Hevipoint 200 mg lek wskazany do stosowania dla osób dorosłych. Lek hamuje namnażanie się wirusów grupy Herpes, które wywołują nawrotową opryszczkę warg i twarzy.
Wskazania
Lek Hevipoint 200 mg jest wskazany w leczeniu nawrotowej opryszczki warg i twarzy wywołanej przez wirus opryszczki pospolitej (Herpes simplex) u dorosłych.
Działanie
Lek Hevipoint 200 mg zawiera substancję czynną o nazwie acyklowir - syntetyczny lek przeciwwirusowy, który hamuje namnażanie się wirusów grupy Herpes.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Hevipoint:
- jeśli pacjent ma uczulenie na acyklowir lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
DorośliLek Hevipoint należy stosować doustnie w dawce 200 mg pięć razy na dobę, co 4 godziny (z przerwą nocną), przez 5 dni.
W przypadku zakażeń nawracających szczególne ważne jest rozpoczęcie leczenia w okresie poprzedzającym wystąpienie objawów zwiastunowych, czyli świąd, pieczenie, uczucie napięcia lub tuz po pojawieniu się pierwszych zmian.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę szczególnie wtedy, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z poniższych leków:
- probenecyd (stosowany w leczeniu dny moczanowej)
- cymetydyna (stosowana w chorobie wrzodowej żołądka)
- takrolimus, cyklosporyna lub mykofenolan mofetyylu (stosowane u pacjentów po przeszczepieniu narządów)
- teofilina (stosowana w leczeniu astmy i innych schorzeń układu oddechowego)
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Należy unikać stosowania leku w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna, że korzyści leku u matki przewyższają możliwość wystąpienia zagrożeń u płodu.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u kobiet karmiących piersią ze względu na przenikanie acyklowiru do mleka matki. W okresie karmienia piersią lek może być stosowany jedynie po konsultacji z lekarzem.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Częste działania niepożądane (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 10 osób):- bóle głowy, zawroty głowoy
- nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha
- świąd, wysypki (w tym nadwrażliwość na światło)
- zmęczenie, gorączka (wysoka temperatura)
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 100 osób):- pokrzywka
- przypadki przyspieszonego, rozsianego wypadania włosów (może ono być związane z wieloma chorobami oraz ze stosowaniem wielu leków, jego związek z działaniem acyklowiru nie jest pewny).
Rzadkie działania niepożądane (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 1000 osób):- ciężka, zagrażająca życiu reakcja uczuleniowa (reakcja anafilaktyczna)
- obrzęk naczynioworuchowy (najczęściej występuje w obrębie twarzy, głównie w okolicy warg i powiek, może również dotyczyć języka, głośni lub krtani, przez co może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia)
- duszność
- przemijające zwiększenie stężenia bilirubiny oraz aktywności enzymów wątrobowych we krwi
- zwiększenie stężenia mocznika i keratyniny we krwi
Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 10 000 osób):- zmniejszenie liczby czerwonych krwinek (niedokrwistość), białych krwinek (leukopenia) oraz płytek krwi (małopłytkowość)
- pobudzenie, dezorientacja, drżenia, niezborność ruchowa, zaburzenia mowy, omamy, objawy psychotyczne, drgawki, senność, uszkodzenie mózgu (encefalopatia), śpiączka; powyższe zdarzenia są zwykle przemijające i na ogół stwierdzane u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek lub innymi czynnikami predysponującymi
- zapalenie wątroby, żółtaczka
- ostra niewydolność nerek, ból nerek
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, a tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywanie leku.
Składniki
Substancją czynną leku jest Acyklowir. Jedna tabletka zawiera 200 mg Acyklowiru.
Pozostałe składniki leku to: Celuloza mikrokrystaliczna, Powidon K30, Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), Magnezu stearynian.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.