Krótkotrwałe, miejscowe stosowanie w przypadku zakażeń
bakteryjnych skóry, drobnych ran (zadrapania, otarcia, ukąszenia owadów), niewielkich owrzodzeń i oparzeń.
Działanie
Neomycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Działa na wiele bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Mechanizm działania bakteriobójczego polega na wiązaniu się z podjednostką 30S rybosomu bakterii, co powoduje błędne odczytywanie informacji zawartej w mRNA oraz zahamowanie inicjacji syntezy białek a w konsekwencji śmierć komórki bakteryjnej.
Przeciwwskazania
Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Produkt jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę.
Chronić oczy przed rozpylaną substancją. Nie należy wdychać rozpylanej substancji.
Jeśli w miejscu aplikacji wystąpi podrażnienie skóry, produkt należy odstawić.
Nie bandażować powierzchni skóry, na którą naniesiono produkt i nie stosować pod opatrunkami okluzyjnymi. Stosowanie opatrunku okluzyjnego zwiększa przenikanie neomycyny przez skórę do krwi.
Produktu nie należy stosować na rozległą powierzchnię skóry, zwłaszcza uszkodzonej, z uwagi na możliwość wchłonięcia neomycyny do krwi i wystąpienie reakcji niepożądanych (np.: ototoksyczności, nefrotoksyczności) charakterystyczny dla działania ogólnoustrojowego. W przypadku wystąpienia powyższych działań niepożądanych produkt leczniczy należy natychmiast odstawić.
Szczególnie ostrożnie należy stosować produkt leczniczy u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub z upośledzaniami słuchu.
Ryzyko działania nefrotoksycznego i ototoksycznego produktu leczniczego jest większe u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.
Długotrwałe stosowanie może doprowadzić do rozmnażania szczepów bakterii opornych na neomycynę lub grzyby, należy zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.
Przyjmowanie
Chorobowo zmienione miejsca na skórze spryskiwać strumieniem zawiesiny przez 1 do 3 sekund, trzymając pojemnik pionowo, główką rozpyłowo do góry, w odległości 15 cm do 20 cm. Przed każdym użyciem kilkukrotnie energicznie wstrząsnąć pojemnik. Po każdym nałożeniu produktu, należy dokładnie umyć ręce mydłem z wodą.
Aerozol jest skrajnie łatwopalny, nie rozpylać nad otwartym ogniem lub innym źródłem zapłonu.
Zwykle produkt leczniczy stosuje się 2 lub 3 razy na dobę, w równych odstępach czasów.
Produkt leczniczy jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania (3 do 7 dni). Jeśli po 7 dniach stosowania produktu leczniczego nie nastąpi poprawa lub pacjent poczuje się gorzej, produkt należy odstawić. Pacjent nie powinien stosować produktu leczniczego bez porozumienia z lekarzem, dłużej niż 7 dni.
Interakcje
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Nie stwierdzono interakcji podczas miejscowego stosowania zgodnie z zaleconymi wskazaniami i sposobem podania.
Nie zaleca się jednoczesnego miejscowego stosowania dwóch lub więcej leków, ponieważ może to wpływać na stężenia substancji czynnych w miejscu aplikacji lub spowodować zaczerwienienie skóry. Długotrwałe stosowanie jednocześnie nie z lekami działającymi nefro- i (lub) ototoksycznie (np.: gentamycyna, kwas etakrynowy, kolistyna) może nasilać toksyczność neomycyny.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Produkt leczniczy Neobiotic jest przeciwskazany do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na ryzyko wystąpienia ewentualnego działania ogólnoustrojowego neomycyny (działanie nefrotoksyczne i ototoksyczne).
Działania niepożądane
Zaburzenia układu immunologicznego - częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): alergia kontaktowa (może pojawić się, zwłaszcza, jeśli produkt leczniczy jest stosowany długotrwale).
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej - częstość nieznana: podrażnienie skóry - swędzenie, wysypka, wysypka, zaczerwienienie, obrzęk (może wystąpić w miejscu aplikacji produktu leczniczego)
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania - częstość nieznana: neomycyna stosowana długotrwale na dużych powierzchniach skóry, zwłaszcza uszkodzonej, może wchłaniać się do krwi i wywoływać reakcje niepożądane charakterystyczne dla ogólnoustrojowego działania neomycyny - np.: nefrotoksyczność, ototoksyczność
Przechowywanie
Należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie przechowywać w lodówce. Chronić przed światłem słonecznym, nie wystawiać na działanie temperatury przekraczającej 50°C / 122°F.
Pojemnik pod ciśnieniem, ogrzanie bądź przekłucie pojemnika grozi jego wybuchem. Nie spalać, nawet po zużyciu.
Przechowywać z dala od źródeł ciepła, gorących powierzchni źródeł iskrzenia, otwartego ognia i innych źródeł zapłonu.
Składniki
1 g zawiesiny zawiera 11,72mg neomycyny (Neomycinum) w postaci siarczanu neomycyny.
Substancje pomocnicze: Sorbitanu trioleinian, Lecytyna (pochodzenia zwierzęcego), Izopropylu mirystynian, Drivosol 35A [propan (min. 23%), n-butan (max. 5,0%), izobutan (min. 71,5%)].
Zobacz kategorie
</html>
To jest lek . Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.