Xylometazolin WZF 0,1% Krople do nosa zastosowany na błonę śluzową nosa zmniejsza jej obrzęk i przekrwienie, zmniejsza ilość wydzieliny oraz ułatwia jej odpływ z zatok. Dzięki temu zmniejsza uczucie zatkanego nosa i zatok.
Wskazania
Xylometazolin WZF 0,1% jest stosowany:
w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa wywołanym przez wirusy lub bakterie
w ostrym lub przewlekłym zaostrzającym się zapaleniu zatok przynosowych
w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa
w ostrym zapaleniu ucha środkowego (aby udrożnić trąbkę słuchową znajdującą się w uchu)
Działanie
zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa
zmniejsza ilość wydzieliny w nosie
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Xylometazolin WZF 0,1%
jeśli pacjent ma uczulenie (objawy, np. wysypka, obrzęk twarzy i gardła, duszność) na ksylometazoliny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
jeśli pacjentowi usunięto przysadkę mózgową lub przebył on inną operację układu nerwowego
jeśli u pacjenta stwierdzono ubytki lub zmiany błony śluzowej nosa
Stosowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek należy stosować wyłącznie do nosa (również w zapaleniu ucha środkowego).
Ze względów higienicznym opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.
Leku nie należy stosować dłużej niż 3 do 5 dni. Jeśli po upływie 3 do 5 dni nie nastąpiła p[oprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Nie należy stosować dawek większych niż podane poniżej.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
2 do 3 kropli do każdego otworu nosowego co 8 do 10 godzin. Nie podawać więcej niż 3 dawki do każdego otworu nosowego na dobę.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Nie należy stosować leku Xylometazolin WZF 0,1% podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO.
Należy unikać jednoczesnego przyjmowania leku Xylometazolin WZF 0,1% z lekami, takimi jak efedryna, pseudoefedryna (są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu).
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku Xylometazolin WZF 0,1% w czasie ciąży.
Pacjentki karmiące piersią przed zastosowaniem leku powinny poradzić się lekarza.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeśli pacjenta wystąpią reakcje alergiczne, takie jak obrzęk twarzy, warg, języka, gardła, powodujący trudności w oddychaniu lub przełykaniu, duszność, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Reakcje takie występują bardzo rzadko.
Niezbyt często (występują rzadkiej niż u 1 na 100 osób):
krwawienie z nosa
Bardzo rzadko (występują rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):
nudności
ból głowy
osłabienie
zmęczenie
senność
zaburzenia widzenia
kołatanie serca
szybkie bicie serca
wzrost ciśnienia tętniczego (zwłaszcza u osób z chorobami układu krążenia)
Mogą wystąpić: podrażnienie i suchość w nosie, uczucie pieczenia w nosie i gardle, kichanie.
Stosowanie leku przez okres dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w błonie śluzowej nosa.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać butelkę szczelnie zamkniętą w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie należy stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i butelce po: EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Po pierwszym otwarciu butelki, leku nie należy stosować dłużej niż przez 12 tygodni.
Składniki
Substancją czynną leku jest ksylometazoliny chlorowodorek. Każdy ml roztworu zawiera 1 mg Ksylometazoliny chlorowodorku. Każda kropla zawiera 0,05 mg Ksylometazoliny chlorowodorku.
Pozostałe składniki to: Disodu fosforan dwunastowodny; Sodu diwodorofosforan jednowodny; Sodu chlorek; Sorbitol; Disodu edetynian; Benzalkoniowy chlorek, roztwór; Woda oczyszczona.
Zobacz kategorie
To jest lek . Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.