Leki na katar sienny
Katar sienny, zwany również katarem sezonowym, to reakcja alergiczna na pyłki roślin. Objawy są podobne do kataru alergicznego, jednak występują głównie w okresie kwitnienia roślin. W leczeniu kataru siennego stosuje się również leki antyhistaminowe, które pomagają złagodzić objawy alergii. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie preparaty będą równie skuteczne dla każdego pacjenta, dlatego warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu dobrania odpowiedniego leku.
W przypadku kataru siennego warto również stosować płukania nosa solą fizjologiczną lub wodą morską. Pomagają one w usuwaniu zalegającej wydzieliny i ułatwiają swobodne oddychanie. Niektóre preparaty dostępne na rynku zawierają substancje antyhistaminowe oraz substancje rozrzedzające wydzielinę, co może przynieść dodatkowe korzyści w walce z katarem siennym.
Skuteczny lek na katar łagodzi stany zapalne, prowadzi do nawilżenia śluzówki oraz zmniejsza niedrożność nosa. Wybierając odpowiedni preparat, warto zwrócić uwagę na jego skład i sposób działania. Nie wszystkie środki będą odpowiednie dla każdego rodzaju kataru, dlatego warto postępować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.
Rodzaje leków do nosa bez recepty
Bez recepty dostępna jest cała gama leków na katar dla osób w każdym wieku. Przy wyborze należy kierować się wskazaniami producenta, a także odpowiadającą formą preparatu. Kupić można:
- spray do nosa,
- krople do nosa,
- plastry aromatyczne,
- zestawy do płukania jamy nosowej,
- preparaty do inhalacji,
- kapsułki,
- żel do nosa,
- płyn.
Dostępne są także preparaty złożone przeznaczone dla osób, które poza katarem i uczuciem zatkanego nosa zmagają się też z innymi objawami przeziębienia lub grypy. Dobrze jest wybierać leki, które nie tylko likwidują katar, lecz także łagodzą stany zapalne i przyczyniają się do nawilżenia błon śluzowych, co istotnie zwiększa komfort osoby chorej.
Możesz kupić również leki na katar i zatoki, które opierają się na naturalnych składnikach. Są to głównie mięta pieprzowa, eukaliptus, jałowiec. Mają one delikatną formułę i są wysoce bezpieczne. Dużym zainteresowaniem cieszy się woda morska, którą można bez obaw stosować nawet przez dłuższy czas.
Krople i aerozol do nosa na katar i alergie
W leczeniu kataru często sięgamy po aerozol do nosa. Tego typu leki na katar są bardzo wygodne w użyciu. Wystarczy umieścić końcówkę opakowania w nosie, a następnie nacisnąć. Dzięki temu otrzymujemy odpowiednią dawkę substancji czynnej. Spray może być stosowany przy takich dolegliwościach, jak:
- obrzęk błony śluzowej,
- zatkany nos,
- wyciek wydzieliny z nosa,
- zapalenie zatok przynosowych,
- zapalenie błony śluzowej,
- zapalenie trąbki słuchowej,
- alergia.
Aerozol zmniejsza przekrwienie błon śluzowych oraz rozszerza przewody, które odprowadzają zalegającą wydzielinę śluzową.
Krople na katar są bardzo łatwe w dozowaniu, ponieważ jest do nich dołączona specjalna pipetka. Wskazaniem do ich stosowania jest alergia oraz zatkany nos z powodu infekcji. Kropelki rozrzedzają śluz i zmniejszają obrzęk błony śluzowej.
Plastry aromatyczne
Na katar można wypróbować też plastry aromatyczne. Zawierają one olejki eteryczne, które mają właściwości pozwalające na odblokowanie nosa i nawilżenie błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Dzięki temu ułatwiają oddychanie. Są one przeznaczone głównie dla niemowląt. Plastry aromatyczne przykleja się do ubrania, dlatego nie trzeba obawiać się o możliwość wywołania reakcji nadwrażliwości na skórze.
Zestawy do płukania nosa
Na katar dobrze sprawdzają się zestawy do płukania – zwłaszcza gdy dolegliwości są spowodowane zapaleniem zatok. To wyrób medyczny, którego głównym składnikiem jest chlorek sodu, z którego przygotowuje się roztwór. Opakowanie zawiera także specjalną butelkę, która ułatwia samodzielne przeprowadzenie zabiegu. Płukanka pozwala dokładnie oczyścić jamę nosową z zalegającej w niej wydzieliny. Jednocześnie zostają też usunięte patogeny, które przyczyniają się do rozwoju lub nasilenia infekcji. Płukanie nosa przeprowadza się nawet 2 razy dziennie, jednak zależy to od wskazań lekarza.
Tabletki na katar
Można wypróbować także tabletki na katar bez recepty. Pozwalają one na zmniejszenie uczucia zatkanego nosa. Dodatkowo zawierają substancje, które łagodzą inne objawy, np. ból, który często towarzyszy chorobom nosa i zatok. Lek na katar w tabletkach może zawierać ibuprofen (niesteroidowy lek przeciwzapalny) i fenylefryny chlorowodorek.
Woda morska
Chętnie wybierana jest także woda morska. Najczęściej sięgają po nią rodzice dla swoich pociech, ale produkt ten mogą stosować także osoby dorosłe. Ich najczęstsze postacie to spray lub aerozol, ale dostępna jest też w płynie, dzięki czemu można ją wykorzystać w formie płukanki do dokładnego oczyszczenia nosa.
Woda morska jest roztworem sterylnym i fizjologicznym. Nawilża i oczyszcza błonę śluzową, ułatwia pozbycie się zalegającej wydzieliny oraz wspomaga eliminację drobnoustrojów chorobotwórczych. Jest dostępna w formie izotonicznej, czyli o takim samym stężeniu jak wydzielina z nosa, lub hipertonicznym (o wyższym stężeniu).
Leki na katar – żel, maść, płyn
Na niedrożny nos i kichanie pomóc mogą nie tylko krople, aerozole i spray. Równie dobrze sprawdzają się również płyny, żele i maści. Ich zaletą jest to, że są bardzo łatwe i wygodne w użyciu – szczególnie w przypadku dziecka.
Katar może podrażniać nos. Dlatego dobrze jest mieć pod ręką kosmetyk lub maść nawilżającą. Zapobiega ona wysychaniu błony śluzowej.
Płyn to alternatywa tabletek na katar dla najmłodszych pacjentów. Suplement zawiera mieszankę substancji ziołowych, które pomagają udrożnić nos i zwalczyć katar.
Preparaty złożone na infekcję górnych dróg oddechowych
Osoby, u których katar pojawił się na skutek infekcji dróg oddechowych, mogą sięgnąć po leki złożone. Mają one składniki, które pozwalają złagodzić jeszcze inne objawy przeziębienia lub grypy. Zawierają paracetamol lub ibuprofen, a także fenylefrynę, witaminę C, gwajafenezynę. Mają postać granulatu do rozpuszczenia w wodzie, dzięki czemu ich użycie jest bardzo wygodne.
Lekarstwo na katar dla dzieci i dorosłych
Leki należy dopasować przede wszystkim do wieku osoby chorej. Konieczne jest przeczytanie ulotki przed zażyciem preparatu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Zobacz też inne leki bez recepty: