Envil Kaszel syrop przeznaczony jest do stosowania dla osób dorosłych oraz dzieci od 2. roku życia. Syrop działa wykrztuśnie oraz rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych.
Wskazania
Wspomagająco w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny oskrzelowej, jak rozedma płuc, astma oskrzelowa, rozstrzenie oskrzeli, mukowiscydoza, zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani.
Działanie
Envil kaszel junior zawiera substancję czynną – ambroksol, który ma działanie wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę w drogach oddechowych.
Przeciwwskazania
Nie należy przyjmować leku Envil kaszel junior:
- jeśli pacjent ma uczulenie na ambroksol lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza, czy farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecane dawki stosuje się w leczeniu ostrych chorób dróg oddechowych oraz w początkowym okresie leczenia stanów przewlekłych. W leczeniu długotrwałym (powyżej 14 dni) dawki można zmniejszyć do połowy.
- Dziecko od 2. roku życia - 2,5 ml syropu 2 razy na dobę
- Dzieci od 3. do 5. roku życia - 2,5 ml syropu 3 razy na dobę
- Dzieci od 6. do 12. roku życia - 5 ml syropu 2-3 razy na dobę
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent stosuje:
- antybiotyki (leki stosowane w leczeniu zakażeń, jak np.: amoksycyklina, erytromycyna, ampicylina, doksycyklina i cefuroksym), ponieważ ambroksol zwiększa ich przenikanie do płuc i nasila ich działanie;
- teofilinę (lek stosowany w leczeniu astmy oskrzelowej), ponieważ nasila ona działanie ambroksolu;
- leki przeciwkaszlowe (stosowane w leczeniu suchego, męczącego kaszlu), ponieważ mogą one hamować odruch kaszlowy i powodować zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania tego leku w ciąży, ponieważ może być szkodliwy dla zarodka i płodu.
Nie zaleca się stosowania tego leku w okresie karmienia piersią, ponieważ przenika on do mleka.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy przerwać stosowanie leku Envil kaszel junior i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi:
- wstrząs anafilaktyczny (wysypka na skórze, świąd dłoni i stóp obejmujący całe ciało, obrzęk twarzy, ust lub gardła utrudniający oddychanie, świszczący oddech, duszność, niewyczuwalne tętno, znacznie obniżone ciśnienie krwi, poty, zimne kończyny, utrata przytomności, zatrzymanie akcji serca).
Ponadto lek może spowodować wystąpienie następujących objawów niepożądanych:
- zgaga, niestrawność;
- nudności, wymioty;
- biegunka, zaparcia;
- reakcje uczuleniowe (zmiany skórne; pokrzywka – jasnoróżowe, swędzące bąble na skórze; obrzęk naczynioruchowy – objawiający się nagłym obrzękiem twarzy, kończyn lub stawów bez świądu i bólu; gorączka; duszność; dreszcze; obrzęk twarzy; ból głowy);
- suchość błony śluzowej jamy ustnej spowodowana brakiem wytwarzania śliny (kserostomia);
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu (dyzuria).
Po zastosowaniu ambroksolu opisywano bardzo rzadkie przypadki wystąpienia ciężkich zmian skórnych, takich jak:
- toksyczne martwicze oddzielanie naskórka (występowanie pęcherzy na skórze i (lub) błonach śluzowych, które po pęknięciu tworzą bolesne rany, często równocześnie występuje gorączka, ból mięśni i stawów – jest to tzw. zespół Stevensa-Johnsona);
- martwica toksyczno-rozpływna naskórka (reakcja na lek, w której duże fragmenty naskórka oddzielają się od głębiej położonych warstw skóry. Stan ten może także dotyczyć oczu, jamy ustnej, gardła i oskrzeli).
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25˚C. Nie zamrażać. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Składniki
Substancją czynną leku jest Ambroksolu chlorowodorek.
5 ml syropu zawiera 15 mg Ambroksolu chlorowodorku.
Pozostałe składniki to: Hydroksyetyloceluloza, Sorbitol, Ciekły niekrystalizujący, Glicerol, Glikol propylenowy, Sacharyna sodowa, Kwas benzoesowy, Aromat Tutti-Frutti, Woda oczyszczona.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.