczeniu drobnych ran oparzeniowych i owrzodzeniowych
- przy pielęgnacji nierozległych ran i szwów pooperacyjnych
- przed i po badaniach diagnostycznych w obrębie żeńskch i męskich narządów płciowych, w tym pochwy, sromu, żołędzi prącia
- przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie (m.in. do pielęgnacji krocza po jego nacięciu w trakcie porodu - episiotomii)
- przed i po zabiegach diagnostycznych w obrębie odbytu
- przed i po cewnikowaniu pęcherza moczowego
- przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem
- u dzieci (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego)
- do ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej.
Działanie
Lek ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze.
Działanie leku Oktaseptal występuje po minucie od zastosowania i utrzymuje się mniej więcej przez godzinę.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Oktaseptal:
- jeśli pacjent ma uczulenie na oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- do płukania jamy brzusznej (np. śródoperacyjnie), pęcherza moczowego ani błony bębenkowej.
Stosowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Droga podania: podanie na skórę.
Lek należy stosować w postaci nierozcieńczonej.
- Dezynfekcja skóry i błon śluzowych
Nasączyć jałowy gazik lekiem Oktaseptal i dokładnie przemywać miejsca, które mają być poddane zabiegowi. Po dokładnym zwilżeniu lekiem skóry lub błon śluzowych należy odczekać minimum 1 minutę (można wydłużyć czas do 5 minut). Jeśli lekarz zaleci, można rozpylić lek Oktaseptal bezpośrednio na skórę lub błony śluzowe. Należy równomiernie zwilżyć lekiem całą powierzchnię i pozostawić na co najmniej 1 minutę.
Jamę ustną należy płukać ilością 20 ml leku przez 20 sekund. Nie należy dopuścić do połknięcia leku (patrz także w punkcie 4: Możliwe działania niepożądane).
- Leczenie drobnych ran oparzeniowych, lub ran powstałych w przebiegu chorób układowych (cukrzyca, miażdżyca itp.)
Lek Oktaseptal należy stosować w postaci przymoczek (jałowe gaziki nasączone lekiem). Gaziki należy zmieniać raz lub dwa razy na dobę.
- Pielęgnacja ran i szwów pooperacyjnych
Lek działa odkażająco oraz znieczulająco. Oczyszcza rany z martwych tkanek i wydzieliny, stymulując proces gojenia. Jałowy gazik należy nasączyć lekiem
Oktaseptal i przemywać od środka na zewnątrz rany (a nie odwrotnie).
- Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, także grzybicy międzypalcowej stóp
Lek należy rozpylać na chore powierzchnie skóry rano i wieczorem przez 14 dni.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
- Leku Oktaseptal nie należy stosować razem ze środkami dezynfekującymi (antyseptycznymi) zawierającymi PVP jod (kompleks jodu z powidonem), ponieważ może to spowodować intensywne brązowe lub fioletowe przebarwienia skóry.
- Nie należy dopuścić do styczności leku Oktaseptal z mydłem i detergentami (np. środkami piorącymi, czyszczącymi, myjącymi), gdyż mogą powstać trudno rozpuszczalne pozostałości.
- Ze względu na możliwość wystąpienia interakcji ze związkami anionowymi, zaleca się stosowanie jako rozpuszczalnika wody destylowanej (lub wody do
wstrzykiwań).
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
CiążaNie stosować leku Oktaseptal w okresie ciąży, chyba że lekarz zdecyduje inaczej.
Karmienie piersiąNie stosować leku Oktaseptal w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Leku Oktaseptal nie należy stosować w okolicy piersi matek
karmiących.
PłodnośćNie badano wpływu leku Oktaseptal na płodność u ludzi.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W przypadku stosowania do płukania ust, Oktaseptal powoduje odczuwanie gorzkiego smaku, które utrzymuje się około godziny. Nie zaleca się płukania ust wodą lub innym płynem bezpośrednio po zastosowaniu leku Oktaseptal.
Rzadkie działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 1000 osób):Odczucie pieczenia, zaczerwienienie, świąd, uczucie ciepła.
Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 10 000 osób):Kontaktowe reakcje uczuleniowe np. przemijające zaczerwienienie w miejscu zastosowania.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):Po przepłukaniu głębokich ran za pomocą strzykawki donoszono o przypadkach uporczywego obrzęku, rumienia i martwicy tkanki. W niektórych przypadkach konieczna była interwencja chirurgiczna.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym
opakowaniu.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca
Składniki
Substancjami czynnymi leku są Oktenidyny dichlorowodorek i Fenoksyetanol.
100 g aerozolu na skórę, roztworu zawiera 0,10 g Oktenidyny dichlorowodorku i 2,00 g Fenoksyetanolu.
Pozostałe składniki to: Glicerol 85%, Sodu D-glukonian, Betaina kokamidopropylowa 30%, Sodu wodorotlenek, Woda oczyszczona.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.