Septogard 3 mg smak cytrynowy zawiera jako substancję czynną benzydaminy chlorowodorek. Lek wskazany jest w miejscowym leczeniu objawowym ostrego bólu gardła u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.
Wskazania
Miejscowe leczenie objawowego ostrego bólu gardła.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Septogard smak cytrynowy:
jeśli pacjent ma uczulenie na benzydaminy chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka to:
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat: ssać 1 pastylkę 3 razy na dobę w celu złagodzenia bólu.
Nie należy stosować więcej niż 3 pastylki na dobę.
Leku Septogard smak cytrynowy nie należy stosować dłużej niż 7 dni.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej lub pojawi się gorączka, silny ból gardła lub inne objawy, należy zwrócić się do lekarza.
Dzieci w wieku od 6 do 11 lat: lek należy podawać pod nadzorem osoby dorosłej.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku.
Nie należy stosować leku Septogard smak cytrynowy w czasie ciąży i karmienia piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane, które mogą wystąpić:
Bardzo często: mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 osób
Często: mogą dotyczyć mniej niż 1 na 10 osób
Niezbyt często: mogą dotyczyć mniej niż 1 na 100 osób
Rzadko: mogą dotyczyć mniej niż 1 na 1000 osób
Bardzo rzadko: mogą dotyczyć mniej niż 10 000 osób
Częstość nieznana: nie może być określona na podstawie dostępnych danych
Niezbyt często:
nadwrażliwość na światło słoneczne (powodująca wysypkę lub poparzenia słoneczne)
Rzadko:
pieczenie lub suchość w jamie ustnej. Jeśli tak się zdarzy, można wypić szklankę wody dla osłabienia tego uczucia
Bardzo rzadko:
trudności w oddychaniu lub połykaniu, wysypka, świąd, pokrzywka lub obrzęk twarzy, dłoni i stóp, oczu, warg i (lub) języka, zawroty głowy (obrzęk naczynioruchowy)
trudności w oddychaniu (skurcz krtani lub oskrzeli)
Częstość nieznana:
reakcja alergiczna (nadwrażliwość)
ciężka reakcja alergiczna (wstrząs anafilaktyczny) z objawami, takimi jak: trudności w oddychaniu, ból lub ucisk w klatce piersiowej i (lub) uczucie zawrotów głowy/omdlenia, silny świąd skóry lub wystające guzki na skórze, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, które mogą zagrażać życiu. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza w najbliższym szpitalu
miejscowa utrata wrażliwości błony śluzowej jamy ustnej (niedoczulica)
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.
Nie należy stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na tekturowym pudełku i blistrze po oznaczeniu EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Składniki
Substancją czynną leku jest Benzydaminy chlorowodorek. Jedna pastylka twarda zawiera 3 mg Benzydaminy chlorowodorku (co odpowiada 2,68 mg Benzydaminy).
Pozostałe składniki leku to: Izomalt (E 953), Kwas cytrynowy jednowodny, Aspartam (E 951), Żółcień chinolinowa (E 104), Aromat cytrynowy, Olejek eteryczny miętowy.
Zobacz kategorie
To jest lek . Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.